Státní maturity se po dvou letech již ustálily, mají jen jednu obtížnost a výsledky se tak dají v omezené míře porovnat. Podívejte se, jak si jednotlivé regiony vedou v kvalitě vzdělání.

V aplikaci si můžete prohlédnout, kolik kvalitních škol je v jednotlivých okresech. Po vybrání typu zkoušky (prostřední políčko) se zobrazí graf průměrných výsledků jednotlivých škol.

Jednoduše řečeno, čím větší sloupce v horní části grafu, tím více má daný okres úspěšnějších škol.

Naopak velké množství škol ve spodní části grafu ukazuje na horší výsledky. Pomocí krajních políček můžete porovnat dva okresy najednou, graf je také možné rozkliknout až na úroveň jednotlivých institucí.

Data pocházejí ze statistických výstupů organizátora maturit CERMAT. Jejich jedinou oficiální interpretaci naleznete na webu vysledky.cermat.cz.

Na příkladu hlavního města tedy například zjistíme, že letošním maturantům (jaro 2013) dělala větší problémy čeština než angličtina. Na výsledcích testu z matematiky se zase podepsala jeho „nepovinnost“, většina škol dosáhla slušných výsledků, ovšem našli se i tací maturanti, kteří zkoušku evidentně podcenili.

Srovnání pak ukáže další zajímavosti, například Havlíčkův Brod dopadl v matematice lépe než Praha, zdejší studenti ale víc bojovali s češtinou.

Závěrem nutno dodat, že státní maturita zatím probíhá třetím rokem a její výsledky není možné brát jako jedinou informaci o kvalitě škol. Může to být ale odrazový můstek při rozhodování o dalším studiu.