Vypadalo to jako skvělý plán: nechat Bohuslava Sobotku vyhrát volby se slabým výsledkem, hned toho využít, překvapit stranu rychlostí a razancí a okamžitě po volbách mu podrazit nohy a pokusit se ho vystřídat. Ten, kdo znal Michala Haška před takovými deseti lety, nevěřil by, že by někdy byl něčeho takového schopen.

Poprvé jsem ho zaznamenal právě někdy v té době. Vzpomínám si, že jsem v předsálí Poslanecké sněmovny hovořil s Marií Richterovou, asistentkou tehdejší poslankyně Petry Buzkové, a po chvíli okem zpozoroval, jak za ní vykukuje nesměle vyhlížející mladíček. Když ho zmerčila i Marie, otočila se k němu, vzala ho za rukáv, přitáhla k nám a řekla směrem ke mně: „To je Michal Hašek, naše nová poslanecká naděje.“ Hašek mi podal ruku, zčervenal a řekl „Dobrý den“. Na nic dalšího se nezmohl, dál jen jaksi útrpně sledoval, jak pokračujeme v rozhovoru.

Červenání byla věc, kterou si na něm z té doby pamatuji nejvíce. Byl až neobvykle nesmělý a plachý. Nedlouho poté, co jsme si potřásli rukou, jsem Haška potkal znovu. Opět během schůze sněmovny. Potřeboval jsem zjistit detaily z dopoledního jednání klubu ČSSD, takže jsem Haška prostě oslovil. Byl zjevně zaskočený. Opět zrudl, couvl dokonce krok dozadu a se zjevným zakoktáním se pokusil vymluvit, že na klubu nedával příliš pozor a není tedy schopen říct nic konkrétního. Přestal mě tehdy zajímat. Buď nic neví (takových byla mezi poslanci většina), nebo je příliš bojácný na to, aby stálo za to pokoušet se z něj páčit nějaké informace do mých článků.

Byla chyba takhle pustit Haška ze zřetele. Byl už tehdy mnohem mazanější, než jak vypadal. Vše se změnilo s příchodem Jiřího Paroubka v roce 2005. Ten přišel do čela ČSSD po pádu Stanislava Grosse bez spojenců a potřeboval si rychle nějaké vyrobit. Mladý a zdánlivě neškodný Hašek byl dobrou volbou. Navíc byl z Moravy, což bylo pro „Pražáka“ Paroubka a jeho vnitrostranický boj o moc velmi dobré. Povýšil Haška na předsedu klubu a hlavně pořádně zapracoval na jeho řečnických schopnostech, sebevědomí a vystupování vůbec. (Dodnes lze v Haškově projevu najít dost z Paroubka, jeho velkého učitele.)

A z Haška se opravdu stal výrazný lídr ČSSD. Sociální demokracie měla tehdy ve sněmovně jako opoziční strana tři hlavní křiklouny, kteří zvlášť v živých přenosech vynikali: Paroubka, Ratha a Haška, přičemž Hašek působil díky své vizáži venkovského chlapce nejsympatičtěji.

Došlo k pozoruhodné proměně. Ale důležité je, že nejen pokud jde o používání těch viditelných zbraní politika. Hašek se ukázal jako obrovský taktik. A také jako muž s velkými ambicemi. Chtěl se stát předsedou. A to už v době, kdy by se taková snaha zdála naivní a směšná. Už někdy v roce 2007 usoudil, že Paroubka, který byl tehdy poměrně silný, neporazí z Prahy a sněmovny, ale spíše z regionů. O rok později kandidoval na jižní Moravě na hejtmana a stal se jím. A o pár měsíců později se vzdal i mandátu poslance.

Byl to ale jen zdánlivý ústup do Brna. Jako hejtman a navíc i šéf celé hejtmanské asociace se dostal mnohem blíž k regionálním lídrům ČSSD. A kdo je klíčový pro všechny vnitrostranické volby a hlasování? Zároveň k sobě nenápadně přitáhl někdejšího hlavního Paroubkova taktika Jaroslava Tvrdíka, který miluje zákulisní hry (bez ohledu na to, jak dobře mu jdou) a utvořil několik velmi důležitých spojenectví. Například s akčním brněnským primátorem (jakkoli působí legračně, není radno ho podceňovat, umí skvěle oslovit typického voliče ČSSD) nebo s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou.

A pak si získal také to, čemu se dříve (a dnes už možná znovu) říkalo Zemanovo křídlo. Jeho podporovatelem se stal například populární Zdeněk Škromach.

Protivníci jsou zjevní, Sobotka a to křídlo, kterému se dříve říkalo například Špidlovo nebo prostě antizemanovské.

Hašek už na předsedu ČSSD jednou kandidoval. Na jaře 2011. A mnoho nechybělo, aby porazil zjevnějšího čekatele na post lídra Sobotku. Hašek se ale zachoval jako šachista. Trpělivě vyčkával a aktuální povolební puč ve vedení ČSSD je vlastně jen logickým vyústěním jeho desetiletých nenápadných ambicí.

Znovu ale nemusí uspět. A to dokonce přesto, že má za zády prezidenta Miloše Zemana. Jednal s ním tajně za Sobotkovými zády už pár hodin po volbách a jen pár hodin předtím, než předsednictvo strany vyzvalo Sobotku k rezignaci. Jenže ani tak velký taktik, jako je Hašek, nečekal, že se kvůli Sobotkovi, tedy spíše proti Zemanovi, bude dokonce demonstrovat před Pražským hradem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist