Z politiků se tentokrát představil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který spolu s šéfem Soudcovské unie Tomášem Lichovníkem a bývalým šéfem tohoto resortu, advokátem Karlem Čermákem debatoval o novém občanském zákoníku a okolnostech jeho vstupu v účinnost, resp. možnosti jejího odsunutí.

 

Nový občanský zákoník reaguje na potřebu změny v soukromém právu. Dosud platný občanský zákoník byl přijat v roce 1964, přičemž od té doby došlo k celé řadě novelizací - přesně 64. Vychází z poměrů 60. let a z tehdejších názorů na soukromé právo, což zapříčinilo jeden z největších nedostatků tohoto zákoníku – roztříštěnost úpravy občanskoprávních vztahů v několika různých právních předpisech.

 

Na potřeby změny v soukromém právu dle Pavla Blažka reagoval i Otakr Motejl: “Jeden z našich předchůdců, pan doktor Motejl, kdysi, a je to dneska snad jedenáct let, a zcela správně uvažoval o tom, že je potřeba rekodifikace občanského práva, což znamená mimo jiné i vznik nového občanského zákoníku a vybral si tehdy určitý tým, který vede profesor Eliáš.” Demagog.CZ ověřil tento výrok a hodnotí jej jako pravdivý, i přes nepřesný časový údaj - ve skutečnosti se jedná o 14 let, kdy byla ustavena rekodifikační komise v čele s Eliášem. 

Vláda schválila účinnost zákoníku od roku 2014. V roce 2012 o něm tehdejší ministr spravedlnosti prohlásil: “Je to historický okamžik. Byl dokončen proces přijímání zákona, který je po Ústavě druhým nejvýznamnějším zákonem země a který ovlivní každodenní život občanů.“ Občanský zákoník v nové podobě znamená návrat ke standardům evropské kontinentální právní kultury a tuzemských právních tradic, které byly po státním převratu v roce 1948 odmítnuty, tedy definitivní rozchod s totalitárním pojetím funkce občanského práva jako nástroje řízení společnosti.

 

Proto není divu, že pro tento zákon nehlasovala KSČM ani, až na jedinou výjimku, ČSSD, což pravdivě tvrdil Pavel Blažek. vládní návrh zákoníku byl schválen 9. října 2011 a proti jeho přijetí tehdy hlasovalo 23 přítomných poslanců KSČM. Dva  poslanci ČSSD hlasovali pro (většina ostatních sociálních demokratů se zdržela hlasování), ovšem Miroslav Svoboda podal vůči svému hlasování námitku, jak zjistil Demagog.cz.

 

Jako neověřitelný pak Demagog.CZ hodnotí výrok ministra, že “prováděcí předpisy (k novému občanskému zákoníku, pozn.), pokud jde o náš resort, plníme naprosto přesně podle schváleného plánu prací.” Žádný plán prací, podle kterého by se postupovalo při zavádění prováděcích předpisů souvisejících s přijetím nového občanského zákoníku, analytici Demagogu na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR, bohužel, nenašli. “Zaslali jsme na ministerstvo žádost o informace, ale prozatím jsme neobdrželi odpověď,” lituje analytik Demagogu. Tak jen doufejme, že výrok je skutečně pravdou.

 

A taková perlička na závěr. Nový Občanský zákoník ČR má 3081 paragrafů. A církevní sňatky mají číslo 666.

 

Přečtěte si všechny analyzované výroky i z druhé části debaty ohledně energetické koncepce ČR a jejich zdůvodnění u Václava Moravce na Demagogu.

 

Líbí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.