Volební výsledky ve všech obcích

Červeně jsou vyznačeny obce, kde vyhrál Miloš Zeman, modře města a vesnice, v nichž bodoval Karel Schwarzenberg. Žlutá barva signalizuje vítězství některého z ostatních kandidátů.

Otevřít větší mapu v novém okně

Opticky to na této mapě může vypadat jako jednoznačné vítězství pro Zemana. Vyhrál ve 4 085 obcích, zatímco Karel Schwarzenberga "jen" v 1 203 (ve 48 obcích vyhráli oba se shodným počtem hlasů). Sídla, která podpořila Zemana, mají ovšem v průměru daleko méně obyvatel. V obcích, kde vyhrál Schwarzenberg je v průměru 2 725 registrovaných voličů. Tam kde bodoval Zeman 1 114.

Jasně to ukazuje vizualizace, kterou vytvořil Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu:

Pro zajímavost: Jan Fischer vyhrál v 640 obcích, Jiří Dienstbier v 343, Vladimír Franz v deseti, Zuzana Roithová ve 23, Přemysl Sobotka v jedné (ve Vysoké na Svitavsku dostal 6 z 23 hlasů) a Jana Bobošíková v žádné obci.

Tabulka, kterou si můžete otevřít v novém okně, obsahuje výsledky všech kandidátů ve všech obcích. Kliknutím na záhlaví každého sloupce údaje setřídíte a zjistíte tak, kde se kterému kandidátovi dařilo nejvíc, a kde vůbec ne.

Výchozí zobrazení ukazuje obce s největším procentním ziskem Miloše Zemana. Poslední dva sloupce vám umožňují seřadit si obce podle volební účasti a podle počtu registrovaných voličů.

Schwarzenberg je nejsilnější v Černošicích, Zeman v Bystřici nad Pernštejnem

V další tabulce najdete v první záložce sto obcí (počítáme jen ty s alespoň dvěma tisíci registrovanými voliči), kde byl Schwarzenberg ve srovnání se Zemanem nejsilnější.

Ve druhé záložce jsou naopak místa s nejsilnější podporou Zemanovi a nejméně hlasy pro Schwarzeneberga.

V 84 obcích skončilo první kolo pro oba postupující kandidáty nerozhodně. Dostali v nich přesně stejný počet hlasů. Seznam takových obcí je ve třetí záložce.

Na závěr ještě dva grafy, které jsme vytvořili v prvních minutách po sečtení výsledků:

Miloš Zeman porazil Schwarzenberga o 41 653 hlasů. Fisherovi jich chybělo 362 758

Účast 60,31 procent je srovnatelná se sněmovními volbami

Volební účast byla podstatně vyšší než na podzim při krajských a senátních volbách. Prezidentské volby byly pro voliče třetí nejzajímavější v tomto století. Více lidí přišlo jen k volbám do sněmovny v letech 2010 (účast 62,6 %) a 2006 (64,47 %).