O druhý pilíř mají zatím zájem stovky lidí. V ČSOB jich zaznamenali desítky. Jedná se většinou o Čechy ve věku kolem 35 let s nadprůměrnými příjmy.
Ve zbylých měsících očekává šéf asociace penzijních fondů Svoboda dvě vlny zájmu. Nastoupí jednak mladší lidé a potom také ti, kteří se budou pohybovat na průměrném, možná i lehce podprůměrném platu, ale mají delší dobu spoření.
"S výhledem nízkých důchodů v prvním pilíři se jim tam rozhodně vyplatí vstoupit," komentuje aktuální čísla vyplývající z penzijní reformy pro IHNED.cz šéf PF ČSOB a prezident asociace penzijních fondů Karel Svoboda.
Jak je to aktuálně se zájmem o penzijní reformu v PF ČSOB?
Aktuálně registrujeme desítky zájemců. Jsou to jednak takoví ti prvotní nadšenci, většina - ta druhá část - zastává ale názor, že si sami dokážou své peníze spravovat lépe, než by to činil stát, a proto do toho druhého pilíře jdou. Hlavní vlnu zájmu očekávám až v dubnu, květnu a červnu.
V lednu začínají marketingové kampaně penzijních fondů, kolik na ni chystáte peněz vy?
Zatím jsme do toho neinvestovali prakticky nic, ani jsme nemohli. Ze zákona nesmíme nabízet druhý pilíř ještě před tím, než začne a než jsme získali oprávnění. Marketing tedy bude záležitost až nadcházejících měsíců.
Všichni hráči na trhu ale ví, že lidé přijdou později než v lednu, a že tedy bude lepší ty prostředky účelně vynaložit od března dál. Peníze na kampaň jsou omezené ze zákona, u nás půjde o nižší desítky milionů korun.
Na získání klienta máte půl roku, je to dostatečně dlouhá doba?
Pro klienty i pro investory by bylo by lepší, kdyby ta doba byla delší. A bylo by i lepší, kdyby o penzijní reformě bylo hlubší povědomí. Nevolám po tom, aby vláda udělala nějakou masivní přesvědčovací kampaň.
Nám bude stačit jedna jediná věc: Ať vláda lidem sdělí, jaký důchod můžou očekávat ti, kterým je teď 35 let a méně. A pak už nebude třeba žádné reklamy.
Doba je tak krátká, že nebude ke zhlédnutí žádná historie fondu (oproti penzijnímu připojištění). Je reálné, že by se moment rozhodnutí posunul alespoň na rok, aby lidé mohli lépe posoudit svou investici?
Je třeba srovnat druhý pilíř s tím prvním, nikoli třetím. Z prvního pilíře se koneckonců ty peníze vyvádějí, takže to rozhodování není o nějakém zhodnocování peněz. Chcete-li, tak výhled prvního pilíře je, že budete mít jednoznačně záporný výnos.
Je možné, že se na vlně zájmu o druhý pilíř "svezou" i nějaké další produkty - životní pojištění atp.?
Dojde k tomu, protože ty produkty se k lidem musí nějak dostat, přes zprostředkovatele (regulované zákonem). Jen určitá část lidí si pro ně přijde aktivně.
"Právo na omyl tady neexistuje. Klient nesmí po 30 letech zjistit, že to neměl dělat bez možnosti jakékoliv nápravy. To by bylo velmi nezodpovědné."
Vzhledem k tomu, jak jsou teď nastaveny podmínky provizí - že za zprostředkování mohou dostat maximálně jen 830 korun - tak se pravděpodobně budou s klientem snažit probrat ještě i jiné možnosti jeho zabezpečení a prodat mu i další produkty, jako například životní pojištění.
Výklad ČNB k otázkám distribuce ostatních produktů společně s druhým pilířem je takový, že by měl "zajistit mravný způsob" této nabídky. Mluvíme tady o vážné věci - o zabezpečení se na penzi. Budou existovat i klienti, byť to bude menší část, pro kterou nebude druhý pilíř vhodný, pak jim prostě ten produkt prodat nesmíme.
Popište typického klienta, který zatím projevil zájem o vstup do druhého pilíře.
Jedna část lidí si řekne, že z těch 3 procentních bodů, které si můžou vyvést, by už nikdy neuviděli ani halíř. Další jsou lidé, kteří se alespoň částečně orientují ve financích. Už jim došlo, co ne/mohou očekávat od státu, a tak volí tento způsob zabezpečení. Většinou jsou ve středním věku, do důchodu mají řekněme (podobně jako já) 25 let a disponují mírně nadprůměrnými příjmy.
Ve zbylých měsících očekávám příchod dvou vln zájmu - budou to jednak mladší lidé a potom také ti, kteří se budou pohybovat na průměrném, možná i lehce podprůměrném platu, ale mají delší dobu spoření. S výhledem nízkých důchodů v prvním pilíři se jim rozhodně vyplatí tam vstoupit. A oni to pochopí.
Dobře, ale je to investice na 40 let, bez možnosti výstupu...
Všechny kalkulačky, které teď na internetu existují, počítají se současnými podmínkami na dalších 40 let. Od roku 1995 tady ale proběhlo 15 větších změn důchodového pilíře a ani jedna z nich nevedla k tomu, že by důchod byl k dispozici dřív, nebo vyšší. Každá změna vedla k tomu, že je penze jen obtížněji dosažitelná - že musíte déle pracovat, víc peněz vynaložíte a méně získáte.
"Je naprostý nesmysl se domnívat, že vše bude v budoucnu tak, jak to je teď."
Čekáte v budoucnu pokles počtu poskytovatelů penzijních fondů ve druhém pilíři? Ve třetím pilíři už klesl jejich počet z původních 44 na současných 9.
Nikterak zásadně. V penzijním připojištění je zaručená silná soutěž. Dokonce i v druhém pilíři je těch 6 poskytovatelů dostatečnou konkurencí. Téměř všichni jsou členové velkých finančních skupin, které spolu soupeří na mnoha dalších kolbištích ve finančních službách. Tam žádná oligopolní situace nevznikne. Jak z hlediska klienta, tak poskytovatele, jsou penzijní fondy dostatečně pružné prostředí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist