Míra nezaměstnanosti je v kategorii 15-24 let zpravidla vyšší než celorepublikový průměr. Podobně jako celková míra nezaměstnanosti, i nezaměstnanost u mladých má své trendy, v tomto případě spojené především s akademickým rokem. Pro ty, co nemají podnikatelské záměry, jsme připravili malý přehled, kam po škole směřovat za prací, nemíní-li své další osudy spojit se zemí českou.
Pokud jste se zhlédli v našem prvním článku o takzvaném start-upu, můžete zkusit váš vlastní podnikatelský záměr uskutečnit. Hledáte-li ale pracovní příležitost v zahraničí, budete volit zejména podle druhu cizího jazyka, kterým disponujete. Pro některé z vás nejspíš nebude překvapení, že španělština vám práci mimo české luhy a háje pravděpodobně nezajistí.
Pyreneje už nejsou zaslíbené království
Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v naší kategorii v červenci 56,1 procent. Portugalská mládež je na tom téměř o dvacet procent lépe, ale stále zaostává za unijním průměrem. Není divu, že nemálo mladých z Pyrenejského poloostrova hledá práci za mořem v Brazílii, kde je zvýšená poptávka z důvodu příprav na letní olympijské hry.
Máte-li rádi moře a zejména to Středozemní, s hledáním práce si příliš nepolepšíte. Pokud neoplýváte chutí podívat se hlouběji do bývalé Jugoslávie, kde to stejně lepší není, zbývá nám s přístupem ke Středozemnímu moři a slušnou šancí pro mladé už jen Slovinsko a Malta.
Málo platné, Německo je motorem Evropy
Němčinou políbení studenti mají nejlepší výchozí pozici. V Rakousku se jen každý desátý bez úspěchu pokoušel najít si práci a v Německu je to ještě lepší. Jste-li nyní ve věku, kdy si na nové střední škole volíte druhý cizí jazyk, zvažte, jestli by se vám „šprechtění“ přeci jen trochu nehodilo. Jinak si v našem okolí stojíme s 18 procenty více než dobře. Na Slovensku je naopak nezaměstnaných do 24 let téměř jednou tolik než u nás.
Severní moře skýtá zajímavou podívanou i evropsky nadprůměrnou šanci sehnat práci. Norsko vám může připravit zážitek i při jedné z nejnebezpečnějších pracovních příležitostí na světě, půlročním výletu na jednu z ropných plošin, kde není nic než jen vlny a ropa. Paradoxně stejný počet studentů chtělo vycestovat v rámci programu za stáží či praxí jak do Itálie, tak do Nizozemí, ačkoli v druhém případě je míra nezaměstnanosti skoro o 30 procent nižší.
Jde to za oceán i bez víza?
Z velkých anglofonních zemí je na tom s nezaměstnaností mladých nejbídněji Velká Británie. Mladí lidé tam hledají práci ještě o trochu hůře, než my doma. Kanada, USA a Nový Zéland dosahují shodné úrovně 15, respektive 16 procent, Austrálie je na tom nejlépe s 11 procenty.
Zajímavostí je Nový Zéland. I když na tento druhý konec světa lze cestovat s platným pasem na dobu tří měsíců bezvízově, nevztahuje se tato podmínka na cestování za prací. Pro příslušné dokumenty je nejlepší nahlédnout na stránky ministerstva zahraničí, kde je ke každé konkrétní destinaci vypsán soubor informací, které by si každý měl před odjezdem přečíst – včetně zdravotních i bezpečnostních rizik.
Důsledky těchto dat si uvědomují i jednotlivé instituce. Ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo pro podporu zaměstnanosti mladých v tomto věku programy na placené praxe u zaměstnavatelů. Praxi před i po ukončení studia může čtenář najít na dvou portálech www.stazepromlade.cz a www.stazevefirmach.cz, které jsou organizované Fondem dalšího vzdělávání.
Bottom line: Máte zkušenost s prací v zahraničí nebo jste se zapojili do nějakého podpůrného programu? Neváhejte, napište nám do redakce a podělte se o své zkušenosti se svými vrstevníky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist