Možností, jak v dnešní době snadno vyjet do zahraničí, podílet se na mezinárodním projektu nebo poznat lidi z různých koutů světa, je mnoho. Spousta aktivních mladých lidí se chce pohybovat na mezinárodním poli, neformálně se vzdělávat, rozvíjet své cizojazyčné schopnosti či získávat cenné zkušenosti a předpoklady pro svou budoucí kariéru. Existuje celá řada organizací a programů, jež podobné příležitosti zprostředkovávají. Jen o nich mnohdy veřejnost neví. Jedním takovým příkladem je vzdělávací program Evropské unie Mládež v akci, který se zaměřuje na volnočasové aktivity mladých lidí a finančně tyto činnosti podporuje.
Mládež v akci působí v letech 2007–2013 a svou činností navazuje na předchozí programy Mládež (2000–2006) a Mládež pro Evropu (1994–2000). Jádrem jejího zájmu jsou aktivity jako mezinárodní výměny mládeže, Evropská dobrovolná služba, iniciativy mládeže nebo rozvíjení kvalifikace pracovníků s mládeží.
Program je určený mladým lidem ve věku 13–30 let s trvalým bydlištěm v některé ze zemí programu (členské státy EU) nebo v některé ze zemí partnerských. Svou iniciativu a nápad tak můžete spojit třeba se státy, jako Norsko, Island, státy bývalé Jugoslávie, Švýcarsko, Finsko a mnoho dalších. Stačí přijít s návrhem originálního a veřejně prospěšného projektu a Mládež v akci zajistí jeho finanční podporu.
Projekty by měly naplňovat základní cíle programu, jež shrnuje koordinátorka programu Jolana Dočkalová: „Cílem programu Mládež v akci je zvýšit mobilitu mládeže, nabídnout prostor pro rozvoj cizího jazyka, práci v mezinárodním prostředí a navázání přátelských vztahů, které pomohou při překonávání vzájemných předsudků a stereotypů. Velký důraz je kladen na zapojení mládeže s omezenými příležitostmi.“
Možnosti, které Mládež v akci mladým lidem nabízí
Celkový rozpočet programu na celé období jeho působnosti, tedy sedm let, představuje 885 milionů eur. Program ročně podpoří v průměru kolem 200 projektů s rozmanitou náplní v celkové výši zhruba dvou milionů eur. V minulosti to byla témata jako např. znovuobnovení tradičního slavkovského kroje, obnova krajiny formou sázení stromů, tvůrčí dílny na podporu kreativity mladých lidí, diskuse o demokracii, učení tance atd.
Jedním z účastníků mezinárodních výměn mládeže je dvacetiletý Ondřej Hajda. S Mládeží v akci dosud navštívil Istanbul a Berlín. Tématem výměny v Istanbulu byla lidská práva. Mladí lidé ze třinácti různých zemí Evropy zde diskutovali o roli Evropana či příslušníka konkrétního národa, národní identitě zasazené do oblasti lidských práv. „Byla to pro mě nezapomenutelná zkušenost, poznal jsem spoustu nových a zajímavých lidí,“ hodnotí Ondřej a dodává: „Zamiloval jsem si Istanbul, ale hlavně lépe poznal sám sebe.“
V rámci výměny v Berlíně se mladí lidé učili tanci a toleranci. Ondřej na ní potkal také přátele z předchozích výměn. Svědčí to podle něj o nedostatečné propagaci mezi mládeží a cílení na stále stejnou skupinu lidí. Největším přínosem je podle něj fakt, že většina akcí probíhá v anglickém jazyce, což vidí jako výbornou příležitost pro praktické využití cizího jazyka v neformálním prostředí.
„Program poskytuje příležitost potkat lidi z celé Evropy, seznámit se s nimi a poznat blíže jejich kulturu. Je to skvělá možnost pro rozvoj všude opěvovaných „soft skills“, jako je mluvení a prezentování na veřejnosti, komunikace v cizím jazyce, skupinová práce či řešení zadaných problémů.“
Také jednadvacetiletá Tereza Hausmanová se pravidelně aktivně zapojuje do různých akcí. Sama se podílí na přípravě některých projektů v rámci neziskové organizace Tmelník. Zúčastnila se akcí např. v Berlíně, Lipsku nebo Krakově. V posledním ze jmenovaných měst se v průběhu výměny diskutovalo o demokracii a jejím přínosu ve srovnání s ostatními vládnoucími režimy.
Podle Terezy spočívá největší výhoda programu v poznávání odlišných kultur a uvědomění si rozdílů mezi jednotlivými národy. Své nadšení neskrývá ani v dalších komentářích. „Z jednotlivých akcí přijedu vždy plná nové energie. Během projektu totiž neřeším nic jiného než program a účastníky akce. Přestože musím odvést nějakou práci, tak mi to ani jako práce nepřijde, protože vše dělám s radostí a v prostředí, ve kterém jsou do projektu všichni zapáleni.“
Jako výhodu také uvádí, že jsou akce většinou téměř zdarma, účastníci si platí pouze 25 % z nákladů na dopravu. Přístup je tudíž umožněn skutečně každému, kdo přijde s dobrým nápadem.
Přednosti i nedostatky Mládeže v akci
Podle slov Jolany Dočkalové je největším přínosem programu jeho otevřenost a inkluzívní přístup, tedy možnost speciální podpory pro různé skupiny znevýhodněných mladých lidí – sociálně, ekonomicky, zdravotně či kulturně.
„Program přináší do českého prostředí důležitá témata, jako např. aktivní občanství, interkulturní vzdělávání a sociální začleňování slabších skupin, a zprostředkovává je inspirativními neformálně vzdělávacími přístupy a metodami,“ vysvětluje.
Vyzdvihuje rovněž jednoduchost, přístupnost a možnost zapojit se s vlastním nápadem. Z výzkumu o dopadu Mládeže v akci, jehož se zúčastnilo přes dvě stě respondentů, mimo jiné vyplynulo, že program nezatěžuje přílišnou administrativou.
Každá mince má však dvě strany a světlé momenty se střídají s těmi stinnými. Nejinak je tomu i v případě Mládeže v akci. Největší kámen úrazu, na nějž program v minulosti narazil, představovalo udělování víz pro dobrovolníky z třetích zemí, tedy těch, které nejsou členy EU. Jinou komplikací, s níž se program potýkal, byla novela zákona o pobytu cizinců, která upravovala prokazování zdravotního pojištění cizinců žijících na území ČR.
V letošním roce končí působení programu Mládež v akci. Co přinese budoucnost, zatím není zcela jasné. V příštím roce chce Evropská komise spustit další vzdělávací program Erasmus for All, jenž má působit dalších sedm let a jehož součástí by měl být v pozměněné podobě i program Mládež v akci.
O jeho návrhu má hlasovat Evropský parlament na počátku tohoto roku. Kvůli názvu programu se ale vedou ostré spory, nejpravděpodobnější alternativou je označení YES Europe.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist