Nejkratší fáze tenisové sezony na jednom povrchu začíná. Jsou tady pouhé dva přípravné turnaje, na které bezprostředně navazuje třetí grandslam roku - slavný Wimbledon. Pro všechny hráče je to rozhodně nejdramatičtější změna během celého roku.

Přechod z pomalé antuky na rychlou trávu představuje velký skok. Hráči se musí bleskově přeorientovat. Nechat za sebou Roland Garros a soustředit se na Wimbledon. Na travnatém povrchu potřebujete úplně jiný pohyb po dvorci a musíte se snažit i o určité úpravy techniky úderů.

Samotná hra na trávě je zcela jiná. Hráči se snaží pohybovat krátkými krůčky a co nejvíce v kolenou. Zkracují nápřahy na údery a podle stylu hry se snaží upravit i svoji taktiku v zápase.

Míčky na trávě odskakují hodně nízko a mnohem rychleji než na kterémkoliv jiném povrchu. Navíc je tráva přírodní a kvůli tomu je pochopitelně pokaždé jiná. Platí to i v rámci jednoho turnaje. Jediný Wimbledon drží kvalitu téměř všech dvorců jednotnou. V současné době jsem na turnaji v nizozemském Hertogenboschi a každý dvorec je tady trochu jiný.

Povrch a hru hodně ovlivňuje počasí. Pokud je zrovna sluníčko a teplo, máme prostor pro delší výměny. Jakmile trošku zaprší, což je především v Anglii na denním pořádku, tak se tráva ještě více zrychluje a pohyb po ní je hodně složitý. Může se stát, že během zápasu se tak naprosto změní podmínky.

Přes všechny překážky mám osobně trávu moc ráda a po loňském finále ve Wimbledonu i na olympiádě si na ni věřím. Moc mě tedy těší, že nám v tenisu právě začalo zelené období.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist