Vůbec nejstarším úřadujícím prezidentem na světě je dnes Šimon Peres z Izraele. V srpnu mu bude devadesát. Jen o půl roku mladší je Robert Mugabe ze Zimbabwe. Třetí příčka patří saúdskoarabskému králi Abdalláhu ibn Abd al-Azízovi.

Na celém světě je dnes ve funkcích devětadvacet nejvyšších představitelů států starších než je Karel Schwarzenberg. V Evropě by byl potom sedmý. Italský prezdient Giorgio Napolitanoš se narodil o dvanáct let dříve, více než český ministr zahraničí toho pamatuje i britská královna Alžběta II., papež Benedikt XVI., řecký prezident Karolos Papoulias, belgický král Albert II. a norský Harald V.

Jen o několik měsíců mladší jsou španělský král Juan Carlos I., nizozemská královna Beatrix, rakouský prezident Heinz Fischer či portugalský Aníbal Cavaco Silva.

Miloš Zeman by byl v případě úspěchu v prezidentské volbě 65. nejstarším šéfem státu na světě a 19. nejstarším v Evropě.

Všechny prezidentky, prezidenty, dědičné panovníky a panovnice, samozvané vládce i vojenské diktátory všech států, nezávislých teriotorií i OSN neuznaných útvarů jako je Podněstří či Náhorní Karabach najdete v následují tabulce. Kliknutím na jméno hlavy státu otevřete stránku na Wikipedii s dalšími informacemi.

Seznam jsme sestavili na základě aktuální tabulky šéfů vlád a států na anglické Wikipedii. Vytvořili jsme jednoduchý počítačový program, který prozkoumal hesla věnovaná jednotlivým hlavám států a z každé webové stránky extrahoval jejich věk či datum narození.

V některých případech jsme se museli spokojit s přibližným údajem. Například severokorejský vůdce Kim Čong-un, který je vůbec nejmladší hlavou státu, slaví sice narozeniny 8. ledna, není však jisté, zda přišel na svět v roce 1983 nebo až 1984.

Přesné datum narozenin není známo ani u prezidentů Libye, Nigeru, Somalilandu (neuznaného státu na severu Somálska), Guiney-Bissau, Severokyperské turecké republiky či ostrovních státečků Vanuatu a Nauru. V jejich případě jsme použili odhad uvedený na Wikipedii a místo přesného data narození doplnili 1. ledna.

Masaryk a Svoboda byli starší

Při pohledu do české a československé historie se ukazuje, že si tato země už třikrát zvolila prezidenta staršího, než je dnes Karel Schwarzeneberg: TGM při druhé a třetí volbě v letech 1927 a 1934 a Ludvíka Svobodu v březnu 1973. (V případě komunistických prezidentů, kteří od roku 1948 až do poslední volby Gustáva Husáka v roce 1985 pokaždé dostali od zákonodárců plný počet hlasů, nelze ovšem mluvit o "volbě" v pravém smyslu toho slova.)

Wikipedie obsahuje i tabulku nejstarších dodnes žijících bývalých šéfů států a vlád nebo nejdéle vládnoucích monarchů. František Josef I.. který vládl bez deseti dnů 68 let, je v historické tabulce až na 27. místě. Když v roce 1916 opouštěl v Schönbrunnu rakouský trůn i tento svět, bylo mu 86 let. I z toho je vidět, že stárnutí je proces ryze individuální, při výběru hlavy státu bychom se proto měli soustředit na jiné parametry než je biologický věk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist