Na listopad tohoto roku je naplánovaný start projektu s názvem Prague Banking Club. Jeho hlavním cílem má být užší propojení talentovaných studentů ekonomických oborů pražských vysokých škol s bankovními institucemi. O další podrobnosti jsem požádal spoluzakladatele projektu Martina Vavroucha.
Martine, inspirovali jste se nějakým obdobným projektem fungujícím v zahraničí nebo je to vaše původní myšlenka?
Naše základní inspirace pochází ze zahraničních škol, kde už podobné projekty úspěšně fungují, ale snažili jsme se přizpůsobit projekt českému prostředí. Jedna z věcí, kde jsme se například výrazně odchýlili od zahraničních modelů, je, že náš projekt je zaměřen na studenty z více univerzit, ne jen z jedné.
Studentů jakých vysokých škol by se mohl projekt dotknout? Máte představu, kolik by jich mohlo ročně být?
Hlavním partnerem projektu je Institut ekonomických studií (IES) na Univerzitě Karlově, ale účast v projektu rozhodně není omezena pouze na studenty IESu. Máme zájem o studenty ze všech škol. Na druhou stranu očekáváme, že zájemci budou mít prokazatelný zájem o finance a bankovnictví, tudíž velmi pravděpodobně naprostá většina účastníků bude z těchto oborů ze škol jako Univerzita Karlova, Vysoká škola ekonomická apod. Co se týká počtu studentů, tak budeme cílit přibližně na 32 členů.
Bylo vaším záměrem navázat spolupráci s osvědčenými bankovními subjekty v České republice nebo jste zkoušeli i spolupráci s těmi nově vzniklými, kterých bylo v posledních několika letech více?
Cílem je spolupracovat s různými institucemi. Důležité je, aby spolupráce dávala smysl, ať už z důvodu, že má daná banka kapacity nabídnout zajímavé aktivity pro studenty nebo že je v ní jednoduše mnoho příležitostí. Proto budeme spolupracovat s velkými univerzálními bankami na českém trhu, ale také s menšími specializovanými subjekty.
Některé banky mají své pobočky či dceřiné společnosti v zahraničí. Je nějaká šance pro studenty takzvaně nakouknout v rámci projektu i za hranice naší země?
V rámci projektu studenti přímo možnost podívat se do zahraničí nedostanou, ale chystáme workshop na téma, jak se dostat například do investičních bank v zahraničí. Tento workshop bude vedený lidmi, kteří už se v zahraničí úspěšně ve finančních kruzích pohybovali.
Co je podle tebe tím hlavním přínosem pro studenty a naopak pro banky?
Studenti si prohloubí své znalosti ze školy o tom, jak to skutečně v bance funguje. Seznámí se s hlavními aktivitami banky a s pracovní naplní lidí, kteří v těchto oborech pracují. Co se týče bank, ty se chtějí především přiblížit studentům a reálně ukázat, co se v bance dělá, aby studenti, kteří půjdou do banky pracovat, již věděli, do čeho vstupují. Nesporně jde i o prezentaci bank jako atraktivního zaměstnavatele.
Jaká bude náplň projektu, neboli co vlastně studenty čeká?
Program bude probíhat formou interaktivních přednášek a workshopů. Zároveň studenti navštíví i samotné banky a vyzkouší si takzvané case study na opravdovém bankovním problému. Mimo jiné studenti získají cenné kontakty, které budou moci následně využít při hledání práce.
Ty sám nyní pracuješ v investičním bankovnictví v oddělení fúzí a akvizic v BNP Paribas v Londýně. Můžeš nám popsat svou cestu nebo rozhodující krok na ní?
Pracoval jsem v pražské pobočce BNP Paribas v korporátním bankovnictví jako kreditní analytik a tam mě finance nadchly. Po nějaké době jsem se chtěl podívat, jak se to dělá v dynamičtějším prostředí. A proto jsem se přihlásil na půlroční stáž do investičního bankovnictví v rámci BNP Paribas v Londýně, kde jsem byl po několika kolech pohovorů přijat.
Absolvoval jsi ty sám v minulosti podobné aktivity (workshopy apod.), a pokud ano, tak jaký měly vliv na tvou kariéru?
Žádných takových workshopů jsem se neúčastnil, protože tady žádné takové nebyly. Měl jsem ale velké štěstí, protože mám známé v zahraničí, kteří mi velmi pomohli s přípravou. A popravdě, bez jejich pomoci bych se do Londýna nedostal. Teď už vím, jak moc člověk potřebuje pomoc a rady při procesu shánění práce v zahraničí, tak jsme se rozhodli, že tady založíme platformu, kde jedním z jejích cílů bude právě pomoci studentům dostat se do bank v zahraničí.
Já o tobě vím, že jsi student dvou našich vysokých škol – Vysoké školy ekonomické a prestižní Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jak je těžké skloubit oba studijní programy a jak bys je porovnal navzájem?
Ze začátku to bylo hodně časově náročné, zejména proto, že jsou oba programy velmi odlišné. MFF naučí studenta kriticky myslet a opravdu mu vytříbí analytické myšlení. VŠE na druhé straně dá studentovi fantastické příležitosti setkat se s lidmi z byznysu a komerční povědomí, které je v praxi extrémně důležité. Obecně si ale myslím, že pokud by student chtěl ze svého studia dostat maximum, tak by pro něj bylo nejlepší co nejdřív se podívat do zahraničí.
Poslední otázka – kam se mohou obracet případní zájemci o projekt Prague Banking Club?
Na Facebooku, kde se během září objeví informace o přihlašování, obsah přednášek a workshopů, ale i zajímavosti ze světa financí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist