O tom, že Miroslav Grebeníček (KSČM) během jednání Poslanecké sněmovny zpochybnil, že se Jan Palach v roce 1969 upálil na protest proti totalitě, jsme vás již informovali v jedněch z předchozích Pěti citátů. Proti jeho tvrzení se vzápětí zvedla vlna odporu – například Miloš Zeman jej označil za neostalinistu. Grebeníček nyní kritiky svých výroků napadá a hájí názor, že Palach komunisty neodmítal.

„Nechte si Mašíny, Palach je náš,“ řekl představitel stalinistického křídla KSČM a bývalý předseda téže strany ve svém vystoupení. Svůj názor se snažil podpořit tvrzením, že Palach byl dobrovolně v Sovětském svazu na brigádě, o duchovním otci komunismu Karlu Marxovi mluvil jako o géniovi a napsal seminární práci o dějinách Kominterny.

V souvislosti s kritiky svého tvrzení mluvil o „obludných lžích a účelových dezinformacích“ a o „pokleslé duševní a politické úrovni těch, kteří si vystačí s kompilací polopravd, lží a nenávistných výpadů“.

„Navzdory svým proklamacím mediální manipulaci propadl,“ řekl Grebeníček na adresu prezidenta, jenž jej označil za neostalinistu. Další poslankyně KSČM Marta Semelová pak dodala, že se těší, až sněmovna bude schvalovat významný den všech, kdo po listopadu 1989 spáchali sebevraždu ze sociálně-ekonomických důvodů.

„Tak jste to tady slyšeli, tak se s těmi lidmi paktujte dál v krajích a po příštích parlamentních volbách se s nimi paktujte taky. Tahle země vám jednou poděkuje,“ řekl pak poslanec TOP 09 František Laudát směrem k sociálním demokratům v reakci na vyjádření členů komunistické strany.

Z poslanců ČSSD zareagoval Vítězslav Jandák: „Pojďme toho už nechat ve jménu toho Palacha. Jsme trapní, pojďme od toho.“ Grebeníček vystoupil při druhém kole projednávání novely, podle níž by se den Palachova činu - 16. leden - měl zařadit mezi významné dny.