Matematik, sportovec, umělec, spisovatel a v neposlední řadě žurnalista. Je jedno, jaké povolání si vyberete, chcete-li v něm ale uspět a někam to dotáhnout, je třeba mít talent. A právě ten je hlavním důvodem, proč se každý rok přihlásí tisíce studentů do programů CTY (Center for Talented Youth). A já byla letos jedním z nich.
Vše začalo v září. O projektu jsem se dozvěděla od svých profesorů, a jelikož jsou kurzy CTY dost drahé, rozhodla jsem se požádat o stipendium nadaci AFCSLS (American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies).
Pro jeho získání bylo potřeba napsat motivační dopis v angličtině a zvolit si kurz, o který bych měla případně zájem. Při výběru jsem se musela zaměřit nejen na obor, který by mě bavil a zajímal, ale také na to, kolik času kurz průměrně zabere a jak dlouho bude trvat. Rozmýšlela jsem se mezi biologií, matematikou, chemií, angličtinou a spoustou dalších.
Nakonec má volba padla na kurz Language rules: From structure to style, se kterým jsem měla strávit 3-8 hodin týdně po dobu čtyř měsíců. Ve škole jsem se dozvěděla, že o stipendium si tento rok zažádaly stovky studentů z celé České republiky, ale vybráno jich bylo pouze pár, proto bylo mým velkým překvapením, když jsem se nakonec dozvěděla, že jsem jedna z oněch šťastných. O týden později mi pak přišel e-mail se všemi důležitými informacemi a do školy dorazila i má nová učebnice Rhetorical Grammar by Kolln Gray.
Žádné lavice, žádná tabule
Musela jsem se tedy přihlásit na speciální webové stránky. Zde se nacházela má nová internetová třída čítající celkem 9 žáků složená z českých a slovenských stipendistů. Naši lektoři ale byly Američané, a tak se naším jediným dorozumívacím jazykem přirozeně stala angličtina.
Kurz byl rozdělen na pět lekcí a každá z nich se zaměřovala na určitý okruh znalostí. Od správného používání přímé řeči v textu jsme se dostali až k rozborům děl Hemingwaye či Faulknera. Po každé lekci následovalo pár cvičení a také závěrečná esej (Final Writing Assignement).
Tu jsme psali vždy na určité dané téma a museli jsme v ní použít látku, kterou jste se naučili v předešlé lekci. To byla, abych pravdu řekla, ta nejtěžší část kurzu. Nakonec vždy proběhl workshop, do kterého hlavní lektor vybral pokaždé dvě eseje, které pak ostatní hodnotili a porovnávali.
Z každého cvičení, eseje či workshopu jste byli obodováni. Sami jste si museli dávat pozor na to, aby byly vaše práce odevzdány vždy včas, jelikož za opakované zpoždění jste mohli být z kurzu dokonce i vyřazeni. A to by byla už kvůli tomu stipendiu docela škoda. Přesto se to některým z nás stalo.
Pakliže bylo ale vidět, že něčemu nerozumíte nebo vám to dělá potíže, lektor vás okamžitě kontaktoval pomocí e-mailu nebo Skypu a vše vám znovu vysvětlil.
Já osobně jsem komunikovala pouze e-mailem, a tak jsem svého lektora nikdy neviděla. Což někomu může vyhovovat, ale zdaleka ne u všech kurzů to probíhá stejně. Někteří studenti, kteří si zvolili biologii či fyziku, dostali pevný rozvrh a pravidelně se museli se svými lektory vídat na Skypu, kde společně prováděli pokusy či laboratorní práce.
Práce na sedm dní v týdnu
Se CTY jsem trávila dokonce i víkendy. Ze začátku jsem byla neustále ponořena do slovníku a Google překladače. Faulknera, který popisoval pokoj na třech stránkách a celý odstavec dokázal věnovat jedné židli, jsem proklínala. A na závěrečnou esej jsem se bála pomyslet. Postupně jsem se ale s jazykem i tempem kurzu sžila.
Přesto všechno se však nakonec „má“ angličtina dá považovat za jeden z lehčích kurzů. Například v kurzu biologie se totiž za devět měsíců muselo zvládnout celé učivo čtyřletého gymnázia. I díky tomu byla na některých školách docházka do tohoto předmětu v následujících letech studentovi odpuštěna. Já bohužel na angličtinu chodit musela, profesoři u nás ale občas přihlédli k faktu, že děláme něco navíc, a tak jsme například některé úkoly mohli odevzdávat později než ostatní spolužáci.
Trpělivost nakonec přináší ovoce
Čtyři měsíce utekly jako voda a já jsem čtrnáctého ledna dokončila svůj poslední workshop. Přestože se můj kurz zaměřoval hlavně na angličtinu a psaní, nebylo to zdaleka jediné, co jsem se v něm naučila.
Zlepšili se i mé organizační schopnosti. Teď přesně vím, co je mou prioritou a co může počkat třeba do zítřka. Naučila jsem se komunikovat s lidmi, které jsem nikdy předtím neviděla. Samozřejmě jsem se dozvěděla vše o psaní. Také se mi obohatila anglická slovní zásoba a o hodně zlepšila gramatika. Občas sice bylo těžké zvládat školu a tento kurz zároveň, ale nakonec to opravdu stálo za to.
V příštích několika dnech mi má konečně přijít mé závěrečné hodnocení (Final Evaluation) a certifikát o účasti. Tak jen doufám, že bude pozitivní. A jestli máte teď po přečtení tohoto článku někdo chuť do toho jít, tak neváhejte! Myslím, že určitě nebudete litovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist