Prezident Miloš Zeman na Hradě vystřídal Václava Klause 8. března. První přímo zvolený prezident České republiky navíc svůj celý inaugurační projev odříkal z paměti. Mluvil například o tzv. ostrovech pozitivní deviace, které chce podporovat, ale také o ostrovech deviace negativní, proti kterým je podle něj třeba bojovat. Zemanův výrok o médiích se posléze stal jednou z nejdiskutovanějších částí projevu.
„Dovolte mi, abych vyjádřil uznání všem občanům, kteří volili mého protikandidáta. Za to, že se účastnili voleb, a uplatnili tak své aktivní občanství. Každý z nás v životě někdy vyhrál a někdy prohrál. Vím, jak je obtížné nést tíhu porážky, ale vím také, jak je těžké odolat pokušení, které přináší vítězství,“ řekl prezident v úvodní části svého projevu.
Zeman prozradil také to, jak plánuje zlepšovat jednání mezi parlamentními stranami: „Nabízím prezidentský úřad jako neutrální pole pro dialog všech parlamentních stran, ale i dalších významných společenských organizací, ať už jsou to odbory, zaměstnavatelské svazy a další instituce. Jako prezident, který není přímo, ani nepřímo spojen s žádnou parlamentní stranou, nabízím, budou-li si to zúčastněné strany přát, roli prostředníka a roli moderátora, ale v žádném případě nikoli roli soudce, protože tato role prezidentu republiky evidentně nepřísluší.“
Vzápětí jako příklad dohody připomněl opoziční smlouvu, jíž podepsal v roce 1998 jako premiér (v čele strany ČSSD) s Václavem Klausem (ODS). „Vycházím ze zkušenosti, kdy se v minulosti dokázaly dohodnout dvě nejsilnější parlamentní strany a tuto dohodu také beze zbytku dodržely, takže bylo možné, aby se Česká republika dostala z tehdejší ekonomické krize a obnovila hospodářský růst.“
Ostrovy deviací
Prezident dále zmiňoval skupiny občanů, které je podle něj třeba podporovat – nazval je tzv. „ostrovy pozitivní deviace“. „Jsou to ostrovy nadprůměrného výkonu. Jsou to osobnosti, které svým celoživotním dílem přinášejí prospěch naší zemi. Jsou to mimo jiné podnikatelé baťovského typu, kteří reinvestují své zisky do oblasti svého podnikání, a novými investicemi tak vytvářejí nová pracovní místa, snižují nezaměstnanost a řádně platí daně do státní pokladny. Jsou to úspěšní starostové, kteří dokázali zvelebit své obce nebo svá města. Jsou to významné osobnosti z řad školství, zdravotnictví, vědy, kultury nebo sportu.“
Oproti nim pak stojí ostrovy negativní deviace, proti kterým Zeman chce bojovat. Jsou to podle něj kmotrovské mafie, které parazitují na společnosti. V boji proti nim by podle prezidenta pomohl zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Další skupinou jsou neonacisté.
Třetím ostrovem negativní deviace mnohé překvapil: „Za třetí ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií.Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí.“ Za tento výrok o médiích mu mnozí poslanci tleskali, některým však vadil, jako například Heleně Langšádlové z TOP 09, podle které podobná prohlášení do inauguračního projevu nepatří.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist