Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. V čínském Charpinu byla dvacetiletá česká reprezentantka nejrychlejší na kilometrové trati.

Po svém prvním umístění na stupních vítězů v elitním rychlobruslařském seriálu se svěřenkyně trenéra Petra Nováka posunula na druhé místo celkové klasifikace v disciplíně.

Výkonnost Erbanové utěšeně roste a to je velkým příslibem do budoucna. Před týdnem vzestup výkonnosti potvrdila při závodech Světového poháru v japonském Naganu, kde na kilometrové trati skončila šestá a na pětistovce sedmá, což byly do dneška její nejlepší výsledky v sezoně.

Rychlobruslařka Erbanová na pětisetmetrové trati vyrovnala své životní maximum - čtěte ZDE

"Jsem strašně ráda, ale musím zůstat nohama na zemi. Vím, že tu chyběly Richardsonová nebo Van Beeková. Ale jak se říká, na to se historie neptá. Jela jsem sem s tím, že tady chci urvat co nejvíc bodů. Lepší už to dneska být nemohlo," uvedla Erbanová pro iDnes.cz. K životnímu výsledku jí pomohla i neúčast nejlepších tří závodnic v průběžném pořadí Heather Richardsonové z USA, Lotte van Beekové z Nizozemska a třetí Christine Nesbittové z Kanady.

Trenér Petr Novák minulý týden řekl, že v této sezoně čeká její útok na stupně vítězů. "Je otázka času, kdy se trefí, ale celou přípravu směřujeme k olympijským hrám v Soči," řekl Novák pro idnes.cz a tehdy ještě netušil, jak brzy se jeho slova naplní.Nyní k jejímu triumfu dodal: "Výkon Karolíny mě nešokoval ani nepřekvapil. Jen splnila moje očekávání. Už před závodem jsem říkal, že si jede pro medaili a jen ať si počká, pro jakou," řekl.

Novák závod Erbanové sledoval na cestě do Zakopaného, kde se čeští reprezentanti představí příští týden na akademickém mistrovství světa. "Věděl jsem, že je schopná jet čas mezi 1:16,9 až 1:17,2. Když potom vyhrála, tak jsem si pobrečel," přiznal Novák.

Erbanová byla Charpinu nasazena až do poslední rozjížďky, ve které s přehledem porazila třetí ženu z olympiády ve Vancouveru Laurine van Riessenovou z Nizozemska a časem 1:17,10 o čtyři setiny předstihla bronzovou medailistku z letošního světového šampionátu ve sprintu Chung Čang z Číny. Třetí místo obsadila Margot Boerová z Nizozemska, jež v minulé sezoně získala na kilometru bronz na světovém šampionátu.

Čtvrtá skončila Korejka I Sang-Hwa, jež předtím potvrdila svoji dominanci na pětistovce, na níž Erbanová skončila desátá.

"Byl to zvláštní pocit. Jsem zvyklá, že vždycky dojedu a vidím na tabuli u mého umístění čtyřku, pětku, někdy i jedničku - ale pokaždé vím, že po mně ještě pár dalších párů pojede. A teď jsem věděla, že jsme poslední pár. Tohle byl pro mě nový pocit. Dojela jsem a věděla, že už nikdo další na startu není," přiznala Erbanová.

Dvacetiletá rychlobruslařka. Začala se sjezdovým lyžováním a v deseti letech se dala na hokej, v němž se musela v rodném Vrchlabí prosadit i mezi chlapci. Rychlobruslení se věnuje sedmým rokem. Na výrazný úspěch mezi seniory čekala několikanásobná juniorská mistryně světa do dneška.

Výsledky z Charpinu

Ženy, 500 m: 1. I Sang-Hwa (Korea) 37,94, 2. Wolfová (Něm.) 37,95, 3. Jü Ťing (Čína) 38,53, ...10. Erbanová (ČR) 38,86. Průběžné pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. I Sang-Hwa 500, 2. Wolfová 340, 3. Kodairaová (Jap.) 316, ...9. Erbanová (ČR) 156.

1000 m: 1. Erbanová 1:17,10, 2. Čang Chung (Čína) 1:17,14, 3. Boerová (Niz.) 1:17,35. Průběžné pořadí (po 4 z 9 závodů): 1. Richardsonová (USA) 280, 2. Erbanová 225, 3. Van Beeková (Niz.) 210.

Muži, 500 m: 1. Smeekens 35,15, 2. Mulder (oba Niz.) 35,20, 3. Kato (Jap.) 35,22. Průběžné pořadí SP (po 5 z 12 závodů): 1. Smeekens 360 b., 2. Kato 286, 3. Mulder 271.