Existence anonymních akcií je základním nástrojem systémové korupce, protože mimo jiné umožňuje skrýt střet zájmů či fingovat konkurenční prostředí ve veřejné soutěži, když spolu „soutěží“ více akciových společností s totožným vlastníkem. Anonymní akcie jsou rovněž oblíbenou formou úplatku.

Podle analýzy České kapitálové informační agentury má díky anonymním akciím utajeného vlastníka více než polovina českých akciových společností. Podíl takových firem navíc stále roste.

Analýza Centra aplikované ekonomie poměrně přesvědčivě ukazuje, že akciové společnosti s anonymní vlastnickou strukturou soutěžící o veřejné zakázky jsou ziskovější než společnosti se standardními akciemi.

Namátku ještě pár nechvalně známých firem s anonymními akciemi:

  • HAGUESS (projekt Opencard)
  • VIAMONT (stavební zakázky na ministerstvu dopravy v době Aleše Řebíčka)
  • Forest Golf Resort Praha (golfové hřiště na pozemcích Lesů České republiky v Klánovickém lese)
  • Moravia Energo (zázračné zbohatnutí Stanislava Grosse)
  • ORA PRINT (Radek John a jeho časopisy pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny)

Už ve středu jde přitom do Senátu vládní návrh zákona, který společnostem s anonymními akciemi přistřihává křídla. Zákon dává těmto firmám tři možnosti, jak s anonymními akciemi naložit:

  1. Změnit anonymní akcie na akcie na jméno,
  2. Anonymní akcie zaknihovat (tzn. fakticky zaznamenat v centrálním registru),
  3. Anonymní akcie imobilizovat (tzn. fakticky zaznamenat u jakékoli banky).

Senátní Výbor pro územní rozvoj podal pozměňovací návrh, který pro firmy soutěžící o veřejné zakázky a podnikající v oblasti solární energie a biomasy ukládá povinnost akcie zaknihovat (nemohou si vybrat imobilizaci). Je to tedy z hlediska boje proti korupci zlepšovák, je ale dost komplexní a nesouvisí zcela s původním návrhem.

Návrh není příliš ambiciózní a řada expertů i samotných poslanců a senátorů varuje, abychom od něj neočekávali příliš mnoho. I tak se ale jedná o první krok správným směrem. Minimálně tím dáváme najevo, že slušná společnost nenosí akcie v igelitce.

Pokud chcete tento zákon podpořit, napište vašemu senátorovi, aby ve středu hlasoval pro senátní tisk číslo 52, a to bez ohledu na to, zda projde pozměňovací návrh Výboru pro územní rozvoj. Můžete k tomu využít šikovnou aplikaci Napište jim, která automaticky vyhledá toho správného senátora podle vaší adresy.

Zrušení anonymních akcií je jedním z devíti protikorupčních opatření, pro jejichž prosazení shání mezi poslanci a senátory podporu projekt Rekonstrukce státu. Jaké další změny je třeba provést, aby se systémová korupce v České republice výrazně omezila a kteří poslanci a senátoři se zavázali podpořit je? Povídejte se na web projektu Rekonstrukce státu.