V posledních týdnech se opět přiostřila debata o tom, jak silná má být svoboda kuřáků zapálit si v přítomnosti nekuřáků. Její mantinely určuje z jedné strany ministr zdravotnictví Heger (TOP 09), který požaduje úplný zákaz kouření v restauracích od roku 2014. V dubnu bude jeho návrh projednávat vláda – sám Heger ovšem připouští, že nemá velkou šanci na přijetí. Opačný mantinel vymezují především poslanci ODS s odkazem na liberální hodnoty.
Regulovat kuřáky chce i Evropská komise. Její plán spočívá v zákazu cigaret s příchutěmi a ztížení propagace – varování na krabičkách má zabírat 75 procent obalu, na značku zbude pouhých 25 procent. K textovému varování má navíc přibýt i odstrašující fotka. Pokud směrnice projde Evropským parlamentem, obrázek prokouřených plic se na krabičkách objeví v roce 2015.
Odstrašující fotka na krabičkách je v Evropě běžná
V následujících dvou mapách se můžete podívat, jak jsou oba zmíněné druhy regulace – omezení prostor a omezení reklamy – rozšířené po světě. Data pocházejí ze stránek WHO.
Zákaz kouření ve společných prostorech
via chartsbin.com
Úplný zákaz kouření na veřejných místech platí ve 42 zemích světa. Dalších 52 zakazuje kouřit v restauracích, barech a hospodách, kouření má ovšem zároveň povoleno uvnitř jiných veřejných prostor. Takřka pět desítek států světa umožňuje beztrestně kouřit prakticky kdekoliv.
Regulace reklamy na tabákové výrobky
via chartsbin.com
Drtivá většina států zavedla povinné varování před následky kouření na krabičkách, pouze necelá pětina států zůstává bez něj. V některých zemích (Chile, Uruguay) tvoří takové varování až 80 % balíčku cigaret, u většiny evropských států včetně Česka je to ovšem ze zákona pouhých 35 %. Některé státy Evropy jsou v tomto o něco přísnější – rozkouřené Rusko nakazuje 40 % varování, Belgie 43 %, Turecko nebo Ukrajina 50 %.
Odstrašovat od kouření děsivou fotkou na krabičce, jak plánuje Evropská komise, je poměrně rošířený způsob regulace – platí v 17 evropských zemích a 61 zemích světa celkem.
Časté je rovněž omezení tabákové reklamy. Nějakou formu regulace reklamy najdeme ve většině zemí světa; kompletní zákaz jakékoliv reklamy, včetně reklamy na místě prodeje, platí ve 24 zemích světa. Dalších 18 států zakazuje veškerou venkovní, mediální i internetovou reklamu na tabák mimo místa prodeje.
V Česku je neregulovaná pouze internetová reklama a dodržování zákazů se podle statistik WHO 100% dodržuje. Není to samozřejmé: velmi vágní je respekt k zákazům ve Švédsku, Izraeli, Moldavsku nebo Finsku.
Evropa daní tabák víc než 70 procenty
Zdaleka nejúčinnější způsob regulace je ovšem zdanění. Podívejte se, kolik si který stát na světě vezme z jedné krabičky cigaret a kolik za ni ve výsledku zaplatí kuřák.
Zdanění a cena nejprodávanějších cigaret
via chartsbin.com
Nákupem tabáku nejvíce dotujete stát v Bulharsku, kde na dani z jedné krabičky zaplatíte 89 %. Veškeré státy EU si udržují vysoké zdanění cigaret – nad 70 %. Česko v tomto není výjimkou, se 79% daní se dokonce řadí na 11. místo nejvyšších daňových sazeb na tabák.
Ve světovém srovnání (převedeno na paritu kupní síly) se kouření nejvíce prodraží Britům, do první dvacítky zemí s nejdražšími cigaretami ještě spadá z evropských států Malta, Island, Nizozemí, Německo a Bulharsko. Naopak, cenově nejdostupnější jsou pro místní cigarety v Paraguayi, Kazachstánu, Mosambiku, Iránu a Středoafrické republice; z Evropanů se finančně vyplatí kouřit hlavně Gruzíncům, Moldavanům, Rusům a Ukrajincům.
Čechy, stejně jako Slováky, vyjdou ve světovém srovnání cigarety poměrně draho, ve srovnání s kupní silou ostatních zemí na nás připadlo 35. místo. Nejvýhodnější je zajet na nákup cigaret do Kuvajtu, za krabičku zaplatíte pouhé 3 koruny. Do desetikoruny se vejdete ještě v Pákistánu, Guinei, Sierra Leone, Afghánistánu, na Filipínách a v Zimbabwe. Vyhněte se naopak Norsku, Irsku a Austrálii, balíček cigaret vás tady v přepočtu vyjde na více než dvě stovky.
Africké ženy tabák nekouří, vedou Rakušanky a Řekyně
Obrázek o tom, jak se podepisuje prevence na procentu kuřáků v dané zemi, si můžete udělat z následující mapy.
Kuřáci v populaci, muži × ženy
via chartsbin.com
V České republice kouří 27 % populace nad 15 let, což ji řadí do horního kvartálu sledovaných zemí s největším počtem kuřáků. Celosvětový medián je 18 % kuřáků v populaci. Regiony s nejvyšším počtem kuřáků jsou Evropa a Severní Amerika. Nejméně je kuřáckou epidemií zasažena střední Afrika, kde se počet kuřáků pohybuje kolem jedné dvacetiny populace.
Mezi Evropany jsou nejtěžšími kuřáky Řekové (49 %), těsně následováni Rakušany (44 %), Bosňany (37 %) a Rusy (36 %). Většina evropských států se potýká s vysokými počty kuřáků, ve 36 zemích starého kontinentu kouří více než pětina populace.
V řadě zemí Afriky a Blízkého východu kouří téměř výhradně jen muži. Naopak největší podíl kuřaček najdete opět v Evropě. Rakušanky tvoří 45 % všech kuřáků, Řekyně 38 %.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist