Včerejšek byl pro bostonské velmi smutný den. Výbuchy dvou bomb v cílové rovině bostonského maratonu v centru města si zatím vyžádaly tři oběti, na sto třicet dalších lidí je zraněno. Někteří vážně.

První nálož explodovala ve tři čtvrtě na tři odpoledne místního času. Druhá, umístěna o necelých sto metrů dál, ji následovala za pouhých deset vteřin. Jejich zbytky jsou nyní podrobovány analýze. Předběžně se však dá říct, že se jednalo o poměrně jednoduchá zařízení, s velkou pravděpodobností odpalovaná pomocí mobilních telefonů. Zároveň patrně neobsahovaly vysoce kvalitní výbušninu (např. plastickou C-4). Přestože vybuchly v davu přihlížejících diváků, počet obětí a zraněných nebyl natolik vysoký.

Kdo za to může?

Otázkou, která se vnucuje hned po prvotním otřesu (nakonec latinské sloveso terrere je vzdáleně příbuzné s českým třást se) je, kdo je za útoky zodpovědný.

Rozhodně nemusí jít o al-Kájdu. The Boston Globe v této souvislosti cituje ostříleného experta na terorismus z RAND Corporation Briana Jenkinse: „[Radikální muslimové] budou pro každého podezřelým číslo jedna, možností je ale celá řada.“

Vedle buňky globální al-Kájdy mohli za útokem stát místní, na nikoho nenapojení džihádisté. Se slušnou pravděpodobností se útočníci mohli ale rekrutovat i z řad americké krajní pravice, pro kterou by Boston – politické, kulturní a akademické středisko „liberální“ Nové Anglie – byl vhodným symbolickým cílem. Nelze vyloučit ani variantu vyšinutého, ideologicky nijak nemotivovaného jedince.

Poučené spekulace zohledňující okolnosti útoku a to, co je zatím známo o použitých výbušninách, se zdají převážně klonit právě k verzi „domácího útoku“ bez přímé souvislosti s fenoménem, o kterém běžně hovoříme jako o globálním terorismu.

Je ostatně velmi dobře možné, že tento termín, navozující jednotné organizované hnutí hrozící zaútočit kdekoliv a kdykoliv pod praporem perverzně interpretovaného konceptu džihádu, vlastně nic moc nevypovídá o světě, jaký ve skutečnosti je.

Pokud totiž takovým hnutím al-Kájda někdy byla – a není od věci ji charakterizovat od samotného počátku třeba jako svého druhu franchise – nyní se zdá být nejen decentralizovanou, ale bez jakéhokoliv funčního centra. Podle řady amerických vládních bezpečnostních expertů dnes toto centrum nepředstavuje žádnou reálnou operační strukturu, která by mohla být k prospěchu regionálním „odnožím“ (spíše skupin přisvojujících si globálně úspěšnou značku) od Jemenu přes Somálsko a Sýrii až k Mali. Politické motivace těchto skupin jsou striktně lokální, a nedisponují ani kapacitami, ani záměrem útočit na západní cíle. Jak se v této situaci stavět k teroristické hrozbě naznačil před necelým týdnem ředitel amerického zpravodajství James R. Clapper při slyšení v Kongresu: soustředit pozornost na osamělé střelce (lone wolves) a domácí extremisty.

„Nenechte se terorizovat“

Právě k tomu vyzval své čtenáře po tragických bostonských událostech list The Atlantic. Připomněl, že řada psychologických výzkumů přesvědčivě ukazuje, že se snáze vystrašíme událostmi, které jsou ojedinělé, náhodné a spektakulární. Povědomí o leteckých katastrofách vede řadu lidí ke strachu z létání, přitom auta jsou dopravním prostředkem daleko nebezpečnějším. (V měsících po 9/11 tak na amerických silnicích v důsledku iracionální kalkulace rizika nemálo narostl počet obětí dopravních nehod.) K strachu z terorismu, který snadno vytváří poptávku po výjimečných opatřeních popírajících práva a svobody některých či všech (nebo tato opatření legitimizuje), patrně přispívá i vzedmutí obecné kultury strachu v západních společnostech, na které ukazují pro změnu sociologické průzkumy.

Útoky v Bostonu jsou tragédií. Ale jsou velmi ojedinělé (alespoň v našich končinách). Jsou projevem čehosi nepředvídatelného, čemu nelze ani za cenu oběti lidské svobody zabránit. Čehosi, před čím se můžeme pouze obrnit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist