Studentská organizace Model United Nations Prague vznikla před třemi lety. Jejím cílem je přiblížit mezinárodní otázky a problémy vysokoškolským studentům. To se děje prostřednictvím modelových jednání, ve kterých se účastníci aktivně zapojují do hledání optimálních řešení mezinárodních otázek. Učí se tak spolupracovat i asertivně vyjednávat v rolích delegátů svých přidělených zemí.
Projekt tedy nabízí jedinečnou možnost aktivního vzdělávání, zlepšení rétorických dovedností i umění pohotové argumentace. Kromě toho mají studenti příležitost zlepšit se v cizím jazyce, všechna jednání totiž probíhají v angličtině. Čím je tento vzdělávací program tak výjimečný, za jakým účelem vznikl, a co nabídne při své nastávající konferenci, nám přiblížila Aneta Rázlová, PR manažerka MUN Prague.
Co stálo za vznikem celého projektu?
Model United Nations Prague vznikl na půdě VŠE, a to na podzim roku 2010. Za jeho vznikem stála bývalá prezidentka klubu Silvia Bobeková. Silvia během pobytu v USA viděla, jak takový klub OSN funguje a v Bratislavě byla přímou účastnicí jedné z konferencí. Rozhodla se tedy získané zkušenosti využít a nápad na vytvoření podobné organizace v České republice proměnila ve skutečnost.
Pro koho je tento vzdělávací program určen?
Model UN Prague sice působí na VŠE, ale je otevřen pro všechny vysokoškolské studenty z České a Slovenské republiky. Věřím, že osloví každého, kdo se zajímá o mezinárodní dění, diplomacii, má rád cizí jazyky a kultury.
Co přesně je cílem a účelem organizace MUN?
MUN jako klub má za cíl obohacovat své členy a účastníky o zážitky a spoustu vědomostí. Během simulovaných jednání a odborných přednášek studenti lépe porozumí globálním problémům. O některých se dozví třeba úplně poprvé. Já osobně vidím hlavní cíl Modelu United Nations právě v uvědomění si složitosti současného světa, poznání mezinárodní politiky a získání pocitu, že ačkoli se nějaká situace zdá bezvýchodná, vyjednáváním se dá vždy docílit určitého kompromisu.
A to mám na mysli opravdu mezinárodní a celosvětové problémy, jako je dětská práce, napjaté vztahy v arabském světě, hladomor v Africe a podobné. Během jednání je sice nutno zastupovat jeden stát a hájit jeho názory, ale už jen samotné studium dané problematiky, postojů „mého“ státu i stanovisek ostatních neuvěřitelně otevírá oči a přináší objektivní pohled na danou věc.
Uplatní studenti získané dovednosti i ve svém běžném životě?
Každému, kdo se aktivně účastní konferencí a přednášek, se neuvěřitelně otevřou obzory. Z praktického hlediska má Model velký přínos, protože jednání donutí účastníka kreativně a diplomaticky myslet, vyjednávat a spolupracovat s ostatními. Nedílnou součástí je prezentace názorů před často velkým publikem.
V podstatě všechny naučené dovednosti poté studenti uplatní ve svém budoucím profesním i akademickém životě, jejich zaměstnavatelé a učitelé je jistě budou vyžadovat. Praktický přínos je tudíž obrovský.
V jakých orgánech OSN si mladí delegáti mohou vyzkoušet jednání? Jak je celý model strukturovaný?
Vždy záleží na programu dané konference, skutečná OSN má velké množství orgánů na různých úrovních. Z organizačního hlediska se nelze věnovat všem, ale ty základní, jako Rada bezpečnosti (Security Council), Výbor pro lidská práva (Human Rights Council) nebo ECOSOC (Economic and Social Council) nechybí téměř na žádném Modelu.
Jindy je možnost účastnit se simulovaného jednání méně častých orgánů. Na nadcházející pražskou konferenci máme například připravené jednání historické Rady bezpečnosti, ve které se účastníci přenesou do roku 1968 a budou diskutovat o vpádu varšavských vojsk do ČSSR.
Podobné studentské projekty existují po celém světě, dochází k nějaké mezinárodní spolupráci mezi jednotlivými programy?
Členové různých světových Modelů vzájemně navštěvují své konference. Právě to je podle mého názoru hlavním hybatelem celosvětového působení MUN. Další výpomoc potom probíhá na úrovni tzv. chairování. Každý výbor má své předsedající (Chairs) a často jsou jimi právě zkušení členové zahraničních modelů, kteří jsou ochotni na danou konferenci přijet a svým působením vyzdvihnout úroveň celé akce.
Existují v ČR i jiné podobné projekty? Čím mezi nimi MUN Prague vyniká?
Jediný Model UN působící na vysokoškolské úrovni a jednající pouze v angličtině je právě ten náš, pražský. Dále existují simulace EU pro vysokoškolské studenty a PSS Model OSN pro studenty středních škol. Tyto dvě simulace se ovšem odehrávají jen v českém jazyce.
Kdo se podílí na přípravě a vedení jednotlivých ročníků?
Vedení se v podstatě mění každý rok, jelikož starší ročníky opouštějí školu. Někteří odjíždí do zahraničí na Erasmus či stáže a do prvních ročníků přichází stále noví studenti. Nyní v čele stojí prezident František Kraus, fungování a vedení klubu spolu s ním zajišťuje „board“. Členové „boardu“ mají celou řadu povinností, od finančních záležitostí, přes PR a rozvíjení programu až po nábor nových členů.
Další úkoly jsou spojeny s konferencí, pozici jejího hlavního koordinátora už druhým rokem úspěšně a statečně zastává Lucka Hanzlíčková.
Kolik lidí se projektu účastní?
Na loňský první ročník konference PragueMUN přijelo přes 60 zahraničních studentů a asi 20 českých. Letos jsme kapacitu navýšili na 130 účastníků a musím říct, že o zájemce opravdu nebyla nouze. Jakmile dáte o konferenci vědět skrze správné kanály (facebook a webové kalendáře konferencí), vždy se najdou lidé, kteří rádi přijedou.
Někteří z nich jsou opravdoví nadšenci, kteří MUNem žijí, a mají obrovské zkušenosti ze světových konferencí, pro jiné jde o jejich první konferenci. Podle mého názoru studenty také hodně přitahuje Praha jako město. Také cenová úroveň v Praze je mnohem snesitelnější než v jiných evropských velkoměstech.
Jak se můžou studenti do MUN zapojit a jaké podmínky musí splňovat?
Jedinou podmínkou pro členství v Model UN Prague nebo pro účast na konferenci je být studentem vysoké školy, nebo alespoň být v tomto věku. Nezbytností potom je schopnost plynule mluvit anglicky.
Zapojení je úplně jednoduché. Stačí navštívit naše stránky, tam je publikováno, kde a kdy se scházíme a potom už zbývá jen přijít mezi nás. Dále je možné účastnit se některé z našich přednášek. Bývá zvykem, že posíláme prezenční listinu, na kterou zájemci zapíší svoje kontakty, a my se s nimi poté spojíme.
Konference PragueMUN 2013 se koná od 10. do 14. února, co konkrétně svým účastníkům nabídne?
Příjezdy delegátů probíhají už od soboty, a aby se tady delegáti do zahájení konference nenudili, uspořádáme pro ně 3 prohlídky Prahy. Doufejme, že počasí bude tentokrát přívětivější. Loni jsme chodili po Praze v mraze -15°C. Mělo to však alespoň jedno pozitivum – Karlův most byl liduprázdný. Během dne budou probíhat běžná jednání.
Já osobně jsem velmi zvědavá na již zmíněnou historickou Radu bezpečnosti. Zajištěny jsou obědy a lehké občerstvení během přestávek. A na každý večer máme připravený program – icebreaking evening, teambuildingové hry. Delegátům taky rozdáme letáčky s doporučením nejlepších pražských klubů, hospod a kaváren.
Jaké mají koordinátoři vize do budoucna?
Naší vizí je ustanovit opravdovou tradici klubu a konferencí na půdě VŠE. Jeden slavný Američan kdysi řekl: „ I had a dream…“ Jakýmsi naším snem je mít podobnou prestiž a uznání jako mají kluby MUN na světových universitách. Harvardský MUN se stal vzorem pro celý svět, proč tedy nebýt tak dobří jako oni?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist