Zuzana Hejnová se stala mistryní světa! V překážkovém běhu na 400 metrů nedala svým soupeřkám žádnou šanci a suverénním způsobem získala zlatou medaili. S časem 52,83 vteřiny dokonce ohrozila světový rekord Rusky Pečonkinové, ten ale nakonec o necelou půlvteřinu odolal.
Šestadvacetiletá překážkářka vylepšila své české maximum o 24 setin a stala se šestou světovou šampionkou v historii České republiky. Až za Hejnovou doběhly s velkou ztrátou Američanky Dalilah Muhammadová (54,09) a Lashinda Demusová (54,27).
Do finále oštěpařů na světovém šampionátu v Moskvě postoupil z kvalifikace český reprezentant Vítězslav Veselý. V kvalifikaci hodil 81,51 metru a třetí pokus už vynechal, byť limit je ještě o 99 cm dál. Ve druhé skupině, která házela až poté, se před něho dostal už jen jediný oštěpař a tak Veselý postoupil mezi dvanácti finalisty jako pátý.
Úspěšná byla také osmistovkařka Lenka Masná, která sice ve svém rozběhu skončila pátá, ale proklouzla do semifinále posledním postupovým časem 2:00,31 minuty.
Hejnová utekla všem soupeřkám a má zlato
Zuzana Hejnová si v dnešním běhu opět držela od začátku své tempo a nenechala se vybláznit úprkem Britky Perri Shakesové-Draytonové ani Američanky Demusové, která obhajovala zlato z Tegu. Ale už na osmé překážce byla Hejnová první. Do cílové rovinky vbíhala s náskokem a do cíle ho ještě zvyšovala. Vlatní český rekord z Diamantové ligy v Londýně zlepšila o 24 setin a jen čtyři setiny ji dělí od nejlepší desítky všech dob. V této tabulce je dvanáctá.
"Byla jsem nervózní, ale soustředila jsem jen na sebe. Ze třetí dráhy se mi běželo dobře," zářila Hejnová po závodu v rozhovoru pro ČT. "Byla jsem v šoku, že v cíli okolo mě nikdo nebyl. Je to neuvěřitelné," usmívala se zlatá medailistka, která zvítězila s největším rozdílem v dějinách světových šampionátů.
Doposud si držela největší odstup od stříbrné závodnice Maročanka Bidouaneová, která vyhrála před Pečonkinovou z Ruska o 93 setin. Náskok Hejnové byl ale ve čtvrtečním podvečeru ještě o více než tři desetiny sekundy větší, činil 1,26 vteřiny.
Až do dnešního dne vyhrála Hejnová desetkrát za sebou a sérii neporazitelnosti prodloužila i v závodu nejdůležitějším. Letošní světový šampionát byl už přitom její pátý, poprvé byla v Helsinkách v roce 2005 a nejlepším jejím výsledkem na MS byla sedmá pozice z minulého šampionátu v Tegu.
Dosud se staly českými mistryněmi světa jen běžkyně Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová, koulařka Helena Fibingerová, trojskokanka Šárka Kašpárková a oštěpařka Barbora Špotáková. Celkově i s muži (Imrich Bugár, Jan Železný, Tomáš Dvořák a Roman Šebrle) má Česká republika nyní celkem deset světových šampionů.
Posledními českými mistry světa byli v Ósace 2007 oštěpařka Špotáková a desetibojař Šebrle, shodou okolností tehdy také svěřenec Dalibora Kupky z pražské Dukly, do jehož skupiny Hejnová před letošní sezonou přišla z týmu "Rychlých holek" Martiny Blažkové v USK Praha.
Cesta bronzové olympijské medailistky Hejnové za životním úspěchem byla v Moskvě bezchybná. Už v rozběhu liberecká rodačka kontrolovala postup v času 55,25, v semifinále předvedla s vypuštěným závěrem 53,52 sekundy, byť ani tak rychle běžet nechtěla. A ve finále svým soupeřkám ukázala, kdo je v letošní sezoně královnou.
"Už se těším na medailové vyhlášení a snad se těší i ostatní lidi. Pro mě je to splněný sen," dodala Hejnová po vítězném závodě.
Veselý bojoval se soupeři i se zraněním
Veselého před šampionátem trápilo bolavé koleno, dva týdny nemohl trénovat. S tejpem a speciálním zpevňovací návlekem se rozběhl k prvnímu pokusu, který se mu povedl. Oštěp skončil na hranici 88 metrů, ale druhý muž letošních světových tabulek svůj hod na odhodové čáře neustál a přešlápl.
FOTO: Tak se fotí světový šampionát atletů v Moskvě - čtěte ZDE
V Moskvě trápila favoritky v chůzi, ale také závodí na kole, běhá a dělá triatlon - čtěte ZDE
V druhé sérii Veselý zjevně zajišťoval a oddychl si, když náčiní dopadlo do vzdálenosti 81,51 metru. V té chvíli bylo velmi pravděpodobné, že tento výkon bude na postupovou dvanáctku stačit. "Je to trochu riziko, ale snad mě nepřehodí devět lidí a to ušetření sil a kolena se mi pak vrátí ve finále," uvedl Veselý a vyšlo mu to, postoupil do finále jako pátý.
Prášil nečekal, že kvalifikace pro něj bude tak snadná. "Nejsem moc ranní ptáče, takže byl pro mě problém ráno vstávat, ale bylo to dobrý. Pokus byl pohodě," řekl. "Na tréninku jsem se cítil velmi dobře, házel jsem daleko. Snad to vydrží," uvedl.
Masná se přiblížila osobnímu rekordu
Lenka Masná nastoupila do třetího rozběhu a celý závod udávala tempo. Nakonec jí došly síly, přesto z toho byl třetí výkon kariéry a nejlepší čas za poslední tři roky. Před závěrečným rozběhem byla Masná na poslední postupové pozici a nebylo jasné, jestli na ní vydrží.
Bronz z mistrovství světa v atletice se platí tak jako 1. kolo tenisového turnaje - čtěte ZDE
Tyčkařka Isinbajevová se rozloučila s atletikou. Bylo to nashledanou, nebo sbohem? - čtěte ZDE
"Já jsem se na ani nedívala, jen jsem se koukla, jak probíhaly čtvrtkou a potom na cílovou rovinku. To bylo takový strašný očekávání, že jsem to raději nechtěla vidět," přiznala už spokojená Masná. I proto, že jsou letos po dlouhé době jen dvě semifinále, musela zariskovat.
"Já jsem sem jela s nějakým 26. časem ze 32 holek, takže to bylo jasné. Buď to napálím, nebo prostě nepostoupím. Ty holky mají všechny běženo pod dvě minuty, nemohla jsem si dovolit se za nimi vozit, protože by mě v cíli předběhly tak jako tak," věděla.
Její postup do semifinále znamená komplikaci pro štafetu na 4x400 metrů, neboť její rozběhy jsou v pátek, kdy Masná bude bojovat o finále. Trojici Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová a Jitka Bartoničková tak doplní jedna z náhradnic Jana Slaninová nebo Sylva Škabrahová. "Asi si budou muset hodit korunou," uvedla Masná.
Mistrovství světa v atletice v Moskvě:
Finále:
Muži:
3000 m př.: 1. Kemboi 8:06,01, 2. C. Kipruto (oba Keňa) 8:06,37, 3. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:07,86, 4. Koech (Keňa) 8:08,62, 5. Jager (USA) 8:08,67, 6. Hughes (Kan.) 8:11,64, 7. Mutai (Keňa) 8:17,04, 8. Kowal (Fr.) 8:17,41.
Ženy:
400 m př.: 1. Hejnová (ČR) 52,83 - český rekord, 2. Muhammadová 54,09, 3. Demusová (obě USA) 54,27, 4. Titimecová (Ukr.) 54,72, 5. Childová (Brit.) 54,86, 6. Jaroščuková (Ukr.) 55,01, 7. Shakesová-Draytonová (Brit.) 56,25, 8. Wilsonová (Jam.) 57,34.
Kvalifikace:
Muži:
Koule: 1. Whiting (USA) 21,51, 2. Prášil 20,90, ...11. Stašek 20,04, 12. Žalský (všichni ČR) 19,76 - všichni postoupili.
Oštěp: 1. Pitkämäki (Fin.) 84,39, ...5. Veselý (ČR) 81,51 - postoupil.
Ženy:
200 m - rozběhy: 1. Felixová (USA) 22,59.
800 m - rozběhy: 1. Martinezová (USA) 1:59,39, ...13. Masná (ČR) 2:00,31 - postoupila.
Výška: 1. Greenová-Tregarová (Švéd.), Trostová (It.), Čičerovová, Gordějevová, Školinová (všechny Rus.), Beitiaová (Šp.), Palšytéová (Lit.) všechny 192.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist