Občanská válka je složitá věc, nicméně pokud má jedna strana stíhačky a těžká děla, které používá k útokům na domy, kde jsou kromě ozbrojenců i matky s dětmi, něco není v pořádku. Zvlášť, když už to trvá dva roky.

Nejvíce selhala Evropská unie, v čele s bezpohlavním duem Rompuy – Ashtonová. Hodně krve na rukou má i francouzský prezident Hollande, co ukájí svoje choutky v nedůležitém Mali, a na mnohem důležitější Sýrii v podstatě kašle. Sarkozy byl divný týpek, ale když bylo potřeba zachránit Benghází, tak to udělal.

Obama by taky mohl dělat mnohem víc, nicméně si přiznejme, že to není jeho boj. Amerika je daleko, vazby na Izrael blízko, a je v podstatě dobře, že chce nechat iniciativu Evropanům. Pokud jsme součástí EU a NATO, proč už dávno netlačíme na politiky, ať vyhlásí bezletovou zónu? Assad je v defenzivě, a maximálně se mu podaří sestřelit jednu nebo dvě francouzské stíhačky. Jeho letectvo a protiletecká obrana ale budou zničeny (Obama nakonec pomůže), a to je možná dobře. Na co tedy kdo dva roky čeká? Kofi Annan se už dávno se svým mírotvorectvím znemožnil. Turci navíc Assada nemusí, a jsou to v podstatě naši přátelé.

Podobně jako se Západním břehem a Gazou, všichni máme trochu krve na rukou, pokud jen tak mlčíme, tváříme se, že je to s Araby složité, a dva roky čekáme, že se to samo nějak vyřeší. Apartheid se taky nezhroutil jen tak sám od sebe, mezinárodní tlak byl velký, a trochu to pomohlo.

Díky za spolupráci! 

Info k bezletové zóně:

http://www.theaustralian.com.au/news/world/allies-weigh-syria-no-fly-zone-and-special-forces/story-fnb64oi6-1226530760318

http://www.examiner.com/article/senators-urge-white-house-to-impose-no-fly-zone-over-syria

For the record: Nejsem žádný odborník na Blízký Východ, neumím arabsky, a nedělám si patent na rozum. Nějak mi to ale začalo vadit, trvá to už dlouho, a vychovávat v tom děti musí bejt dost těžký, tomu rozumím dobře. 

Související