Evropská policejní agentura Europol odhalila při vyšetřování po celém kontinentu zhruba 380 fotbalových zápasů, které byly s největší pravděpodobností zmanipulovány. Na sázkách tyto duely vynesly nejméně osm milionů eur (205 milionů korun), které se vyšetřovatelům povedlo doložit.
Šéf Europolu Rob Wainwright na tiskové konferenci v haagském sídle agentury uvedl, že mezi ovlivněnými zápasy byla i utkání Ligy mistrů a kvalifikace o postup na mistrovství světa a Evropy. Kromě toho šlo i o několik ostře sledovaných prestižních duelů předních evropských ligových soutěží.
"Je to smutný den pro evropský fotbal. Vyšetřování odhalilo manipulaci zápasů v takovém měřítku, jaké jsme dosud neviděli," řekl Wainwright. Dodal, že ovlivňování má na svědomí sázkařský syndikát se sídlem v Singapuru, který spolupracuje s kriminálními gangy po celé Evropě. "Myslím, že to je velký problém pro integritu evropského fotbalu," uvedl šéf evropské policejní organizace.
Díky společnému vyšetřování bylo v 15 zemích identifikováno 425 úplatných rozhodčích, fotbalistů a kriminálníků. Jejich jména ani detaily o podezřelých zápasech Europol kvůli probíhajícímu vyšetřování nezveřejnil. Za centrum Europol označil jihoasijský Singapur. Místní kriminální syndikát ovlivňoval utkání po celém světě ve spolupráci s dalšími skupinami organizovaného zločinu v jednotlivých zemích.
Odhalené zápasy jsou jen špičkou ledovce
Není proto jasné, kolik z dnes oznámeného počtu zápasů už vyšlo najevo při odhalování korupčních skandálů například v Itálii či Německu. "Obáváme se, že tohle je jen špička ledovce," uvedl Wainwright. Kromě avizovaných 380 zápasů v Evropě se vyšetřování týká dalších 300 v Africe, Asii a latinské Americe.
Řada z podezřelých zápasů se odehrála v nižších soutěžích v Evropě. Německá policie popisuje globální síť kurýrů s úplatky, dosahujícími výše 2,5 milionu korun za zápas, kterými ovlivňovali hráče i rozhodčí. V Německu bylo případů odhaleno nejvíce, a 14 osob bylo dosud posláno za mříže. Další usvědčení padla ve Finsku, Maďarsku, Slovinsku a Rakousku.
FIFA chce zavést přísnější tresty
Podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA rozsah korupce ukázal, jak je nutná spolupráce sportu s příslušnými úřady. "Potřebujeme právní i policejní podporu. Hlavně je však nutné zavést přísnější tresty, protože v tuto chvíli je ovlivňování zápasů velmi lukrativní záležitostí za cenu minimálního rizika," uvedl bezpečnostní ředitel FIFA Ralf Mutschke.
Funkcionář proto připomněl, že FIFA může trestat pouze kluby, rozhodčí a hráče, ale proti lidem, kteří nepůsobí ve fotbale, moc nezmůže. "Tresty jsou navíc v takových případech příliš mírné na to, aby někoho odradily od ovlivňování zápasů," dodal Mutschke.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist