Nenápadné prohlášení mluvčího Ministerstva zahraničí ČLR, které v sobotu přinesla agentura Nová Čína, naznačuje, že čínské vztahy s KLDR opravdu vstoupily do nové fáze. Z jeho slov vyplývá, že i čínská vláda bude své občany v KLDR chránit. Navíc KLDR nyní rozhodla, že společnou korejskou průmyslovou zónu v Kesongu uzavře.
Čínské prohlášení je reakcí na vyhlášení, že po 10. dubnu nebude KLDR schopna zajistit bezpečnost velvyslanectví a zastoupení dalších mezinárodních organizací v KLDR. ČLR přitom nijak nespecifikuje, jakými prostředky hodlá své zájmy chránit, nicméně věta „Čína zajistí legitimní zájmy a bezpečnost svých občanů a firem v KLDR“ jde dále, než podobné vyhlášení Korejské republiky z minulého týdne. (To sice přímo zmiňuje použití armády, nicméně výhradně na záchranu korejských občanů, kteří by mohli být drženi v KLDR jako rukojmí – o zájmech více než 120 korejských firem nepadlo ani slovo.)
Mluvčí čínského Ministerstva zahraničí také požádal KLDR o to, aby v souladu s mezinárodním právem a Vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích chránila bezpečnost diplomatů a dalších pracovníků Velvyslanectví ČLR. Zpráva uvádí, že velvyslanectví ČLR v Pchjongjangu pracuje normálně.
Podle odhadů dnes v KLDR působí na 200 firem, které se věnují převážně těžbě nerostných surovin. Existuje také několik společných průmyslových zón (např. Rason na východním pobřeží KLDR nebo Hwanggumphyong u hranic s Čínou), čínské firmy mají také zastoupení přímo v Pchjongjangu. Pokud by tedy ČLR musela své občany z KLDR evakuovat, jednalo by se o nepoměrně složitější operaci, než v případě Kesongu.
Kesong však bude nyní zavřen, alespoň podle dnešních zpráv vydaných KCNA (Ústřední korejská tisková agentura, KLDR). Ve své zprávě KCNA uvádí, že KLDR dočasně stáhne všechny severokorejské pracovníky s tím, že případné znovuotevření zóny závisí výhradně na postojích jihokorejských představitelů. Krok KLDR přitom s nejvyšší pravděpodobností ovlivní i ostatní zahraniční investice – nejen ty čínské, ale třeba také egyptské skupiny Orascom, která provozuje mobilního operátora Koryolink a dostavuje hotel Rjugdžong (Ryugyong). Některé zprávy uváděly, že by měl patřit do sítě hotelů Kempinski. Zástupci firmy to však minulý měsíc vyloučili.
Doplněno 8.4.2013, 14:00: Jihokorejský ministr pro sjednocení Rjo Kil-dže (Ryoo Kihl-jae) v reakci na uzavření zóny uvedl, že "návrat stavu (ohledně Kesongu, tedy opětovné povolení vstupu jihokorejských pracovníků do zóny, obnovení zásobování a návrat severokorejských dělníků do práce) nevyžaduje nějaká jednání". Je tedy zřejmé, že vláda v Soulu i nadále striktně odděluje dění kolem průmyslové zóny od všech ostatních záležitostí, které komplikují život na Korejském poloostrově.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist