Český fotbal má od pondělka jasno, reprezentace musí hledat nového kouče dál. Vysněný kandidát expertů i fanoušků, plzeňský Pavel Vrba, totiž zůstává dál u týmu a k reprezentaci se přesouvat nebude. Vedení Viktorie Plzeň oznámilo rozhodnutí neuvolnit svého trenéra k národnímu týmu na pondělní tiskové konferenci.

Majitel klubu Tomáš Paclík nechce o Vrbově uvolnění ani slyšet. Úspěšný kouč, který dovedl Západočechy dvakrát do Ligy mistrů a k dvěma českým titulům má v klubu smlouvu do června 2015, Paclík ho uvolnit nehodlá ani po sezoně a kontrakt chce dodržet.

"Trenéra Vrbu neuvolníme nyní, v zimě, ani v létě po sezoně," řekl Paclík. "Chceme ukončit mediální hry a chceme dát jasné stanovisko. To jsem sdělil i panu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi, aby mohl začít jednat o jiném kandidátovi," dodal.

Paclík si od Vrby slibuje dlouhodobé úspěchy. "Myslíme si, že se s klubem dá dosáhnout víc než dosud. A to především v tom smyslu, že nechceme být klubem, který vylétne a zase spadne. Ale chceme, aby to bylo trvalé. To je pro mě hodně důležité. A chceme, aby to bylo s panem Vrbou, který je podle nás tím pravým," prohlásil Paclík.

Vrba rozhodnutí klubu přijal. "Bavil jsem se o tom jak s panem Paclíkem, tak jsem se jednou sešel i s panem Peltou. Byly to chlapské diskuse. Když vás osloví, tak o tom samozřejmě přemýšlíte. Panu Peltovi jsem řekl, že mám smlouvu v klubu, a musí tedy dojít k jednání. Vše ostatní je nyní bezpředmětné," řekl Vrba.

Plzeňský trenér přivítal definitivní stanovisko, které mu dává klid na práci. "Je důležité, že se ukončí všechny spekulace a budeme se moci všichni soustředit na náročný program," řekl Vrba. "Je načase začít řešit důležitější věci jako třeba to, že náš herní projev teď není ideální," doplnil Paclík.

Jako člen výkonného výboru FAČR by měl Paclík o novém trenérovi národního týmu také rozhodovat. Favorita prý nemá. "Ale do kompetence si to vzal sám předseda, proto bych teď nechtěl nikoho jmenovat. Podle mě by se však k tomuto tématu měla vyjádřit odborná veřejnost," dodal Paclík.

Devětačtyřicetiletý Vrba je v Plzni od roku 2008. V sobotu vedl Viktorii ve 152. ligovém utkání v řadě, čímž vytvořil nový rekord soutěže. Z provinčního klubu pozvedl Plzeň do absolutní české špičky.

S týmem získal dva tituly, dvakrát postoupil do základní skupiny Ligy mistrů a jednou do skupiny Evropské ligy. Jeho rukama prošli současní reprezentanti Vladimír Darida, Václav Pilař, Petr Jiráček, Václav Procházka, David Limberský, František Rajtoral či Daniel Kolář.