Díky výsluhovému příspěvku vydělají na druhém pilíři penzí nejvíc policisté, hasiči, vojáci a zaměstnanci vězeňské služby. 

Kdo se totiž zapojí do druhého pilíře, musí počítat s nižším starobním důchodem. Odvody na státní důchody se totiž sníží kvůli přesunu části peněz na účet u některé z penzijních společností. Naspořená a zhodnocená částka potom ovšem má dorovnat zmíněný pokles státního důchodu.

Tento princip ale neplatí u těch lidí, kteří mají nárok na výsluhovou penzi. Ti na 2. pilíři vydělají nejvíc.

"Například policista, který vstoupí do 2. pilíře, dostane vše, co si v něm naspořil, a navíc úplně stejný výsluhový příspěvek jako policista, který do 2. pilíře nevstoupil. U nevýsluhového povolání to tak nefunguje," vysvětluje Ondřej Kubala z Asociace penzijních fondů.

U policistů, vojáků nebo hasičů navíc nehraje při rozhodování o 2. pilíři tak významnou roli věk, jako je tomu u ostatních povolání. 

"Zatímco v případě běžného člověka se druhý pilíř vyplatí hlavně mladým lidem nebo starším lidem s vyšším příjmem, u povolání s výsluhovým příspěvkem nehraje věk vůbec roli a na 2. pilíři vydělají i ti, kteří do něj vstoupí třeba tři roky před důchodem," vysvětluje prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

Na výsluhový příspěvek mají ze zákona nárok po určité odpracované době policisté, hasiči, vojáci i vězeňští dozorci. 

U ostatních povolání takové zvýhodnění nefunguje. Druhý pilíř se tak vyplatí spíše mladším lidem s vyššími příjmy. Pro ty, kterým už je více než 35 let, zbývá posledních pár dnů na rozhodnutí. U většiny penzijních společností mohou uzavřít smlouvu nejpozději 1. července. 

Nával na poslední chvíli se nekoná

Zájem o novinku v zajištění na stáří je velmi slabý. Původní odhady počítaly se zhruba půlmilionem lidí během prvních šesti měsíců. Nyní se ale ukazuje, že se zatím zapojilo jen zhruba šest desítek tisíc lidí. 

 



Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším. 



>> Průvodce penzijním připojištěním


 

Ani jinak tradiční nechávání věcí na poslední chvíli v tomto případě neplatí. Zatímco v květnu zájem o vstup do druhého pilíře penzijního systému vzrostl díky zvýšené aktivitě penzijních fondů i blížícímu se termínu pro vstup zájemců ve věku nad 35 let na 7,4 procenta, nyní opět spadl na hranici pěti procent.

Vyplývá to z penzijního barometru Swiss Life, který každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře. V průzkumu odpovídala v polovině června téměř tisícovka respondentů.

Zatímco loni se den před uzávěrkou stály fronty kvůli sjednocení sazeb rizikového životního pojištění (a jeho následném zdražení pro ženy), letos se nic takového nekoná. Češi vstup do druhého pilíře nepovažují za zvlášť výhodný a obejdou se bez něj, vyplývá dál z průzkumu. Téměř 80 procent Čechů jej odmítá a výrazně klesl podíl lidí, kteří se ještě nerozhodli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist