Výsledek je každopádně stejný: místo, aby dnes Senát schválil zrušení anonymních akcií, poslal novelu zákona zpátky do sněmovny s pozměňovacím návrhem, který je patrně v rozporu s evropským právem, otevírá další dva nové zákony a není vůbec projednán s poslanci. V lepším případě senátoři jen zbrzdili dobře napsanou novelu o další měsíce, v nejhorším scénáři toho teď poslanci využijí jako záminky k dlouhým sporům a novelu neschválí nebo zaparkují. 

A teď trochu podrobně: Zrušením akcií na majitele (= vlastníkem je ten, kdo akcii zrovna fyzicky drží v ruce, neexistuje žádná evidence) by odpadla nejjednodušší forma utajení vlastnictví, kterou používá celá polovina z 25 tisíc českých akciovek. Zůstává sice možnost utajit fyzické příjemce peněz přes firmy z Kypru a dalších ostrovů (advokátní kanceláře už mají výhodné nabídky), ale transakční náklady na utajení jsou zde vyšší. Slovy podnikatele Jana Barty: "Každý pokus, který jenom trochu zvedne transakční náklady korupce, tedy že se o chlup méně vyplatí krást, ušetří státu mnoho peněz, které pak může použít na prospěšné věci, jako je vzdělávání nebo zdravotnictví."

Lepší vrabec ve Sbírce zákonů než holub na střeše 

Zrušením anonymních akcií mohli včera senátoři jasně zmenšit prostor pro korupci.  Jistě že je potřeba ještě mnoho dalších opatření k tomu, aby byli dohledatelní vlastníci firem, kteří čerpají veřejné peníze. A senátorům nikdo nebrání, aby taková opatření navrhovali. Mohli to ale udělat v samostatném návrhu zákona a zrušení anonymních akcií schválit již dnes.

Senátoři ale své zlepšováky přilepili k stávajícímu návrhu se slovy, že původní vládní je pouze „milimetrový krůček dopředu“ (Ivo Bárek, ČSSD). Bárkovi vadí, že původní návrh ponechává majitelům anonymních akcií možnost akcie registrovat u kterékoli banky a navrhuje, aby firmy soutěžící o veřejné zakázky a podnikající v oblasti solární energie a biomasy musely akcie registrovat v České národní bance. To sice vypadá jako bohulibý návrh, ale má to jeden závažný problém: patrně se bude opakovat scénář z roku 2010, kdy Evropská komise shledala jako diskriminační novelu zákona o veřejných zakázkách, podle které akciové společnosti musely mít akcie na jméno, aby se mohly ucházet o veřejnou zakázku.

Odborná skupina právníků a ekonomů v rámci projektu Rekonstrukce státu se dlouhodobě zabývá otázkou, jak zajistit dohledatelnost vlastníků firem, které čerpají veřejné peníze tak, aby to nepřineslo neúměrnou administrativu a aby to nebylo v rozporu s mezinárodními předpisy. Žádné jednoduché řešení však neexistuje a expertní skupina se shodla, že v tomto volebním období je reálné udělat první krok: zrušit alespoň anonymní akcie. Samozřejmě i v bankách se dají prát špinavé peníze. Ale už je to regulované právní prostředí, které dává policii a soudům větší šance, než když se akcie nosí v igelitce. Lepší vrabec ve Sbírce zákonů, než holub na střeše.

Rozhodnou poslanci

Návrh se nyní vrací do poslanecké sněmovny, kde prošel původní návrh 19. února, pro bylo 160 hlasů z 162 přítomných. Senátoři jim ale nyní poskytli možnou záminku k dlouhým sporům a možnost, jak hlasování donekonečna odkládat. I ministr spravedlnosti Pavel Blažek včera před senátory vyjádřil obavu, že pokud se do sněmovny návrh vrátí, neprojde nakonec ve sněmovně vůbec nic. Nezbývá, než aby veřejnost dala jasně najevo, že pokud poslanci napodruhé odmítnou podpořit původní znění s tím, že neřeší vše, je to jasná výmluva. 

 

Podívejte se, jak hlasovali vaši senátoři


Kdo byl pro okamžité zrušení anonymních akcií

ČSSD

Miloš Malý
Miroslav Antl
Zdeněk Škromach

ODS

Daniela Filipiová
Jaroslav Kubera
Jaroslav Zeman
Milan Pešák
Miloš Vystrčil
Miroslav Škaloud
Pavel Eybert
Petr Bratský
Přemysl Sobotka
Tomáš Grulich
Tomáš Jirsa
Veronika Vrecionová
Zdeněk Schwarz


Klub pro obnovu demokracie

Libor Michálek
Miluše Horská
Miroslav Krejča
Stanislav Juránek

Kdo nedpořil vládní návrh bez přijetí pozměňováku

ČSSD

Eva Richtrová
František Bublan
Alena Gajdůšková
Božena Sekaninová
Dagmar Terelmešová
Dagmar Zvěřinová
Eva Syková
Hana Doupovcová
Hassan Mezian
Ivo Bárek
Jan Hajda
Jan Látka
Jan Žaloudík
Jaromír Jermář
Jaromír Strnad
Jaroslav Sykáček
Jiří Bis
Jiří Dienstbier
Jiří Lajtoch
Josef Řihák
Josef Táborský
Jozef Regec
Karel Kapoun
Karel Korytář
Lubomír Franc
Marcel Chládek
Martin Tesařík
Milada Emmerová
Milan Štěch
Miloš Janeček
Miroslav Nenutil
Pavel Lebeda
Pavel Trpák
Petr Gawlas
Petr Vícha
Radek Sušil
Radko Martínek
Vladimír Plaček
Zdeněk Berka
Zdeněk Besta

Klub pro obnovu demokracie

Jiří Čunek

Starostové a Ostravak

Jan Horník
Jaromír Štětina
Leopold Sulovský
Luděk Jeništa

SPOZ+KSČM+Severočech

Marta Bayerová
Vladimír Dryml
Jaroslav Doubrava
Václav Homolka

Nezařazení

Alena Dernerová
Eliška Wagnerová