Snímač otisků prstů je krásná „technologická hračka“ již více jak 15 let. Již v roce 1998 jsem řešil pro jeden tým Policie ČR otázku, zda je možné zfalšovat otisk prstu. Bylo a je to možné!! Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout jednotlivé kroky výroby falešného otisku mého palce.
Toto řešení fungovalo jak v případě klasické daktyloskopie, tak i v případě počítačového snímače. V roce 1998 jsme s vyšetřovateli dali technikům na zkoušku dvě skleničky s mým palcem. První byla skutečně palec a druhá bylo „razítko“. Technik tehdy došel k závěru, že se jedná o identické otisky jedné osoby.
Podobně toto řešení fungovalo i v případě levnějších periférií k počítačům, které snímaly otisky prstů. Úmyslně říkám levnějších snímačů, protože existují ještě varianty, kde je snímání otisku doplněno o kontrolu teploty prstu, případně i jiné biologické aktivity.
Přiznám se, že neznám iPhone 5S, ještě jsem jej neměl v ruce. Pokud je snímač založen pouze na optickém (případně kapacitním) snímání otisku, tak je možné výsledek snímání velice snadno obelstít. Tedy velice snadno z mého pohledu a 15 let starých zkušeností.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist