Happeningem „nahoře bez“ včera odstartovala naše kampaň „Sexmise“ za preferenční hlasy ženám v nadcházejících předčasných volbách. Pozvánka, která na akci přilákala média i řadu zvědavců, slibovala „radikální protest ve stylu Femen“. Kdo se však těšil na nahá ženská prsa, odcházel zklamán. „Nahoře bez“ totiž vystoupili mužští herci a muzikanti z kapely Vagyny Dy Praga.

Proč jsme se rozhodli pro tuto kontroverzní formu protestu? Důvodů bylo hned několik. Lidé nás opakovaně vybízeli, ať také „protestujeme nahé jako Femen“. Rozhodli jsme se tedy na tyto prosby reagovat. Protože si ale nemyslíme, že využívání ženské nahoty je tou správnou cestou, pojali jsme akci po svém. Navíc kandidátky pro předčasné volby opravdu jsou nahoře bez – bez žen. Pravda, trochu nás překvapily předčasné volby – happening byl původně plánován na květen, kdy by pro svlékání bylo přeci jen příhodnější počasí. O to větší dík patří klukům z kapely Vagyny Dy Praga, kteří předvedli skvělý herecko-otužilecký výstup.

 

Po rozeslání pozvánky se strhl očekávaný „humbuk“. Na Facebook i do mailů nám chodily překvapené reakce, některé podpůrné („Držíme Vám palce a těšíme se.“), některé nesouhlasné („Nahými protesty jen ubíráte tématu na vážnosti.“). Některé ženy se k nám dokonce v protestu chtěly připojit. Kdo nás zná lépe, tušil, že „máme něco za lubem,“ jak se vyjádřila jedna z pozvaných novinářek. Měla pravdu. Smyslem naší akce bylo nejen upozornit na nízký počet žen na volitelných místech (viz podrobná analýza), ale také na to, že mainstreamová média se o některá témata zajímají až ve chvíli, kdy jsou zabalena do „sexy“ obalu. Náš předpoklad se více než potvrdil - stačilo nabídnout happening „nahoře bez“ a na Malostranském náměstí se sešlo kolem dvaceti fotografů a kameramanů. Tolik jsme jich na žádné své akci zatím neměli.

 

Kromě houfu novinářů už na nás čekalo také několik policejních vozů. Policistka, která měla akci na povel, nám po kontrole občanek poměrně detailně vysvětlovala, že na internetu zjistili, co máme za lubem, a musí nás proto upozornit na potenciální porušení zákona. Odhalování se na veřejnosti totiž může být chápáno jako přestupek. Pokud tedy naše nahota někoho z kolemjdoucích pobouří, je policie povinna nás vyzvat, ať se zahalíme. Kladla nám na srdce, abychom v takovém případě nekladly odpor a oblékly se. Tak jsme jí to slíbily. Vlastně velmi korektní a profesionální přístup…

Happening jsme zahájili emotivním projevem, ve kterém jsme vyzývali k „ukončení české politické sexmise a nadvlády mužů“. Po závěrečném zvolání „volte ženy“ pak nastal moment, na který všichni čekali. Jaké bylo překvapení všech, když se místo žen začali teatrálně svlékat přítomní muži – členové „mužského sboru Vagyny Dy Praga“, jak si tato recesistická punková kapela říká. Polonahé „Vagyny“ poté předvedly akustickou verzi své písně jako šité na míru pro tuto příležitost - „Padesát na padesát je fifty fifty“.

 

Na závěr jsme poděkovaly všem, kdo přišli a „omluvily“ se za to, pokud jsme někoho zklamaly. „To jste teda zklamaly!“, zazněl výkřik z davu novinářů. Ve své závěrečné řeči jsme pak zdůraznily, že je smutné, pokud témata, která považujeme za důležitá, musíme prodávat příslibem senzace v podobě nahých ženských prsou. A že odsuzujeme zneužívání ženských těl k prodeji zboží, ale i politických témat. Upřímně, nebýt toho, že všichni čekali, že ukážeme prsa, novinářů by přišla možná tak čtvrtina. Věříme, že včerejší zkušenost pojmou jako důvod k zamyšlení…

 

Happening odstartoval kampaň, která vybízí voliče a voličky, aby „kroužkovali ženy“. Tedy aby v nadcházejících volbách dali své 4 preferenční hlasy právě ženám, které politické strany umístily převážně na spodní místa kandidátek. Naše kampaň je nadstranická, neříkáme lidem, koho mají volit, říkáme pouze to, ať v rámci vybrané strany podpoří ženské kandidátky. Na rozdíl od našich předchozích kampaní jsme se tentokrát rozhodly zaměřit více na muže. Všechny materiály, které v rámci kampaně vznikly, jsme proto vytvářely ve spolupráci s „mužským poradním sborem“ složeným z řad novinářů, PR specialistů i „mužů z lidu“. Na základě této spolupráce vzniklo celkové pojetí kampaně jako „Sexmise“ - upomínka na kultovní polskou komedii, pojednávající o tom, co se stane, když světu vládnou pouze ženy. Vznikl tak zbrusu nový web www.sexmise.org, který si hraje s myšlenkou, že Sexmisi už u nás dávno máme – jen pohlaví jsou v ní prohozena a politice vládnou muži. Na stránku lákají pivní tácky se sloganem „Máš koule na to volit ženskou?!“ a návštěvníci (i návštěvnice) na ní najdou řadu informací k tématu, podané srozumitelnou formou (videospot, „pivní graf“ či seznam argumentů). Na webu jsou také fotografie s citacemi známých sportovců, kteří naši kampaň podpořili. Velice tak děkujeme olympijskému vítězi v moderním pětiboji Davidu Svobodovi, mistru ČR v badmintonu Petru Koukalovi a dalším odvážným mužům, kteří se ke kampani připojili. Všechna vyjádření sportovců najdete na www.sexmise.org.

 

Na závěr ještě jedno upřesnění. Netvrdíme, že ženy jsou lepší političky než muži. Netvrdíme, že více žen v politice automaticky znamená lepší politickou kulturu, méně hádek a zákulisních her. Jsme ale přesvědčené, že není dobře, pokud v politice drtivě převládá pouze jedno pohlaví – přesně jako v oné polské Sexmisi. Ženy a muži mají jiné životní zkušenosti, a proto i trochu jiné zájmy a priority. Proto chceme víc žen v politice. Ne pro jejich prsa, ale pro jejich znalosti, schopnosti a zkušenosti.

 

A co vy, máte koule na to volit ženskou?! :-)