Dvaadvacetiletý český reprezentant dosáhl dalšího velkého úspěchu po předloňském třetím místě na mistrovství světa.Svého velkého rivala Grola zdolal Krpálek poprvé v kariéře. Oplatil mu porážku z loňského olympijského turnaje, kde s ním prohrál v opravách a přišel o šanci na medaili. Grol získal v Londýně bronz.

"Jsem neskutečně šťastný. Medaile z Evropy mi pořád unikala a končil jsem pod bednou, dneškem jsem to zlomil," řekl v rozhovoru s ČTK a Českou televizí Krpálek, který dosud na kontinentálním šampionátu obsadil postupně sedmé, páté a deváté místo.

Krpálek si boj o zlato v kategori do 100 kg zajistil přesvědčivou semifinálovou výhrou s Elmarem Gasimovem z Ázerbájdžánu. Český reprezentant si před šampionátem stěžoval, že není v optimální formě, ale v aréně Lászla Pappa  soupeře drtil suverénním způsobem. Všechny čtyři duely před finále vyhrál na ipon před časovým limitem.

Nejprve zdolal Lotyše Viktorse Reska, jemuž nasadil své oblíbené držení na zemi necelou minutu před koncem. V 53. vteřině druhého utkání chvatem harai-goši povalil na záda domácího reprezentanta Miklose Cirjenicse a na tatami se nezdržel o moc déle ani s Rusem Adlanem Bislutanovem, vítězem nedávné Grand Prix v Turecku.

Třetí duel Krpálkovi zabral necelé dvě minuty a soupeře poslal k zemi stejnou technikou jako ve svém předchozím vystoupení. Tím samým způsobem za dvě a půl minuty "nachytal" i Gasimova, kterému oplatil porážku z březnové Grand Prix.

"Nepamatuju, že by se mi někdy dařilo na turnaji soupeře takhle házet. Vždycky jsem spíš uspěl bojem na zemi, dnes jsem třikrát uspěl v postoji. Pro mě něco neskutečného," liboval si Krpálek.

Chválil ho i trenér Petr Lacina. "Lukáš je šampion a dneska to zase ukázal. Předvedl takticky neskutečně vyspělé výkony a šel si za svým cílem od prvního chvatu až do konce finále. Je to borec," řekl ČTK Lacina.

Ve finále Krpálek nastoupil proti nizozemskému soupeři Henku Grolovi. Krpálek se před zápasem netajil, že Grola nemá v oblibě a rád by ho poprvé porazil. Nizozemský judista měl dnes namále, v prvním kole odvrátil vyřazení s Ázerbájdžáncem Elkhanem Mammadovem až úspěšným chvatem dvacet vteřin před koncem. Proti Krpálkovi se mu to ale nepovedlo.

"Není tajemství, že se s Grolem moc nemusíme. Že jsem porazil ve finále zrovna jeho, je další cenná věc," pochvaloval si Krpálek.

Krpálek tak navázal na evropské tituly Jiřího Sosny z roku 1988 a Zdeňka Písaříka z roku 1954.

Živý stream z ME

 

Adidas European Championships 2013: Day 3 - Tatami 2

Alexandr Jurečka (do 90 kg) při své druhé účasti na ME obsadil dělené deváté místo. Nejprve zdolal Mihaela Žganga ze Slovinska a vzápětí také Bělorusa Andreje Kazusenoka. V dalšímu postupu Jurečkovi zabránil favorizovaný Rus Kirill Denisov.

Michal Horák ve váze do 100 kg, kde zatím kraluje Krpálek, vypadl hned v úvodním duelu na ipon s Estoncem Grigorijem Minaskinem.

Český tým ještě v neděli čeká soutěž družstev, v níž se představí po 18 letech. Los mu přisoudil do cesty Nizozemsko, takže se nabízí možná repríza dnešního finále mezi Krpálkem a Grolem. Český šampion se však dalšímu souboji raději vyhne. "Uvidím, jak na tom budu. A podruhé za dva dny bych proti Grolovi určitě jít nechtěl," dodal Krpálek.

Adidas European Championships 2013: Day 3 - Tatami 2