Kriminologové z Univerzity v Marylandu shromáždili v Globální databázi terorismu záznamy o všech známých dokonaných i zmařených pokusech o teroristické útoky ve 175 zemích světa v letech 1970 až 2011. Celkem jich napočítali 104 689. Zahynulo při nich 228 526 obětí – a také 9 648 teroristů.

Nejčastěji zabíjeli na Blízkém východě, v severní Africe a na indickém subkontinentu (v americké terminologii jižní Asie), kam patří vedle Indie (16 651 obětí) také Pákistán (11 869 obětí) či Afghanistán (8 150 obětí).

Definice teroristického útoku je podle správců databáze poměrně široká, vejdou se do ní například i některé útoky českých neonacistů na Romy. Do seznamu se naopak nedostanou útoky odhalené již ve stádiu plánování. Útočníci musí vždy uskutečnit alespoň první krok k uskutečnění svého plánu. O tom, co je a co není teroristický útok rozhoduje akademická komise.

Bomby vedou

Zdaleka nejrozšířenějším a také nejrychleji rostoucím typem teroristického útoku je ve světě nastražení výbušniny. Následuje přepadení se zbraní v ruce. Příkladem druhého typu je i neblaze proslulý masakr ve Rwandě, při němž Hutuové povraždili 13. dubna 1994 automatickými zbraněmi a mačetami 1 180 Tutsiů ukrývajících se v katolickém kostele ve městě Gikoro.

V typech útoků jsou ovšem velké regionální rozdíly. Ve střední Americe je víc ozbrojených útoků než nastražených bomb. V západní Evropě zase najdeme vzhledem k ostatním typům útoků a jiným regionům nápadně vysoký počet (většinou politicky motivovaných) vražd.

USA: Terorismus už není levicový ani pravicový

Ve Spojených státech, kterými v pondělí otřásly výbuchy v cílové rovince bostonského maratonu, se za posledních deset let odehrálo 207 teroristických útoků či pokusů o ně. O život přišlo 3033 lidí. Pro srovnání: v Iráku ve stejném období eviduje statistika 7638 útoků a 26 193 obětí.

Následující mapa ukazuje, ve kterých amerických okresech útočili teroristé nejčastěji (jde o kompletní data od roku 1970). Nepřekvapí, že nejlákavějším cílem jsou pro teroristy velká města na východním i západním pobřeží. Celá třetina všech útoků se odehrála v jednom z pěti velkých měst: New Yorku (13 procent), Los Angeles (6 procent), Miami (4 procenta), San Francisco (4 procenta) a Washington DC (3 procenta). Vzhledem ke své velikosti je relativně bezpečné třetí největši americké město Chicago.

Ve studii z loňského roku, která je na datech z Globální databáze terorismu založena, autoři konstatují, že výskyt terorismu silně koreluje v výskytem jiných druhů kriminality. Nejvíc teroristických útoků hrozí v místech s vysokou hustotou obyvatelstva, velkou fluktuací obyvatel a jeho pestrým národnostním složením. Najdou se ovšem výjimky jako jsou některé okresy v Nebrasce či Arizoně.

Studie se věnuje také motivaci teroristických útoků. Vysvítá z ní, že zatímco přívrženci extrémní levice útočili na území USA nejčastěji v 70. letech, extrémní pravice se k teroru uchylovala spíše v letech 90. a náboženští fanatici v dekádě začínající číslem osm. Poslední dvě destiletí pak přinesla zřetelný vzestup útoků, jejichž pachatelé se snaží tímto drastickým způsobem prosadit jeden vyhraněný názor jako je například zákaz potratů.

Jak přibývá útoků

Při pohledu na graf, který ukazuje vývoj počtu teroristických útoků na celém světě v čase, zaujme prudký propad v letech 1996 - 2001. Způsobený je mimo jiné změnou metodiky sběru dat: "Snažili jsme se zajistit kontinuitu od roku 1970 až do současnosti, uživatelé databáze by ovšem neměli zapomínat, že události byly zaznamenávány tak jak se děly až do roku 1997. Období 1998 - 2007 bylo doplněno zpětně, od roku 2008 jsou události opět zaznamenávány průběžně. Tento rozdíl je důležitý, protože některé zdroje zpráv o teroristických útocích zanikly a při zpětném doplňování databáze již nebyly k dispozici," vysvětlují autoři projektu.

Vůbec nejvíc útoků (5081) zaznamenali správci databáze v roce 1992. Prudký nárůst v posledních letech se tomuto číslu přiblížil, ale zatím jej nepřekonal. V roce 2011 napočítáme v Globální databázi terorismu útoků 5066. Data za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Útoky v Česku

V Československu a v samostatné České republice napočítali marylandští kriminologové za jednačtyřicet let sedmadvacet útoků, které klasifikovali jako teroristické. Najdeme mezi nimi například výbuch bomby na Staroměstském náměstí v Praze v červnu 1990, rasově motivovanou vraždu súdánského studenta z roku 1997 či o dva roky starší případ, kdy se měl tehdejší premiér Václav Klaus stát adresátem dopisní bomby. Zatím posledním českým záznamem v databázi je výbušné zařízení objevené v září 2011 v odpadkovém koši poblíž obchodního domu IKEA v Praze na Zličíně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist