Datum voleb se rychle blíží a vypadá to, že hlavním problémem, s nímž Česko bojuje, je kromě propouštění horníků na Ostravsku už jen původ slov metelesku blesku, kvalita hudební produkce dua Eva a Vašek, případně copyright na známé „hlášky“ z filmu Pelíšky a možnost jejich využití ve volební kampani.

Ale co. Se složitými tématy se volby nevyhrávají, proč se namáhat s prezentací nějaké propracované vize budoucnosti. Hlavní voličský proud stejně nezajímá to, jak vysoká bude korporátní daň, jak má vypadat podpora exportu či reforma školství.

Zkušení volební marketéři vědí, že v předvolební kampani ve skutečnosti záleží na třech hlavních věcech: 1. na tom, jaké aktuální životní podmínky lidé mají, jak je sami vnímají a jak se politikům podaří přesvědčit je o tom, že právě oni dokážou lepší zítřky zařídit, 2. na celkové ekonomické situaci země a atmosféře, která kolem ní panuje, 3. na existenci lídra, nejlépe charismatického, který k lidu podle potřeby promlouvá buď moudře, nebo bodře.

Potvrdily to už několikeré dřívější volby. Krajské v roce 2008 se daly vyhrát na tažení proti 30korunovém poplatku u lékaře; všeobecné očekávání, že v parlamentních volbách v roce 2010 jasně vyhraje levice zase utnul rozpuk finanční krize a úspěšné strašení řeckým scénářem. Žádný div, že politici v těchto volbách nejdou do detailu (pokud k tomu nejsou tlačeni médii) a spoléhají se spíše na emoce a fráze.

Samostatnou kapitolou je bod „lídr“. Není náhodou, že pro anglické slovo leadership není v češtině přesný ekvivalent. Lídrů se nedostává, i proto tu mohli být mezi nejoblíbenějšími politiky lidé typu Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse nebo Jana Fischera.

Zavedené strany se musejí spoléhat jen na body 1 a 2 (nebo víte, kdo je jasným lídrem v ODS - Němcová nebo Kuba?, ČSSD - Sobotka nebo Hašek?, TOP 09 - kníže nebo Kalousek?...). S bodem 3 tak může vážněji pracovat jen hnutí ANO a také to důsledně dělá, ať si o Andreji Babišovi můžeme myslet cokoli. Autor tohoto textu je i proto ochoten vsadit se, že v těchhle volbách Babiš skončí „na bedně“.