Ke včerejšímu setkání Miloše Zemana s Václavem Klausem na Hradě – člověk nemusí být ani psycholog či psychiatr, ale v případě obou pánů se jeví jako typické, že o sobě pronášejí soudy, které duševně zdraví lidé sami o sobě prostě neříkají a tolerují leda (někdy spíše ze skromnosti protestují), když to o nich říká někdo jiný.
Už jednou jsem psal, že Zeman o sobě už mnohokrát řekl, že si umí dělat legraci sám ze sebe. Přitom na posouzení tohoto roztomilého fenoménu je vždy třeba verdikt vašeho okolí, resp. musíte to slyšet od jiných lidí. Jako jeden ze skromných reprezentantů jiných lidí upozorňuji, že jsem ještě neviděl a neslyšel, jak si Zeman dělá legraci sám ze sebe nebo o sobě nějak s nadsázkou pochybuje. Neudělal to ještě ani jednou. Dokonce i když málem spadl – což je banalita – zprdnul ochranku, že ho neupozornila na schod.
Včera Zeman prohlásil, že jen „skutečně výrazné osobnosti“ dokážou podpořit názorového protivníka, zatímco nevýrazné neosobnosti podporují jen toho, s kým bezvýhradně souhlasí.
Opět: o tom, jestli Klaus nebo Zeman jsou skutečně výrazné osobnosti, by měli mluvit jiní lidé než oni sami. Když to činí oni sami, naznačuje to kromě jisté osobnostní vady i cosi o tom, že s tou zázračnou inteligencí obou pánů to nakonec tak slavné nebude. Vypadá to totiž hloupě.
Jinak lze ještě dodat, že Zemanovy názory nikoho příliš neiritují, to vem čert. Spíše lidi popouzí, že je schopen tyto názory kdykoli vyměnit za markýrování nějakého odvěkého nepřátelství, za stvoření cynického mocenského bloku. Zeman přitom do omrzení vytahuje na Klause Viktora Koženého, ale co se dělo po zbytek 90. let, ho jaksi nezajímá. Vždyť ta opoziční smlouva, to odpudivé předstírání něčeho, co je ve skutečnosti úplně jinak, to byla přece ta první fáze amnestie tunelářů, o to šlo přece především. Teď to bylo teprve s razítkem dokončeno. Chce si česká společnost opravdu užívat dalších dlouhých pět let divadýlka a kamufláže tohoto typu? Chceme si znovu navlíkat staré zpocené tričko vyhrabané z rohu neuklizené šatny týmu třetí divize?
Pak také leckoho zlobí, jak si „opravdu skutečná osobnost“ Zeman váží lidí, kteří s ním a jeho mocenskými praktikami nesouhlasí a kteří ho kritizují: jak si váží Petry Buzkové (akce Olovo), Vladimíra Špidly, týdeníku Respekt, Sabiny Slonkové apod.
Co se Václava Klause týče, tak jeho výraz, že Miloš Zeman zůstane jeho „nesmrtelným nepřítelem“, lze chápat asi jako pouhé přeřeknutí. Pan prezident chtěl asi říci „nesmiřitelným“. Důležité ale je, že oba pánové se dokážou snadno smířit s tím, co je pro ně dva důležité: beztrestnost pro kamarády, posílení vazeb na Rusko, nenávist k ekologům a občanskému aktivismu, sázka na jadernou energii apod.
…
Nově zvolený prezident Miloš Zeman se včera vyjádřil na téma fiskálního paktu, který nyní cloumá koalicí. O tom jsem včera napsal komentář pro Český rozhlas. Zeman není příznivcem okamžitého vstupu České republiky do fiskálního paktu, jak to požaduje TOP 09. Podle Zemana má takový krok smysl až v okamžiku, kdy bude v zemi platit euro.
„Myslím si, že to má smysl v okamžiku, kdy ČR bude mít euro, protože se fiskální pakt týká především zemí, které jsou v eurozóně,“ řekl v pondělí Zeman novinářům při příchodu do své kanceláře v pražské Loretánské ulici.
Tato informace je docela důležitá. Zeman se sám považuje za eurofederalistu, chce se v tomto ohledu lišit od svého předchůdce, na Hradě chce prý vyvěsit vlajku Evropské unie a pozvat na tuto událost předsedu Evropské komise Barrosa.
To je sice hezké, ale vůbec to není to důležité nebo to nejdůležitější. Vlajka je symbol, důležitější je ale přece jen obsah. Lze si představit, že za vyvěšení evropské vlajky se bude Václav Klaus na Miloše Zemana „mračit“, média budou mít o čem psát a bude se dít přesně to, co oba pánové mají rádi. Markýrování sporu a konfliktu tam, kde o nic důležitého nejde. To důležité, ten obsah, představuje právě například onen fiskální kompakt a zde to zatím vypadá, že Zeman s jeho přijetím nesouhlasí podobně jako Klaus. To podstatné je prostě vědět, zda chce nový prezident vrátit naši republiku do evropského integračního jádra, nebo zda ji chce mít na vedlejší koleji. V předvolební televizní debatě Zeman vysvětloval, že chápe rozdíl mezi eurohujerstvím a eurofederalismem, s tím, že „eurohujer“ nekriticky a šplhounsky přijímá z Evropy cokoli, což eurofederalista nedělá.
Budiž. Co je ale tzv. eurohujerského na fiskálním kompaktu? K němu podpis nepřipojily z celé Evropské unie, tedy z 27 států, jen Velká Británie a Česká republika. Velká Británie má přitom úplně jiné zájmy a geopolitickou polohu než Česká republika. Je energeticky soběstačná, byla a bude centrem obchodní a finanční globalizace. Spojené království patrně nikdy nepřijme euro apod.
Všechny ostatní státy unie smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podepsaly. Učinily tak státy, kde se platí eurem, i státy, kde se eurem neplatí. Učinily tak státy oslabené fiskální či bankovní krizí, ale i státy, kterým se hospodářsky relativně daří. Podepsaly ji státy, jež se blíží plnění maastrichtských kritérií, a podepsaly ji i státy, které k plnění kritérií mají dále než my. Státy, jež chtějí euro co nejdříve (jako Lotyšsko), i státy, jež jsou v tomto ohledu opatrnější – jako třeba Polsko.
Není důvod se domnívat, že v 25 zemích unie žijí samé ovce, samí eurohujeři a šplhouni, samí amatéři a hlupáci, kteří nevědí, co podpisují. Není důvod se domnívat, že vzdělaní, rozumní a skeptičtí analytici se vyskytují pouze v České republice.
To nejdůležitější, s čím smlouva o rozpočtové odpovědnosti přichází, je povinnost implementovat finanční ústavu a automatické dluhové brzdy v národních legislativách. Zde však česká vláda připravila návrh, který je dokonce přísnější než to, co po nás žádá Evropa.
Zeman samozřejmě neřekl nic o tom, že bude smlouvu – kdyby ji parlament schválil – vetovat. Až se rozkouká po Evropě a bude s leckým mluvit, změní třeba názor.
Pro nás je však podstatné všimnout si toho, že spěchal vyjádřit názor, který má blízko k tomu, co si přeje prezident Klaus nebo ODS, a který je podstatně vzdálen tomu, co si v tomto ohledu přeje TOP 09 nebo současné vedení sociální demokracie.
Bylo by ostatně asi naivní čekat, že Zeman Kalouska se Schwarzenbergem pochválí nebo že se bude chtít s prezidentem Klausem pohádat doopravdy, ještě než přijme funkci. O to však také šlo TOP 09, když s požadavkem na přistoupení k fiskálnímu kompaktu přišla. Jedním z důvodů jistě bylo přitlačit zvoleného prezidenta k tomu, aby se otevřeně vyjádřil, zda je pro něj důležité inzerované evropanství, nebo dobré vztahy s Václavem Klausem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist