Poprvé v kariéře se Václav Janáček raduje ze zisku titulu žokeje šampiona ve Španělsku. Na Pyrenejském poloostrově vyhrál nejvíce dostihů ve své druhé sezoně a šampionem je už ve třetí zemi.

"Byl to můj cíl, když jsem se sem přestěhoval. Jsem lovec šampionů a jsem rád, že se to povedlo," řekl Janáček. Na českých rovinových drahách byl šampionem pětkrát v letech 2006 až 2010 a slovenský titul přidal v roce 2010.

Sezona ve Španělsku ještě neskončila, ale Janáček má nedostižný náskok 23 výher před Francouzem Julienem Grosjeanem. "Výhra není tak emotivní, jako kdyby se rozhodovalo až do konce, ale radost z toho mám, to je jasné," řekl Janáček, který na odměnách vydělal majitelům koní 589.648 eur (skoro 15 milionů korun).

Navíc počtem 64 výher vytvořil nový španělský rekord. Ten dosavadní držel Francouz Jeremy Crocquevieille a Janáček ho překonal o čtyři výhry.

Španělsko je krokem vzhůru

Odměnu za titul španělského žokeje šampiona Janáček nedostane. "Peníze tady za to nejsou, ale jen kvůli těm to neděláme," řekl Janáček. "Možná by mi to mohlo pomoci, kdybych žádal o jinou nabídku a předkládal reference. Tak to se počítá," řekl.

Ve Španělsku žije v Madridu, kde má byt nedaleko od stájí. Občas za ním přijede jeho žena Ingrid, rovněž žokejka, s dcerou Viktorií. "Přestup do Španělska byl profesionální postup o úroveň výš. Není to extra světová třída jako třeba Francie nebo Anglie, ale daří se mi a příští sezonu tady zůstávám," řekl Janáček.Václav Janáček

Janáček zpočátku jezdil málo, ale postupně se u nejúspěšnějšího španělského trenéra současnosti Guillerma Arizkorrety vypracoval na jedničku a letos už sedlá devadesát procent koní jeho stáje. "Pomohl mi španělský manažer. Sám bych se tam bez cizí pomoci nedostal. A je lepší si zaplatit a mít klid," řekl Janáček. Uvědomuje si ale, že přesto musí o svoji pozici neustále bojovat. "Mám kontrakty od majitelů, ale když nemáte formu, tak o vás rychle ztratí zájem a jste na odpis," řekl žokej.

Italský dostih a madridský fotbal

Největší dostih letos Janáček nevyhrál ve Španělsku. V sedle čtyřletého Donna Hallinga ovládl italskou verzi klasického dostihu St. Leger. "Ale za své největší vítězství považuji triumf v Českém derby s Laureatem," zavzpomínal na rok 2006.

Na tradiční španělské koridě Janáček ve volném času nebyl a ani ho neláká. Zato jako fotbalový fanoušek si nenechal ujít zápasy Atlétika Madrid a začátkem prosince i slavného Realu. Těší se, až do Madridu přijede hrát Barcelona. "Té fandím, takže si počkám, až tady bude hrát, a půjdu se podívat," plánoval Janáček.

Janáček v budoucnosti nevylučuje návrat na české dráhy, možná zkusí štěstí v Anglii či ve Francii. "Nechám tomu volný průběh. Musím čekat, jestli přijde dobrá nabídka. Není problém se tam dostat, ale mít zajímavé koně," konstatoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist