V tomto a příštím článku se na položené otázky pokusíme odpovědět. Z webu volby.cz jsme stáhli kompletní kandidátky všech stran pro volby do Poslanecké sněmovny v letech 1996, 1998, 2002, 2006 a 2010.
Nejprve se podívejte, kteří poslanci jsou volení opakovaně, za které strany a v kterých krajích.
Vymřou komunisti?
Debata o zákazu komunistické strany z počátku devadesátých let měla boční dvířka: argument "proč je zakazovat, když stejně za pár let vymřou". Jenže nevymřeli – ani členové strany, ani jejich voliči. Data naznačují, že KSČM sice stárne rychleji než ostatní strany, ale nijak výrazně. Ve volbách v roce 1996 byl medián komunistické kandidátky 47 let, v roce 2010 to bylo 54 let. Za 14 let tedy komunistická kandidátka zestárla o 7 let, což není dramatický rozdíl proti ostatním parlamentním stranám.
Je třeba mít na mysli, že za stranu mohou kandidovat i kandidáti "bez stranické příslušnosti", takže volební kandidátka může vykazovat jiné chování než stranická základna – zrovna v případě KSČM, ČSSD a ODS je nicméně nestraníků na kandidátce minimum, a data tedy do značné míry kopírují věk členů strany.
Když se podíváme na věk všech, kteří se ocitli na stranických kandidátkách v pěti parlamentních volbách, dostanou kandidátky další rozměr. Masové strany víceméně kopírují věkovou strukturu populace (s KSČM a ČSSD vychýlenými ke starším lidem, ODS a KDU-ČSL k mladším).
Zajímavější jsou strany, které se profilují na jednom tématu. Dnes již neexistující strana Důchodci za životní jistoty s legendárním Vítem Kremličkou, který snědl brouka, prakticky nemá členy pod čtyřicítkou (a věkový průměr přes šedesát let). Zelení jsou naopak vychýlení k mladším, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Piráti pak patří k těm úplně nejmladším.
Kdy je politik v nejlepším věku?
Nejlepší věk pro politika je kolem pětačtyřiceti let, u komunistů je to lehce přes padesát. Na prvních místech kandidátek většiny stran jsou totiž převážně politici právě v tomto věku. Je zajímavé, že toto pravidlo platí i pro Stranu zelených, ačkoliv její kandidátka je jinak v průměru mladší než u jiných stran.
Kandidáti bez partaje
A poslední pohled: kolik kandidátů jsou členy strany, za kterou kandidují, a kolik je bez politické příslušnosti?
U ODS a ČSSD vůbec nemá smysl počítat nestraníky, oproti stovkám stranických kandidátů jsou nestraníků jednotky. Ani KSČM si na kandidátce příliš nepomáhá nestraníky, spoléhá se na silnou členskou základnu. Nestraníci naopak hrají roli u TOP 09 – jde o Starosty, se kterými strana kandiduje. Nestraníky si musí vypomáhat i malé strany.
V pondělním pokračování se podíváme na akademické tituly, poměr žen a mužů ve stranách a na data o "cannon fodder" (krmivu pro kanon) – tiché většině, která se na kandidátkách objevuje stále dokola bez jakékoliv šance uspět.
Zde jsou vyčištěná data ve formátu CSV: dejte nám v diskusi vědět, jaké vazby v nich chcete ověřit, a my se o to pokusíme.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist