V západní Evropě se karty používají po 40 let, v Česku byla první karta vydána až v roce 1990.

Kartu má skoro každý Čech, používá ji ale málo. Avšak ti, kteří jimi platí, chtějí i další špičkové technologie.

Tvrdí to alespoň Marcel Gajdoš, regionální manažer společnosti Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Češi a platební karty, jak byste je charakterizoval?

Dovolím si říci, že český držitel platební karty je stále konzervativní, příliš často ji nepoužívá. Tvrdí, že k jejímu užívání mu brání mnoho bariér jako komplikovanost užití, bezpečnostní obavy, nebo dokonce že zatím neumí regulovat intenzitu výdajů z karty a nechtějí riskovat překročení svého měsíčního rozpočtu...

Druhou skupinu tvoří uživatelé, kteří kartu používají velmi často. Ti pak tvoří ten neprogresívnější a nejvíce po inovacích dychtící segment klientů v Evropě. V Česku má 94 % vlastníků běžného účtu platební kartu. Ale jen malá část ji používá častěji. Je to takový český paradox.

Musíme (Visa Europe) tedy mít dvojí strategii pro český trh. Na jedné straně klienty učit, vychovávat, jak karty používat, na druhé straně přinášet kýžené inovace.

Přijali Češi NFC technologii?

Češi jsou připraveni na bezkontaktní technologii, a to nejen ve smyslu ji "mít", ale hlavně ji "využívat". Momentálně je NFC technologie spíše otázkou správného nastavení obchodního modelu a rentability technologických dodavatelů. Co se týče konečného klienta, držitele například telefonu, tak ten je rozhodně připraven technologii používat.

V jakém duchu se ponese rok 2013?

Opět hlavně ve snaze nahradit hotovostní operace těmi bezhotovostními. Ale také masívním nasazení bezkontaktních technologií a mobilních plateb a zároveň rozvoji virtuálního obchodu (e-commerce).

Visa nyní testuje platební projekt V.me. Kdy se jej v ČR dočkáme?

Ještě jsme opravdu jen ve fázi testování těchto multikanálových přímých plateb na třech evropských trzích. Odlaďujeme technické zabezpečení. V okamžiku připravenosti na masové spuštění bude tento projekt jistě uveden do ČR.

Pokud vlastním telefon, který podporuje NFC technologii a chtěl bych jej začít aktivně používat při realizaci plateb, co musím udělat?

Telefon krom toho, že musí být pro NFC certifikován, potřebuje mít v sobě úložiště dat a informací o vaší platební kartě. Musíte tedy zajít na vaši "domovskou" banku, aby vám jej personalizovala.

Je samozřejmě nutné, aby banka byla certifikovaná takovou technologii využívat. Nyní je Visa partnerem tří bankovních domů, které to jsou schopné.

Jak proběhne ta certifikace? Budu se telefonu muset na nějakou dobu vzdát, nebo vše proběhne na počkání?

Naším cílem je vše řešit na počkání. Nyní však vše probíhá personalizací nové SIM karty, případně microSD karty. Na bance si podáte žádost a v určitém čase vám přijde poštou či opět na pobočku nová přizpůsobená karta. 

Zatím pro toto využití máme certifikováno jen několik modelů telefonů, v průběhu letošního roku by jich však mělo být na trhu postupně k dispozici až 80.

 

PojištěníTento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist