Křiklavé barvy, korejsky mluvící jednorožec a živá žvýkačka? Ne, toto není vidina psychopatického pacienta, ale zcela běžný výjev z amerického animovaného seriálu. Vítejte v Adventure time, světě, kde nejen fantazie běží na plné a úplně jiné obrátky.
Každý známe ten pocit. Pustíme zprávy a řekneme si, že už nás nic nemůže překvapit. Ne vždy ale musí mít toto spojení negativní náboj. Studium Cartoon Network nám od roku 2010 nabízí velmi sympatický příklad. Do češtiny je název „Adventure time“ přeložen jako „Čas na dobrodružství“ – zde však překlady končí. Jak je u studia CN časté, seriál nevstoupil do české distribuce, nemá český dabing ani titulky. Proto, pokud si chcete odpočinout, pobavit a zároveň pilovat svoji angličtinu, neváhejte a vydejte se na cestu.
Co že vás tedy čeká? Celý seriál se odehrává ve fiktivním světě zvaném Land of Ooo. Nutno předem upozornit, že je plný jasných barev, sladkostí, obživlých věcí, zkrátka je to jeden velký cirkus. V tomto prostředí sledujeme dobrodružství hrdinské dvojice mladého chlapce Finna (Finn the Human) a jeho adoptivního bratra-psa Jacka (Jack the Dog).
Ten má nadpřirozené schopnosti – kromě toho, že mluví, může kdykoliv v cokoliv změnit svou podobu a velikost, a to tak, že vám z toho mnohdy zůstane rozum stát – ten ostatně stojí v celém seriálu. Postupně si tak osvojujeme pravidla této pestrobarevné země a seznamujeme se s jejími různorodými obyvateli.
Jako hlavní záporák zde vystupuje samozvaný Ice King, vlastním jménem Simon Petrikov, který obývá ledové království (Ice Kingdom) a unáší princezny. Dokáže létat pomocí své bradky a pokud mu seberete korunu, je bezbranný jako dítě. Kdo by mu odolal? Na romantiku je tu však náš hlavní hrdina Finn a jeho tajná láska, Princess Bubblegum, sladká a růžová – a ještě jednou sladká – za každých okolností.
I ona samozřejmě obývá své Candy Kingdom a s neutuchající roztomilostí tak doplňuje celkové vzezření Land of Ooo. Cestu sem tam zkříží upířice Marceline, strom-domeček hrdinské dvojice obývá chodící videohra BMO a když se Jack the Dog zamiluje do duhového jednorožce Lady Rainicorn, zjistíme, že její rodiče mluví pouze korejsky. Do toho hovoří žvýkačky a koblihy a vše se to zdá naprosto v pořádku.
Pokud vás už z toho krátkého úvodu nezačala bolet hlava, dáte mi za pravdu, že o zábavu je zde postaráno. Pokud bych seriál měla charakterizovat jedním slovem, zajisté by to byla „nepředvídatelnost“. Nikdy nevíte, co se stane v další scéně. Dětskost všudypřítomných barev, potvůrek a chování některých postav je ostře v kontrastu s bizarním, černým, někdy i lechtivým humorem.
Po pár dílech si navíc všimnete, že seriál často paroduje žánr, kterým se zdá být: klišovitý předěl mezi kladnými a zápornými postavami je sesazován náhlým, až labilním obratem v jejich chování a celkové atmosféře. Vděčná je zde přitom práce se zvukem a hlasem. Ice King jakožto náruživý lovec princezen s rozohněnou řečí se v minutě mění na nevinné dítě s tenkým hláskem. Když s radostí postavy přijde slunečné počasí, hnedle je tato přílišná okázalost zesměšněna rázným obratem v hromy a blesky.
Tvůrce Adventure time Pendleton Ward popisuje děj seriálu jako „zvenku sladký bonbónek, uvnitř temnota“. Považuji to za velmi výstižné. Jak jsem uvedla, kontrasty jsou v tomto světě na denním pořádku. Způsob utváření situací a celkového vyznění připomíná kultovní Simpsonovi, Oggy a šváby nebo novější, rovněž však známé Griffinovi. Jedná se o působivé médium, neboť první zdání klame.
Vědí to tvůrci hororových filmů a víme to my, vyděšení nejvíc ze zlého dítěte. V Japonsku je anime zavedenou alternativou, rozmanitostí žánrů rovnocenná s hranými filmy. A tak se z infantilních rekvizit klubají brutální scény a erotické a společenské narážky, které nejen, že dítě nepochopí, ale nejsou pro něj ani vhodné.
Co se týče popularity seriálu, jedná se nejen v Americe o velkou záležitost. Na internetu existuje několik neoficiálních fan stránek, v provozu je e-shop s oblečením a videohrami, utvářeny jsou další teorie a spekulace. Fanoušci zašli dokonce tak daleko, že Adventure time má založenou i vlastní wikipedii – podrobné popisy postav, míst a epizod, zkrátka celý svět AT dostupný přehledně a "navážno". To za dva a půl roku není úplně špatné. Schyluje se pomalu k další mánii?
Zkrátka a dobře, Adventure time je zábavná a překvapující jedenáctiminutovka – tedy ideální na nenásilné vyplnění času v jakékoliv době. Nabídne Vám trochu jiný úhel pohledu a vnímání věcí. Možná se po pár dílech samy najdete v některé z postav, možná v ději objevíte satiru na společenské uspořádání, a možná se prostě jen dobře pobavíte. To je zde koneckonců záměrem.
Pendleton Ward se nechal slyšet, že nechce tvořit žádné umění, ale jen vytvořit něco simply funny. My mu to sice tak lehko nezbaštíme, ale pokud Finn v jednom díle říká: „Let’s always be stupid forever!”, tak já říkám: pojďme. Upřímně se zasmát a být zase chvíli jako kdyby nám bylo pět. Ať ty zprávy a jejich “sladký bonbónek” vezmeme příště s nadhledem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist