Polští ultranacionalisté při nedávném státním svátku spálili skulpturu duhy na náměstí v centru Varšavy a strážní budku u ruské ambasády. Byla z toho mezinárodní aféra. Jejich slovenský kolega Marian Kotleba už došel dál. O víkendu vyhrál regionální volby a stal se županem Banskobystrického kraje. Slováci utrpěli šok.
Do čela jednoho z osmi krajů se přímou volbou dostal muž, který chválí fašistický Slovenský stát a vyhnání Židů, nechává si říkat „Vůdce“, na Romy chystá domobranu a program jeho Lidové strany Naše Slovensko by se dal shrnout jako „populistická improvizace s prvky neonacismu“.
Po nástupu Jobbiku do maďarského parlamentu v roce 2010 už není překvapující, že se ve střední Evropě frustrace a zklamání z politického a hospodářského vývoje ventiluje do volebního zisku extremistického politika a jeho strany. Ale vzájemné obviňování slovenských politiků zleva i zprava ve stylu „Můžeš za to ty, ne já.“ svědčí o tom, že nechápou změnu myšlení obyvatel.
Kotlebova účast v druhém kole zmobilizovala k účasti víc voličů než v ostatních čtyřech krajích, kde se v sobotu hlasovalo. Získal rozmanitou směs hlasů, nikoli jen z jedné sociální či politické skupiny.
Jeho volební zisk ho zřejmě nasměruje příští rok do prezidentské volby a do místních voleb. Šanci uspět nemá, ale připraví si půdu pro parlamentní volby v roce 2016. Jako vládce kraje bude sice izolován, ale o to větší bude mít šanci ze sebe udělat oběť systému a získat body, domnívá se například sociolog Martin Bútora, prezident Institutu pro veřejné otázky. Ale vládní Směr se ještě nerozhodl, zda Kotlebu do izolace pošle.
Frustrace a Slovenský stát
Kotlebův úspěch má několik rovin a je výsledkem několika faktorů, z nichž ne všechny si Slováci připouštějí. Celková nespokojenost společnosti s vývojem posledních let je jeden z nich.
Další je selhání levicových i pravicových elit, které se nebyly schopny Kotlebovi postavit poté, co už překvapivě postoupil do druhého kola.
Premiér Robert Fico podpořil kandidáty své strany Smer v nitranském a trnavském kraji proti (domnělému) maďarskému nebezpečí, ale na spolustraníka v Banské Bystrici si už čas neudělal. A občanská pravice, jejíž kandidát naprosto propadl, odmítla v druhém kole podpořit kandidáta Smeru.
A třetí faktor je dlouhodobý a spíš podprahový. Podle sociologa Michala Vašečky prostě ve slovenské společnosti existuje relativně velká voličská skupina, která je orientována autoritářsky (viz dřívější výsledky Slovenské národní strany a Mečiarova HZDS).
Tato skupina je také ochotná zpochybňovat výsledky druhé světové války ve smyslu viny šéfa Slovenského státu Jozefa Tisa za holocaust a další zločiny. Tento názorový proud od poloviny devadesátých let podle Vašečky sílí i díky vlivu části katolické církve.
Romská karta
Volba Mariana Kotleby, jakkoli ji v evropském kontextu můžeme zařadit do série rostoucí podpory extremistů, se protestnímu hlasování vymyká i proto, že tento naprosto nepředvídatelný extremista spojuje svůj populismus s citlivou a také dlouhodobě neřešenou romskou otázkou.
Romové tvoří neoficiálně zhruba desetinu slovenské populace. Romský problém je většinově na Slovensku chápán především jako otázka bezpečnostní, nikoli lidskoprávní či sociální – a to nahrává Kotlebovi, který například koupil pozemek pod jednou z četných romských osad a chce je vyhnat – tedy použít silové řešení.
Nikoli tradiční maďarská, ale oprášená romská karta zahnala slovenskou politiku do extremistického kouta. Reakce politiků tradičních stran svědčí o tom, že jsou zaskočeni, jak se Kotlebův úspěch vymyká dosavadnímu politickému vývoji. Ten rozhodně na Slovensku po roce 1989 nebyl vůči liberální demokracii a jejím základním hodnotám úplně vlídný. Ale třeba ani proslulý bývalý šéf Slovenské národní strany Ján Slota se nehlásil k nacismu a jeho historickému slovenskému příbuznému tak otevřeně jako Kotleba. „Je to vážnější, než se zdá,“ tvrdí Martin Bútora.
Župan lakmusovým papírkem
Bývalá vládní zmocněnkyně pro romské otázky Klára Orgovánová v publikaci bratislavského Institutu pro veřejné otázky „Odkud a kam – 20 let samostatnosti“ tvrdí, že Romové jsou lakmusovým papírkem při hodnocení toho, jak se daří Slovákům budovat občanskou společnost. Marian Kotleba, s romskou otázkou úzce spojený, tak bude testem celé slovenské politiky. Jeho zvolení županem vypadá, že Slovensko udělalo krok zpět.
Nikoli. Teprve reakce a způsob, jak se s daným faktem, který Slovensku tato nepochybně demokratická volba přinesla, politici vypořádají, nám ukáže pravý stav slovenské (občanské) společnosti a kvality tamní demokracie a jejích institucí.
Jinými slovy, mohou mu zvýšit popularitu tím, že z něj udělají vyvrhele a zvýší jeho popularitu, nebo ho mohou šikovně v roli župana jako politika znemožnit. Naděje na to druhé jsou v tuto chvíli spíš mizivé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist