Přestože má střelkyně Kateřina Emmons ve své sbírce kompletní sadu olympijských medailí, tituly mistryně světa i Evropy a řadu dalších úspěchů, bere sport s nadhledem. S manželem Mattem Emmonsem, který ve stejné disciplíně reprezentuje USA, se trumfují, kdo je vlastně lepší střelec. Rozhodnout by mohli na olympijských hrách v Riu de Janeiro, pokud ovšem bude Kateřina pokračovat v kariéře.
Momentálně se totiž česká reprezentantka stará především o rodinu, do níž před časem k dceře Julii přibyl syn Martin Henry. A na prahu třicátin, které oslaví 17. listopadu, zvažuje, zda bude závodit dál.
"Nikam se nebudu hrnout. Nejdříve budu pracovat na kondici a potom se vrátím ke střelbě. Aspoň to zkusím," řekla před červnovým narozením druhého potomka olympijská vítězka ve vzduchové pušce z Pekingu 2008. "Musím být připravena i na to, že už se nevrátím, ale věřím, že to zvládnu, když budu mít jenom vzduchovku," dodala drobná Plzeňačka.
O ukončení kariéry poprvé uvažovala již před devíti lety po olympiádě v Aténách, kde získala ještě pod dívčím jménem Kůrková bronz. Poté na čas odložila vzduchovku i slabší malorážku a s úspěchem se věnovala studiu fyzioterapie. Novou motivaci našla až ve vztahu s Mattem, s nímž se seznámila právě v řecké metropoli a o tři roky později se vzali.
Střelkyně Emmons se stěhuje zpět do Čech. V USA to nevyšlo, svůj sen zkusí najít v Plzni - čtěte ZDE
Jak Česko získalo v Pekingu zlatou medaili hned první den olympijského klání - čtěte ZDE
V Pekingu dcera a svěřenkyně bývalého reprezentanta a dvojnásobného mistra světa v malorážce Petra Kůrky zazářila, když ke zlatu ze vzduchovky přidala i stříbro ze sportovní malorážky. Matt ji mohl napodobit, ale po stříbru z malorážky vleže přišel o nejcennější medaili z třípolohové střelby kvůli předčasnému poslednímu výstřelu.
Nedlouho po olympiádě v Pekingu se nejlepší světové střelkyni roku 2008 narodila dcera Julie. Návrat ke sportu jí kromě mateřských povinností komplikovaly různé zdravotní problémy, Matt zase prošel úspěšnou léčbou rakoviny štítné žlázy. Na koncentraci jí nepřidalo ani pendlování mezi Čechami a Spojenými státy, přesto si loni vystřílela stříbro na ME a na olympiádě v Londýně skončila čtvrtá.
Plavkyně, která se dala na střelbu
Plzeňská rodačka původně závodně plavala, zdravotní potíže ji ale přinutily s vrcholovým plaváním skončit. Ve 14 letech začala pod otcovým dohledem se střelbou a již jako sedmnáctiletá vyrovnala národní rekord ve střelbě ze vzduchovky.
V roce 2002 se v Lahti stala první českou mistryní světa ve sportovní střelbě, ačkoli věkem patřila ještě mezi juniory. O dva roky později vyhrála mistrovství Evropy, totéž zopakovala i v roce 2007. Na MS 2006 v Záhřebu získala ve své oblíbené vzduchovce stříbro.
"Mám štěstí, že mám talent a nepotřebuju tolik tréninku. Nemusím střílet každý den. Jsem strašně ráda, protože jinak bych asi vrcholově střílet nemohla," řekla kdysi pětinásobná vítězka domácí ankety Střelec roku, mezi jejíž koníčky patří jízda na kole, lyžování, vaření či fotografování.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist