Přemýšlíte nad studiem ve Velké Británii, ale nevíte přesně, jak na to? Následující článek vás stručně a rychle zorientuje v zahraničních vodách.
Pro všechny zájemce o studium za kanálem jsou směrodatné stránky www.ucas.com. Tam si lze podat elektronickou přihlášku až na pět vybraných vysokých škol. Součástí formuláře jsou nejen běžné dotazy týkající se osobních informací, ale zejména prostor pro takzvaný „personal statement“, doporučení i předpokládané známky. Termín pro podání přihlášky je 15. říjen pro medicínské obory a veterinární studia a pro Cambridgeskou a Oxfordskou univerzitu. Ostatní školy na přihlášky počkají až do 15. ledna.
Personal Statement
Volně přeloženo jako motivační dopis, personal statement je hlavně vaší osobní vizitkou. Nejde o životopis nebo o pouhý výčet vašich úspěchů a dobrých vlastností. Ve zhruba čtyřech stech slovech máte prostor ukázat, proč se zrovna vy hodíte ke studiu určitého oboru, jak své studium využijete, proč jste dobrým kandidátem, a co z vašich zkušeností vás nejvíce rozvinulo.
Musíte znít zajímavě, ale ne arogantně, musíte se umět postavit do dobrého světla, ale zachovat si pokoru. To, jakým způsobem se představíte, má rozhodující dopad na vaše přijetí, a tak věnujte této části přihlášky nejvíce energie. Nebojte se požádat učitele nebo známé o pomoc, jako například kontrolu gramatiky nebo drobné úpravy.
Rozhodně se ale musí jednat o vaší práci, protože nejlepší autoportrét si utvoříte vy sami. Pokud byste ocenili pomoc někoho, kdo již na zahraniční univerzitě studoval, nebo studuje, můžete se obrátit na projekt Studuj v zahraničí, o kterém vás již informoval článek The Student Times.
Doporučení
Doporučení píše někdo, kdo je vám blízký, a zároveň vás akademicky vedl. Většinou se jedná o profesora či profesorku. Jejich práce se musí dodat zároveň s termínem odevzdání přihlášky, a tak se ujistěte, že své doporučovatele požádáte včas.
Dejte jim ideálně měsíc až dva týdny předem vědět, že byste od nich rádi obdrželi doporučující dopis, který musí být napsán v angličtině, a který odesílají na danou adresu sami. Logicky je lepší žádat někoho, s kým máte dobré vztahy. Hledejte, dokud někoho takového nenajdete. Bez včasně dodaného doporučení není přihláška platná, tak se klidně pár dní před termínem odevzdání připomeňte.
Předpokládané známky
Podle svých dosavadních výsledků a podle snahy v posledním ročníku asi dokážete vy sami i vaši učitelé odhadnout, jak si povedete u maturity. Samozřejmě se jedná jen o předpoklad (od toho i název této položky), ale ten je pro britské vysoké školy také důležitý. Ukazuje, jak moc vám učitelé důvěřují, a jak dobře jste pod jejich vedením podle nich pracovali.
Většina škol vás pak přijme na základě těchto známek podmínečně, což znamená, že předpokládaných výsledků musíte dosáhnout. Pokud se vám to nepoštěstí, můžete škole napsat a poprosit je, aby vás znovu zvážili. Spousta univerzit vás přijme, i když vám známky o něco málo utečou.
Kam se vůbec přihlásit?
Proti gustu žádný dišputát. Máte rádi město? Přihlaste se do Londýna, nebo do Glasgow. Máte raději přírodu a venkov? Vyberte si St. Andrews, nebo Warwick. Vždy se ale zamyslete nad tím, jaké prostředí vám nejvíce vyhovuje, o jak prestižní univerzitu usilujete, které školy nabízí váš předmět, a hlavně, kolik úsilí chcete do přihlášky investovat.
Cambridge i Oxford vás nejspíše budou žádat o dodání esejí anebo o absolvování různých testů. Zároveň vás pozvou na pohovor, pokud budete úspěšní v prvním kole přijímacího řízení. V případě, že se chystáte na jednu z Oxbridgeských škol hlásit, můžete si přečíst článek The Student Times s užitečnými radami a tipy.
Pokud ještě nejste rozhodnutí, může vám být vám nápomocen Youtube kanál Unionview, kde se v krátkých videích představuje většina britských univerzit.
A co dál?
Kromě doporučení musíte před přihláškou myslet i na jazykové testy, které požaduje většina britských škol. Pokud jste nestihli včas udělat CAE, AILETS nebo TOEFL testy, nemusíte zoufat. Často stačí na danou univerzitu napsat e-mail s vysvětlením, a v případě, že budete přijati, vás škola požádá o doplnění testu. Cambridge ani Oxford jazykové testy někdy ani nepožadují, protože si angličtinu uchazečů prozkouší při pohovorech.
Zároveň je nutné si uvědomit, že studium ve Velké Británii je finančně náročné. Proto je dobré se v případě potřeby přihlásit o stipendia a granty. Jimi vás provede tento článek The Student Times.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist