Ve čtvrtek 20. prosince se Karolína Peake (LIDEM) stala rekordmankou – v ministerské funkci totiž setrvala nejkratší dobu v historii našeho státu, pouhých osm dnů. Premiér Petr Nečas ji do funkce ministryně obrany jmenoval 12. prosince, ale ve čtvrtek navrhl Václavu Klausovi její odvolání a prezident jej přijal. Co se stalo? To přiblíží pět následujících citátů, které byly vyřčeny v souvislosti s ministerským působením Karolíny Peake.

„Já si nedovedu představit, že paní Peake se přes noc stane odbornicí na armádu a že vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany,“ pochyboval o Peake již na začátku Václav Klaus.

„Nejsem přítel kobercových náletů. Nemyslím, že by to bylo dobré pro kontinuitu úřadu,“ prohlásila Karolína Peake, když do funkce nastupovala. Jenže další den propustila hned tři klíčové muže bývalého vedení resortu - prvního náměstka a exnáčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu Františka Šulce.

„My jsme ji po volbách přemlouvali, aby šla do vlády, a ona tehdy nechtěla a najednou ve chvíli, kdy tam byla, se něco změnilo v její hlavě,“ komentoval v pořadu 168 hodin počínání Peake její bývalý spolustraník Radek John (VV).

„Když už jsem se na tu vojnu dala, tak jí chci dobojovat, alespoň do konce tohoto volebního období, a to nejméně,“ zazněla ve stejném pořadu slova Peake – to ještě netušila, že konec přijde opravdu velmi brzy. Premiér ve čtvrtek navrhl její odvolání Václavu Klausovi, jenž ho přijal. Ministryně oba rozzlobila odvoláním klíčových osob resortu, zejména Vlastimila Picka.

"Důvodem je jednoznačně ztráta mé důvěry k paní ministryni. Ta nepoklesla k nule, ale do záporných hodnot," vysvětlil své počínání premiér Petr Nečas, přičemž naznačil, že Peake mu lhala, i když se tomu slovu snažil vyhnout. Tvrdila mu totiž, že s Vlastimilem Pickem mluvila hodinu, ale Nečas se prý dozvěděl, že šlo o tři minuty.