Už od počátků věků mají lidé tendenci zjednodušovat si život. Peníze nevidíme, ale přesto s nimi operujeme v podobě čísel na účtu, rukou psaný dopis jsme vyměnili za esemesky a obyčejné pero se stává historickým artefaktem. Počítače používáme skoro ke všemu. Další vymožeností, která pomalu, ale jistě přebírá žezlo, jsou tablety a čtečky elektronických knih. Pojďme si o nich v dnešním článku TST říci něco více…
Elektronické knihy se poprvé objevily ve druhé polovině 20. století, kdy vycházely především jako odborné, technické a vědecké publikace pro počítače. Postupně se na internetu šířily nelegálně jako volná díla autorů. Kolem roku 1998 se na trhu mihly první čtečky elektronických knih a dva roky poté vydal americký spisovatel Stephen King oficiálně první on-line knihu Riding the Bullet.
Pokud byste si rádi pořídili spoustu zajímavých knih a přitom nechcete svůj pokoj měnit na knihovnu, je pro vás čtečka e-knih to nejlepší řešení. Známé trable s tím, jak si na dovolenou sbalit několik knížek je rázem tatam, jelikož zastrčit tenkou placku ve formátu A5 do batohu není žádný problém. Číst můžete jak při velké, tak při malé intenzitě okolního světla. Na pláž nebo do parku je e-reader ideální.
Samotný text jde také libovolně modifikovat dle vašeho gusta. Lze měnit jeho velikost nebo barvu. Do odstavců lze zapisovat poznámky, či zvýrazňovat oblíbené a důležité části. Právě proto se e-reader hodí i ke studiu díky své přehlednosti a kompatibilitě s počítači. Pod lavicí taktéž není úplně k zahození. Umožňuje totiž velmi rychle vyhledat slova v rámci celé knihy, a pokud slovu nerozumíte, vysvětlí vám i jeho význam. To samé platí o slovech v jiných jazycích. Písemky jsou pak zase o něco lehčí.
Online knihy „za pár šupů“
Ceny e-knih se většinou pohybují od nuly po cirka dvě stě korun českých. Ano, některé jsou dokonce ke stažení zadarmo. Jdou však najít i takové, které překročí hranici tisícikoruny. Takové e-knihy jsou většinou určeny pro lékaře či studenty na medicíně a obsahují něco přes tisíc pět set stran. V tomto případě se určitě vyplatí si takovou knihu zakoupit v elektronické podobě.
Anglické a jiné cizojazyčné e-books si můžete zakoupit na serveru ebookstore.cz. E-knihy v českém jazyce potom nabízí stránka „Palmknihy“ a skoro každé internetové knihkupectví. Například „Kosmas“ nebo „Fragment“. Na odrážku e-books můžete dokonce narazit i v e-shopu Alzy, který nabízí knihy ve všech dostupných formátech. Funkční jsou taktéž některé e-knihovny, jako online „Městská knihovna v Praze“ a jiné. V podstatě se většinou jedná o normální knihovny, které začínají knihy přeformátovávat do elektronické podoby.
Jestliže uvažujete o koupi čtečky, na trhu je k poptávce hned několik druhů. Ceny jsou zastoupeny od tisíce po pět tisíc korun. Podle serveru „Toptenreviews“ má nejlepší parametry iPad Mini, nicméně jeho cena nijak neláká. Kromě přemrštěné ceny má iPad Mini nevýhodu v absenci elektronického papíru. Já sám bych doporučil značku Amazon Kindle, která se přímo specializuje na e-čtečky a poskytuje největší výběr kvalitních výrobků. Nabídku těchto elektronických čteček v již zmiňovaném e-shopu si můžete prohlédnout zde.
Pro a proti – přežitky nebo inovace?
E-books jsou výhodou hlavně pro začínající autory, kteří by se rádi dostali do širšího povědomí veřejnosti, ale u žádného nakladatelství zatím neměli úspěch. Příkladem je stránka „Bookcountry“. E-knihy mohou být poskytovány úplně zadarmo nebo prostřednictvím internetových knihoven, ve kterých nikdy nebudete muset čekat na nekonečnou rezervaci. Největší výhodou elektronických knih je však v jistém směru jejich šetrnost k životnímu prostředí, jelikož na e-books přeci nepotřebujete přírodní papír.
Nicméně jistý papír zapotřebí je. Dokáže odrážet světlo úplně stejně jako ten obyčejný a můžete jej složit do různých tvarů. Říká se mu elektronický a funguje na principu mikro kapslí, jež obsahují opačně nabité bílé a černé částice. Ty jsou přesouvány buď do popředí, nebo do pozadí a tvoří takzvaný elektronický inkoust. Barevné obrázky nejsou žádný problém. Světlo odrážené od mikro kapslí jednoduše projde skrz několik filtrů, čímž se dosáhne požadované barvy.
E-knihy však stále nemají jednotný formát. Bývá tedy čas od času problém s kompatibilitou. Autor si sám může určit, v jakém formátu by knihu chtěl vydat a může se stát, že vaše čtečka tento formát nebude podporovat a budete muset nějakou chvíli čekat, než se na internetu objeví její upravená kopie pro vaše zařízení. Nejrozšířenějším formátem e-books je prozatím PDF, který naneštěstí většina čteček nedokáže zobrazit tak, jak by čtenář čekal. Často se vyskytuje problém se zobrazením jednotlivých stran na malém displeji e-readeru.
Jednou z dalších nevýhod e-knih je jejich „nesmrtelnost“ a „nehmatatelnost“. Elektronické knize chybí jakési vnitřní charisma. Nemůžete ji umístit na poličku a sledovat, jak na ní roste vrstva prachu, jak stárne, a listy začínají žloutnout, až se nakonec pro vaše děti stane „knihou kouzelnou“. Šťastný čtyřlístek si do e-readeru asi taky nezaložíte a jste tak ochuzeni o příjemné vzpomínky. Vázané knihy mají i vlastní vůni, která je jejich nedílnou součástí.
Cítit to, jak se vám příběh převaluje po polštářcích prstů, když otáčíte jednotlivé stránky, bych za tlačítko s ikonou ve tvaru šipky nevyměnil. Určitě každý z vás zná onen pocit hrdosti a pýchy, když může otočit poslední list několika set stránkové knihy s vědomím, že ji celou poctivě přečetl a nakonec ji teatrálně zaklapnout s nostalgickým úsměvem na tváři.
Bottom line: Je možné, že se obyčejné knihy přemění jen na symbol revoluce proti technologiím a stanou se znakem „hipsterů“?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist