Za poslední týden se nemluví o ničem jiném. Přes Filipíny se přehnal největší tajfun, jaký kdy zasáhl pevninu. Každý den vyplouvají na povrch nové informace o tom, jaké jsou ztráty na životech a majetku. První odhad deset tisíc mrtvých snížil prezident Aquino na dva a půl tisíce. Škody na majetku se odhadují na osm až devatenáct miliard dolarů. To ale není vše, co Filipíny trápí. Kvůli nedostatku potravin, pitné vody a léků vzrůstají nepokoje. Ze světa každý den přichází humanitární pomoc. 

„Myslím, že deset tisíc je příliš mnoho,“ řekl pro CNN filipínský prezident Benigno Aquino a snížil tak prvotní odhady mrtvých na dva až dva a půl tisíce lidí. Poslední zprávy však počítají s více mrtvými. Odborníci odhadují, že počet obětí přesáhne prvotní odhad. Do některých oblastí se ještě stále nedostala pomoc a není s nimi ani spojení. Situaci komplikují i vesničané, kteří své mrtvé pohřbívají, aniž by je hlásili.

Podle vyjádření mluvčího filipínského úřadu pro řešení přírodních katastrof Reynalda Balida je oficiálně sečteno 2 360 mrtvých. Úřad OSN uvádí 4 460 mrtvých. Agentura DPA pak zveřejnila údaj 3 621, zjištěný od úřadu civilní ochrany zasaženého regionu.

Tím ale dohady o počtu mrtvých nekončí. První, kdo zpochybnil výrok prezidenta Aquina, byla radnice v Taclobanu. Ta zveřejnila, že jen ve městě je na čtyři tisíce obětí. Starosta Taclobanu Alfred Romualdez se podle agentury Reuters později omluvil s tím, že počet platí pro celé Filipíny. Filipínští představitelé říkají, že konečný počet by mohl přesáhnout i prvotní odhad mrtvých.

V souvislosti s tímto odhadem byl ve čtvrtek odvolán regionální šéf policie Elmer Soria. Policejní mluvčí uvedl jako důvod převelení na prezídium v Manile. Podle zdroje agentury Reuters je to trest za jeho nedovolené vystoupení v médiích.

Infrastruktura v troskách, elektřina v nedohlednu

Tajfun Haiylan na Filipínách poničil zdejší infrastrukturu, která není schopná efektivně řešit krizovou situaci. V Taclobanu přišlo do práce jen sedmdesát úředníků, namísto dvou a půl tisíc zaměstnaných, uvádí agentura Reuters. Někteří byli zabiti, jiní zraněni nebo jsou ochromeni ztrátou rodiny. Není tak možné odhadnout ani celkové škody na majetku. Agentura Reuters zveřejnila odhad na osm až devatenáct miliard dolarů. Číslo ale nemusí být konečné.

Filipínská vláda rozdala na padesát tisíc potravinových balíčků každý den. Jeden balíček obsahuje šest kilogramů rýže a konzerv. Přesto je to jen zlomek z 1,73 milionů rodin, které byly zasaženy tajfunem.

„Dodávky elektřiny budou obnoveny nejdříve za šest týdnů,“ řekl ministr energetiky Jericho Petilla. Odlehlá místa však mohou čekat na elektřinu mnohem déle. Petilla také sdělil, že kromě elektrického vedení, které bylo poškozeno mimo jiné padajícími stromy při tajfunu, byly poškozeny i místní elektrárny. Z rozhovoru Petra Štefana pro ČTK vyplývá, že je zde i velmi slabý signál, což také komplikuje záchranné akce.

Pomoc přichází z celého světa

Postiženým oblastem dorazila ve čtvrtek na pomoc americká letadlová loď George Washington a spolu s ní dvě další doprovodná plavidla. Na nich připlulo na pět tisíc vojáků a osmdesát letadel, uvádí Reuters. Lodě přivezly i jednadvacet amerických vrtulníků, které mohou usnadnit dodávky humanitární pomoci do odlehlých částí Filipín.

V pátek do Taclobanu připlula také norská obchodní loď, která na palubě přivezla zboží ze Světového potravinového programu OSN, mimo jiné čtyřicet tun rýže, lékařské vybavení a také více než šest tisíc igelitových pytlů.

Humanitární pomoc proudí na Filipíny z celého světa. Japonsko slíbilo vyslat na pomoc tisíc vojáků, kteří by měli připlout v nejbližších dnech. Agentura Reuters píše, že by to bylo největší nasazení japonských vojáků od dob druhé světové války. Jihokorejská letadla pomáhají americkým s přepravou balíčků s jídlem, pitím a léky. Na letištích a sběrných místech na ně každý den čekají tisíce lidí. 

Přispívají i Češi

Finanční pomoc Filipínám slíbily i další ze mě včetně České republiky, která poskytla Filipínám čtyři miliony korun. „Peníze obdržel filipínský Červený kříž,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí David Frous.

Další peníze Češi nashromáždili na kontech humanitárních organizací. Nadace ADRA shromáždila přibližně tři miliony korun, kolem šesti milionů korun věnovali Češi také nadaci Člověk v tísni. Česká charita shromáždila přibližně jeden a půl milionu korun a nadace Světlo pro svět vytvořila fond, do kterého vložila jeden milion korun. Na účet nadace Člověk v tísni přispělo také hlavní město. Příspěvek v hodnotě jednoho milionu korun schválila rada města Prahy, uvedl primátor Tomáš Hudeček.

„Hluboce soucítíme se všemi lidmi na Filipínách. Pro lidi se zdravotním postižením je daleko obtížnější před hrozbou uniknout či hrozbu ve zdraví přečkat,“ uvedl ředitel nadace Světlo pro svět Čestmír Hrdinka. Nadace se zaměřuje právě na pomoc lidem se zdravotním postižením.

Speciální účet na pomoc Filipíncům zřídil také UNICEF. Jen do pondělí na něj lidé přispěli přes dvě stě tisíc korun. Červený kříž upozorňuje, že pomoc na Filipínách může potřebovat až deset milionů lidí, z toho kolem půl milionu bude potřebovat dlouhodobou pomoc. Práce mezinárodního Červeného kříže dosáhnou hodnoty dvou miliard korun, a to v nejbližších šesti měsících.

Podle meteorologů a klimatologů lze očekávat nárůst intenzity tajfunů kvůli globálnímu oteplování. „Trend oteplování oceánů pokračuje. Musíme tedy počítat s rizikem nárůstu intenzity cyklon,“ řek pařížský profesor a klimatolog Hervé Le Treut. Podle vědecké studie je ke vzniku cyklon potřeba několik podmínek a jednou z nich je právě teplota oceánů, která musí přesahovat 26 stupňů Celsia.


Bottom line: Myslíte, že pomoc, kterou svět Filipínám poskytuje, je dostatečná? Přispějete i vy sami?