Na Tour de France jsme před šesti lety dopovali všichni, přiznává Michael Rasmussen za všechny parťáky ze stáje Rabobank. Dnes už bývalý dánský cyklista sdílel tehdy týmový dres s dalšími velkými jmény světové cyklistiky, patřil mezi ně například vítěz Gira d'Italia 2009 a dvojnásobný šampion Vuelty Rus Denis Meňšov nebo Španěl Óscar Freire, trojnásobný mistr světa.
"V týmu Rabobank užívali doping všichni. Ne že by všichni brali stejné produkty, ale všichni jezdci užívali nějakou formu dopingu, co zajistil tým," uvedl devětatřicetiletý Rasmussen v rozhovoru pro dánskou stanici DR u příležitosti blížícího se vydání své autobiografie.
V sestavě Rabobanku na Tour 2007 byli také Michael Boogerd, Bram de Groot, Thomas Dekker, Juan Antonio Flecha, Grischa Niermann a Pieter Weening.
Rasmussen přiznal, že ke spolupráci na krevním dopingu přiměl i rodiče. Na radu týmového lékaře Geerta Leinderse prý požádal svého otce Finna, aby daroval krev, kterou mu pak budou moci aplikovat zpět. Leinders mu vysvětloval, že má podobnou praxi z minulosti se dvěma bratry, a když se krevní vzorky shodují, je to prý jako "míchat vodu s vodou".
Rabobank končí s cyklistikou. Důvěryhodnost pro sponzory je kvůli Armstrongovi pryč - čtěte ZDE
Nová kniha odhaluje, jak se podvádělo na Tour. Ve stáji Rabobank dopovalo 95 % jezdců - čtěte ZDE
"Přišlo mi, jako kdybych už překračoval určitou hranici. Nebylo to snadné. Ale rodiče byli ujištěni, že využívám medicínu jen k tomu, abych jezdil rychleji. Nakonec k tomu nikdy nedošlo, protože po analýze krevních vzorků se zjistilo, že nejsou kompatibilní," uvedl Rasmussen.
O bývalém stájovém kolegovi Rolfu Sörensenovi řekl, že ho krátce před světovým šampionátem v roce 2001 obeznámil s užíváním kortizonu. "Dva dny před závodem šel v hotelu do mrazáku nad minibarem a vytáhl malou krabičku s připraveným kortizonem. Zeptal jsem se, co to je. Odpověděl, že synacthen. Ptal se, jestli chci něco z toho také. Já se ptal, k čemu je to dobré a jak to funguje. A on mi všechno vysvětlil," prohlásil Rasmussen.
Na Tour 2007 jel ve žlutém trikotu lídra závodu, ale byl vyloučen, protože lhal o místě pobytu a před startem zmeškal několik kontrol. Svou diskvalifikaci dává Rasmussen za vinu bývalému italskému závodníkovi a současnému komentátorovi Davidu Cassanimu, jenž vyprávěl o intenzivní Rasmussenově přípravě v dešti v italských Dolomitech. Jenže podle plánu, který Dán předložil mezinárodní unii UCI, měl tehdy pobývat v Mexiku.
"Kdybych Cassaniho nepotkal, určitě bych Tour de France vyhrál," řekl Rasmussen serveru politiken.dk. Stačilo jen, abych mu tehdy řekl, ať o tom mlčí. A jak mi sám řekl, vyhověl by mi." Po vyloučení měl prý myšlenky na sebevraždu. "Byla to nejdelší noc v mém životě," uvedl Rasmussen, jenž poté dostal dvouletý distanc. Později obdržel za přiznání k systematickému dopingu osmiletý zákaz startů, který mu byl nedávno díky spolupráci s antidopingovými komisaři snížen na dva roky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist