Přes 410 tisíc Čechů má banku v kapse. Respektive v mobilu, který mají v kapse (nebo kdekoliv jinde).

Stáhli si totiž do svého chytrého mobilního telefonu aplikaci, která jim umožňuje kontrolovat zůstatky na jejich běžném účtu, zadávat platební příkazy či jakkoliv jinak spravovat jejich běžný účet.

A přibližně čtvrt milionu uživatelů tak opravdu činí, jsou aktivní a posílají platby ze svého telefonu. Jejich počet navíc podle vyjádření bank průběžně roste, do konce roku by pak mělo přibýt dalších zhruba 160 tisíc uživatelů, kteří si aplikaci od své banky minimálně stáhli a jednou vyzkoušeli.

"Aktivní klienti se do naší mobilní aplikace přihlašují až osmkrát měsíčně," říká mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Tři klíčové věci

Mobilní telefon patří mezi tři věci (+ klíče a peněženka), které máme vždy u sebe, když odcházíme z domu. Nahrazuje nám také fotoaparát, MP3 přehrávač, ale také prostřednictvím dalších aplikací navigaci, svítilnu, přístup k sociálním sítím... a bankovní pobočku.

Hlavním kouzlem smartbankingu je to, že pokud si náhodou při cestě do práce v autobusu vzpomenete, že jste včera večer zapomněli odeslat nějakou platbu, váš mobil vám poskytne možnost k okamžité nápravě a odeslání sumy.

Kdykoliv máte přehled o stavu účtu, a tak si můžete průběžně kontrolovat, zda vám třeba už dorazila výplata od zaměstnavatele, abyste mohli vyrazit na nákupy.

Jak na dotaz HNPeníze banky uvedly, právě zjišťování zůstatků patří mezi nejčastější činnosti klientů. "Také využívají smartbanking k rychlému nalezení nejbližšího bankomatu nebo pobočky, změně limitů na svých platebních kartách," upřesnila mluvčí Fio banky Vendula Žaloudíková.

"Naši klienti nejčastěji zobrazují data o účtech, historii, detailech transakcí a plateb," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

V neposlední řadě pak aplikace slouží jako zdroj informací z banky. Klienti tedy mobily pohodlně zjistí nové ceníky i údaje o úpravě úrokových sazeb.

Pro které operační systémy jsou vyvinuté bankovní aplikace?


Android iOS Windows Phone
ČSOB ano ano ano
Equa ano ano ne
Fio ano ano nezvažuje
GE MB ano ano zvažuje
KB ano ano analyzuje situaci
Raiffeisenbank ano ano nezvažuje
Česká spořitelna ano ano bez vyjádření
UniCredit Bank ano ano ano
ZUNO ano ano zvažuje
mBank ano ano ?
Air Bank připravuje ano zvažuje