Na začátku všeho bylo zrušení televizního pořadu. Co na tom, televize ruší pořady dnes a denně. Tentokrát si černého Petra vytáhla diskuzní Artefakta na kanálu ČT Art. Předesílám, že jsem viděl jen asi dva díly, které uváděl Jan Rejžek (v jiných dnech moderovali třeba Jan Burian nebo Lucie Klímová). Byla to ozajstná Katovna revival po 15 letech. Každý zná tu sklepáckou parodii, kde analyzují Bibli, jen tentokrát to bylo v barevnějších kulisách a bez cigaretového dýmu. A taky krapet vyčpělé, jak už doyen českého hejtování stárne. Žádný intelektuální osmnáctiletý koňak alá Umberto Eco, spíše řezající český tuzemák.

Existují samozřejmě různé definice, já však poslání České televize chápu tak, že se má snažit zavděčit všem. Pokud chce určitá část lidí sledovat, jak zběsilý machometán bodá doktora Janderu kudlou do břicha, zatímco cikánský vajda mrská nezdárné syny rodu gumovou hadicí po zádech a zpívá u toho Aj romale, aj čavale, tak jí to dopřejme. Může se mi to nelíbit, můžu se Sanitce 2 posmívat, ale beru to tak, že se mi ČT zavděčí jindy a jinde. Rejžkem se mi sice nezavděčila, ale někomu jinému třeba ano, což je taky fajn.

Ale ten někdo má smolíka, protože Rejžek je fuč a s ním i celá Artefakta. Stanice o umění zrušila svůj vlajkový pořad o umění, což je hodně velké dada i na Českou televizi. Opravdu zarážející je však zdůvodnění: „(…)místo toho, aby reagovala na nejdůležitější události dne, inklinovala k nadčasové talk show, na kterou nemá ČT Art v této frekvenci prostor ani prostředky.“

Tak se měl pro Médiář vyjádřit výkonný ředitel stanice Tomáš Motl skrze slečnu mluvčí Plívovou. Netuším, zda někde nedošlo ke komunikačnímu šumu, třeba chtěli původně říct, že je to nudnější než monoskop, že je tam málo rumby a Marka Ebena, nebo že tam nezvou Mirka Donutila. Cokoliv by bylo lepší a pochopitelnější, než něco zrušit kvůli tomu, že si dovolil být nadčasový. Takový postup zavání normalizačními praktikami.

Osobně totiž chápu nadčasovost jako něco, co přetrvá v myslích lidí dlouhá léta. Něco, co se překlene nad čas. Pokud zůstaneme na Kavkách, tak nadčasový není doktor Sova, Chalupáři ani Hotel Herbich, těmi se jen zaplácává místo tehdy i nyní. Nadčasová byla třeba Česká soda nebo Píseň pro Rudolfa III., tedy věci, které vystoupily z řady šedivé všednodennosti.

Netuším, zda byla Artefakta nadčasová, ale rušit je právě kvůli tomu, je prasárna nejhrubšího zrna. Současné vedení ČT se snaží veřejnou službu ponížit na spotřebitelské zboží, na obyčejnou krabičku žvýkaček. Bezmyšlenkovitě vyžvýkat a zahodit. Když se tito velebitelé průměrnosti rozhodnou, že si založí artový kanál, musí to dopadnout zákonitě špatně. Umění je totiž vždy nadčasové.

Nadčasovost je od této chvíle na Kavkách zakázané slovo. Proto se přimlouvám i za brzké zrušení celé stanice ČT Art. Nemuseli by vždy uhlídat, že tam půjdou jen věci bezčasé. A to nesmíme připustit!