Minulé týdny se nesly ve znamení tragédie, která se odehrála v americkém Bostonu. Dva výbuchy v pondělí 15. dubna před třetí hodinou odpoledne tamějšího času předčasně ukončily světoznámý maraton a způsobily chaos, který určoval chod města až do nalezení hlavních podezřelých později v tomtéž týdnu. Událost vyvolala mnohé reakce, s jejichž pomocí se dá rekapitulovat.
Celý incident byl především nečekaný. Snad nikdo si nedokázal představit, že se tato sportovní událost v řádu sekund promění v tragédii, které se bude věnovat celý svět. Žádný náznak, žádné varování. I přesto se ale u cílové čáry bostonského maratonu asi čtyři hodiny po startu ozval výbuch, a další následoval o malý okamžik později o pár set metrů dále.
„Můj manžel měl doběhnout každým okamžikem. Nevím, co je to za budovu… prostě kousek od ní něco vybuchlo. Nějaká bomba, byla to obrovská rána, a potom všude létalo sklo. Něco mě bouchlo do hlavy, nevím, co to bylo, stihla jsem se jen rychle skrčit,“ popsala svůj zážitek Cherie Falgoust pro CNN.
Výbuchy si vyžádaly tři životy a téměř 150 lidí bylo zraněných. Mnohým z nich musela být odoperována dolní končetina, některým z nich obě – tato zranění jsou obzvlášť tragická vzhledem k povaze události, při které k výbuchům došlo. Zraněným ihned začali pomáhat organizátoři akce stejně jako místní obyvatelé a diváci, do vyšetřování se ihned pustily státní složky.
„Boston je silné město,“ tvrdí starosta
Jejich činnost v jednom ze svých četných prohlášení ocenil i starosta Bostonu, Thomas Benino: „Starostou už jsem dvacet let. Ještě nikdy jsem neviděl policejní složky takto spolupracovat, táhnout za jeden provaz, aby se tento zločin v našem městě vyřešil. Stejně tak jsem viděl poprvé, že spolu do takové míry drželi lidé, sousedi, všichni. Toto je tragédie, ale Boston je silné město. Jsme město, které se přes to dostane.“
Bostonský maraton je bezesporu jednou z největších běžeckých událostí roku. Tohoto ročníku se účastnilo téměř 25,000 závodníků z celého světa. Stejně tak je to významná událost pro Boston samotný; město navštíví stovky tisíc diváků a fanoušků.
15. dubna je také v celém státě Massachusetts státní svátek, „Patriots Day,“ který připomíná první boje Americké revoluce z roku 1775. Zároveň byl tento ten také tzv. „Tax Day,“ tedy poslední den, kdy Američané mohli odevzdat svá daňová přiznání, což se ihned stalo předmětem černého humoru.
Zcela bez humoru ale vystupoval téhož dne prezident USA Barack Obama, který byl o celé záležitosti ihned informován. „Stále nevíme, kdo to udělal nebo proč. Lidé by neměli dělat unáhlené závěry. Ale nenechte se zmýlit – dokážeme to rozluštit. A zjistíme, kdo to udělal; zjistíme, proč to udělal. Všichni zodpovědní jednotlivci, všechny zodpovědné skupiny pocítí plnou váhu spravedlnosti.“
Primitivní bombu sestrojili bratři, motiv zatím není známý
Najít ony zodpovědné jednotlivce sice chvíli trvalo, nakonec se to ale státním složkám podařilo. Hlavními podezřelými se stali dva sourozenci původem z Čečenska. Šestadvacetiletý Tamerlan Carnajev a jeho mladší bratr Džochar sestrojili primitivní bomby z tlakových hrnců, údajně kromě útoku v Bostonu měli i další plány – s jakým účelem se zatím neví. Starší z bratrů byl zastřelen minulý pátek při přestřelce s policií, a ten mladší, kterému je teprve devatenáct, leží v nemocnici s vážnými zraněními.
V pondělí 22. dubna, tedy přesně týden po tragédii, byl Džochar Carnajev na nemocničním lůžku obžalován z útoku s použitím zbraně hromadného ničení. „Přestože vyšetřování stále probíhá, dnešní obvinění přináší úspěšné zakončení týdne, který byl tragický pro Boston i pro celou naši zemi,“ řekl Eric Holder, právní zástupce.
Za tento zločin může pachateli hrozit až trest smrti. Vyšetřování je ale teprve na začátku; není známý motiv, zkoumá se případná spolupráce s jinými lidmi. Otázkou také zůstává případné napojení na Rusko, kde starší z bratrů před útokem strávil několik měsíců.
Česko nebo Čečensko?
Celá událost má také přímou a poněkud úsměvnou spojitost s Českou republikou. Tento název totiž někteří Američané zaměňovali za Čečensko, součást Ruska, ze které oba bratři pocházejí. Na Twitteru se tak objevily příspěvky obviňující Česko, jeden dokonce navrhoval vyhlásit České republice válku. Situaci urovnával český velvyslanec ve Spojených státech Petr Gandalovič, který vydal oficiální stanovisko.
„Jako mnozí jsem i já byl hluboce šokován tragédií, která se před nedávnem odehrála v Bostonu. Byla to připomínka faktu, že kdokoliv z nás by se mohl stát obětí nesmyslného násilí, kdekoliv a v jakýkoliv okamžik. Spolu s informacemi o údajných pachatelích, které vycházejí na povrch, jsem stále více znepokojen nedorozuměním, které se vyskytuje v sociálních médiích. Česká republika a Čečensko jsou dva zcela odlišné celky – Česká republika je středoevropská země, zatímco Čečensko je součástí Ruské federace.“
Zda si z tohoto prohlášení Američané něco vzali, není jisté. Vzpomínka na Boston se s nimi ale pravděpodobně ponese ještě dlouho. Ukazuje, že americkou společnost neohrožují pouze letitý nepřítel s abstraktním jménem „terorismus,“ alespoň ne pouze v té podobě, v jaké si ho běžní občané představí.
Nebezpečí přichází i zevnitř, neočekávaně, a o to větší hrozbu může představovat. Je proto jen na Americe, jak se s touto hrozbou a také s bostonskou tragédií jako takovou vyrovná.
Bottom line: A jak se k celé situaci stavíte vy? Máte Američanům za zlé, že někteří z nich obviňovali z útoků Čechy?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist