Ke konci prosince 2012 činil podle České národní banky objem pohledávek z karet za českými domácnostmi 25,79 miliardy Kč, meziročně o více než 540 milionů korun více. Oproti roku 2005, kdy Češi dlužili na kartách "jen" 5,26 miliardy korun, se tak zvýšil téměř pětkrát.

O něco hůře pak vychází data v oblasti selhávajících pohledávek z karet. Objem problémových úvěrů (takzvaných selhávajících) ke konci loňského roku překročil tři miliardy korun. Oproti roku 2005 se zvýšil téměř dvanáctkrát.

 

V meziročním srovnání se tento objem problémových pohledávek z karet v českém bankovním sektoru zvýšil téměř o čtvrt miliardy korun.

Takzvaných kreditek bylo v Česku ke konci třetího čtvrtletí 2012 vydáno dva a čtvrt milionu. Mezi jejich nejčastěji zmiňované výhody pak patří bezúročná období, prodloužení záruky na zboží zaplacené danou kartou či prémiové programy bank.

Ruku v ruce se zvyšující se oblibou a počtem karet, zmíněnými výhodami ale jde také rostoucí zadlužování se domácností. Jeho tempo se sice snížilo, podíl objemu selhávajících pohledávek z karet za domácnostmi však od roku 2010 kolísá kolem 12 % a je stále přibližně dvojnásobný oproti předkrizovým rokům.

Celý bankovní sektor pak podle ČNB vykázal podíl selhávajících úvěrů ve výši 5,2 %, v roce 2008 jen 2,9 %.


Jako selhávající jsou Českou národní bankou vedeny pohledávky, u kterých dlužník nezvládá plnit své závazky. A to buď v případě, že neplatí svůj závazek řádně a včas a nebo v okamžiku, kdy alespoň jedna splátka jistiny nebo příslušenství závazku je po splatnosti déle než 90 dnů.

 Podle statistik Sdružení pro bankovní karty bylo ke konci třetího čtvrtletí 2012 v ČR vydáno 2,25 milionu kreditních karet (zhruba 1/3 všech karet v ČR), kterými Češi uskutečnili 13,06 milionu plateb u obchodníků v celkovém objemu 13,66 miliardy Kč (pětina objemu karetních transakcí).


V období, kdy se celá společnost zabývá úsporami a hlavně snižováním zadlužení, se tak jedná o zajímavý trend. Je dobře nebo špatně mít dluh na kreditce? Pište nám své názory do Diskuse.

Jak se k dané věci staví některé banky? Zeptali jsme se:

Kolik jste vydali karet? Je podle vás zadlužování se obyvatelstva na kartách "bezpečné"? Zaznamenala banka vyšší počet problematických klientů/držitelů s nárůstem počtu vydaných kreditek?

Česká spořitelna: Celkem vydáno 3,13 milionu karet, z toho 350 tisíc kreditních
Jan Holinka, Tiskové centrum České spořitelny: "Každý žadatel prochází hodnocením, v rámci kterého pečlivě zjišťujeme nejen jeho bonitu, ale i další údaje. Dotazujeme se například do bankovních i nebankovních registrů dlužníků. K 30. září 2012 jsme evidovali 5,4 % rizikových úvěrů, což je poměrně nízký podíl."

GE Money Bank: Celkem vydáno 230 tisíc kreditních a 690 tisíc debetních karet
Pavel Zúbek, tiskový mluvčí: "Pokud se zákazníci seznámí s výhodami produktu a naučí se správně využívat až 50-denní bezúročné období, je využívání tohoto produktu nejen bezpečné, ale především výhodné. Delikvence na kreditních kartách není vysoká a zůstává bez negativního trendu."

Raiffeisenbank: Počty jakýchkoli produktů banka nesděluje
Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí: "V loňském roce jsme zaznamenali především výrazný nárůst zájmu o kreditní karty, který souvisí se spuštěním našich nových produktů. Zadlužení obyvatel ČR kreditními kartami zdaleka nedosahuje hodnot obvyklých v západní Evropě, v tomto směru obecně žádné předlužení nehrozí. Počet nesplácených kreditek se nijak nemění. Nedochází tedy ke zhoršení trendu, na druhé straně se situace ani výrazně nelepší."

UniCredit Bank: 65 % debetních versus 35 % kreditních karet
Petr Plocek, tiskový mluvčí: "Meziročně sledujeme spíše stagnaci v počtu vydaných kreditních karet. Ze stranu klientů registrujeme i zodpovědný trend pro dodržování bezúročného období, tak aby čerpali finanční prostředky na nezbytně nutnou dobu a neplatili více na úrocích. Na druhou stranu pokud si pořizují kreditní platební kartu, snaží se splnit podmínky tak, aby měli co nejmenší náklady na „provoz“ kreditní karty."

ČSOB a Era Poštovní spořitelna: 90 % debetních versus 10 % kreditních karet
Pavla Hávová, tisková mluvčí: "Každoročně dochází k nárůstu počtu držitelů karet, a to v řádech jednotek procent, přičemž zájem o kreditní karty roste více než o karty debetní. Pokud se klient naučí kreditní kartu používat správně, tak jeho nákupy jsou výhodnější, a to také díky pojištění nákupu nebo prodloužené záruce.

Komerční banka: 1,63 milionu karet, z toho 209 tisíc kreditních + kreditky ESSOX 157 tisíc
Monika Klucová, tisková mluvčí: "Někteří klienti nově začínají preferovat karty prestižní - Zlaté. Zvýšený zájem pak zaznamenáváme u kreditních karet Lady karta a A karta s konceptem Moje odměny."

Citibank Europe: Přesný počet vydaných karet banka nezveřejňuje, nicméně více než 50 tisíc kreditních karet je bezkontaktních
Eva Chaloupková, tisková mluvčí: "Banka nezaznamenala nárůst problematických klientů, a to zejména díky obezřetnému přístupu v oblasti posuzování schopnosti splácet závazky. Banka se rovněž snaží vzdělávat klienty a pomáhat jim zorientovat se na trhu s finančními produkty."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist