Standardní ceny roamingu můžete odlehčit roamingovými balíčky. Výjimkou je T-Mobile, který od nich začíná ustupovat. „Aktivujeme jen jeden typ roamingu, ostatní balíčky byly zrušeny. Aktivní zůstává pouze Cestovatel u zákazníků, kteří jej už mají,“ uvádí Martina Kemrová z T-Mobilu.

Zbylí dva operátoři roamingová zvýhodnění stále nabízejí. Jsou postavena převážně na tom, že zákazníci zaplatí několik desítek korun za každý hovor a následně dostanou nižší cenu za minutu. Vodafone pak za poplatek sto korun na den umožňuje využívat svůj domácí tarif s omezeným množstvím dat. Telefónica zase nabízí speciální tarif s 30 volnými minutami pro příchozí hovory do typicky dovolenkových destinací, jako jsou třeba Egypt, Turecko nebo Thajsko. Výměnou za to je ale volání i po EU několikanásobně dražší.

Virtuální operátoři měli ještě nedávno vlastní pravidla - dnes jsou jejich ceny za zahraniční služby obvykle shodné s operátorem, se kterým sdílejí síť.

Stažení prezentace může stát tisíce

Bez balíčků se jako luxus stále jeví používání mobilního internetu v zahraničí. V rámci EU platí regulace, jeden megabyte tak stojí maximálně 14 korun. Mimo Evropu ale základní ceny dosahují u tradičních operátorů až 300 korun. Stažení prezentace nebo dokumentu s obrázky tak vyjde i na několik tisíc. 

Právě díky balíčkům může třeba u Telefóniky vyjít megabyte dat na dvě koruny v Evropě a čtyři koruny ve zbytku světa. T-Mobile pak nabízí odstupňované balíčky. Podle množství dat a země, kde uživatel tráví dovolenou, se pohybují od 3,50 až po 60 korun za megabyte. Vodafone kromě denního využívání vlastního tarifu (s omezením dat na 100 megabytů) nabízí také denní a měsíční internetové balíčky. Ty se opět liší podle zemí a objemu přenesených dat. 

EU: Roaming zrušíme úplně

Právě rychlý internet v mobilních zařízeních je hlavní motivací eurokomisařky Neelie Kroesové pro sjednocení evropského telekomunikačního trhu. Ta má už v září představit plán, podle kterého se mají mimo jiné zcela zrušit roamingy zemích EU. Rozhodnuto má být do evropských voleb na jaře příštího roku. Proti faktickému propojení trhu v EU se přitom staví někteří evropští operátoři. Možnost konkurovat si ve všech státech unie by prý vedla k dalšímu snížení cen. Jiní naopak předpovídají vytvoření silných celoevropských firem po vzoru USA. 

 Evropská regulace již od zavedení v roce 2007 ceny volání napříč unií výrazně snižuje. Cenové stropy do počátku letošního července zlevnily cenu za minutu odchozího volání o 50 a příchozího o 70 procent. SMS se pak zlevnily o více než čtvrtinu. Další, o dva roky později zavedená regulace dat přinesla zlevnění o 35 procent. EU přitom reguluje i velkoobchodní ceny, za něž si operátoři služby přeprodávají. Ty klesají ještě rychlejším tempem.