Génius formule 1 opouští Mercedes. Německá stáj potvrdila, že ke konci roku definitivně uzavře své působení v týmu jeho šéf Ross Brawn. Oficiálně tak potvrdila zprávy médií, že devětapadesátiletý vyhlášený britský stratég u Mercedesu skončí. Formálně mu smlouva vyprší k 31. prosinci.

"Nejdůležitější v mých úvahách o odstoupení z role šéfa týmu bylo správné načasování pro tým, aby byl zajištěn jeho budoucí úspěch," řekl Brawn. V příští sezoně tak jeho pravomoci převezme krajan Paddy Lowe, jenž od června zastává funkci technického ředitele. Obchodních záležitostí se ujme dosavadní sportovní ředitel Toto Wolff.

Ross Brawn

Narozen: 23. listopadu 1954
Národnost: Britská
Pozice: Šéf týmu, konstruktér
Týmy formule 1:
Benetton (1991–1996),
Ferrari (1997–2006),
Honda (2008),
Brawn GP (2009),
Mercedes (2010–2013)

Brawn, který je ve formuli 1 léta považovaný za technického génia, si odchod nenechal rozmluvit ani šéfem dozorčí rady Mercedesu Nikim Laudou. "Je jasné, že nemůžete udržet někoho, kdo je rozhodnutý odejít," řekl legendární rakouský pilot. S Brawnem se údajně nedokázali shodnout na roli, jakou by měl v budoucnu v Mercedesu plnit.

Ve formuli 1 má Brawn na kontě celou řadu úspěchů. Ke všem sedmi titulům pomohl například německé legendě Michaelu Schumacherovi v týmech Benetton a Ferrari. Působil v bohaté Hondě a po jejím odchodu ze šampionátu tým převzal sám. V roce 2009 se tak ve stáji se svým jménem podílel na titulu Jensona Buttona.

Po úspěšné sezoně stáj prodal Mercedesu, který se do seriálu vracel po pětapadesáti letech. Zanedlouho se tu znovu sešel se Schumacherem, který v německém týmu prožil výsledkově nevydařený návrat do seriálu.

Podle Brawna teď nastal pravý čas k odchodu, především kvůli velkým technickým změnám, které formuli 1 od příští sezony čekají. Věnovat se teď bude své další vášni, kterou je rybaření. Kromě toho se mluví o jeho možném návratu v barvách McLarenu či Hondy.