Nedělním triumfem na prestižním Grand Slamu v Tokiu překvapil judista Lukáš Krpálek sám sebe. Naposledy totiž startoval na konci srpna na mistrovství světa a před cestou do Japonska měl za sebou jen šestitýdenní přípravu. Ve své váze do 100 kg ale přesto nenašel v Tokiu konkurenci a udělal tak stylovou tečku za životní sezonou. V korejském Čedžu už startovat nebude, i když to původně měl v plánu.

Přestože od Tokia žádný převratný výsledek nečekal, nakonec si připsal skvělý výsledek. "Fakt jsem počítal s tím, že Grand Slam v Tokiu půjdu jen v rámci tréninku. A holt to vyšlo takhle hezky," líčil Krpálek s úsměvem.

Úspěchu v kolébce juda si považoval. I proto, že poprvé během seniorské kariéry musel v každém zápase strávit na tatami celých pět minut. Krpálek je zvyklý soupeře spíš porážet na ipon před vypršením časového limitu, ale teď mu dali zabrat olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Ilias Iliadis z Řecka, olympijský šampion z roku 2008 Naidan Tüvšinbajar, Švéd Martin Pacek a ve finále také juniorský mistr světa Kyle Reyes z Kanady.

"Na to, že jsem byl nasazený jako jednička turnaje, jsem měl los dost těžký. Ale nakonec mám o to větší radost, že jsem porazil takové borce, jako jsou Iliadis a Tüvšinbajar," uvedl Krpálek, který obě hvězdy zdolal poprvé v kariéře. "Teď už mi chybějí jen skalpy Chajbulajeva a Mammadova," připomněl rivaly, na něž ještě nevyzrál.

Pro Krpálka je cennou zkušeností, že absolvoval čtyři pětiminutové zápasy po sobě. "Hodně jsem se na to nadřel, nebyla to žádná sranda. Já bych soupeře házel na ipon rád, ale oni nějak nechtěli padat. Čtyři celé zápasy jsem šel poprvé v kariéře a doufám, že to v Tokiu bylo i naposledy. Dneska jsem vyřízenej, všechno mě bolí," popisoval rodák z Jihlavy, který letos ovládl mistrovství Evropy a na MS bral bronz.

Na Grand Slamu do zápasů nezařadil žádné nové prvky, na nichž začíná postupně pracovat, aby obohatil svůj rejstřík. "Tady jsem jel ty úplně nejstarší věci jako třeba sumi-gaeshi. Ale docela mi to vycházelo, tak jsem celý závod sázel na ně. Ale nějaké úplné novinky zařadím později, ještě na nich musíme dělat," vysvětlil.

Když dnes vstal po povedeném turnaji z postele, byl prý rád, že může chodit. I tak ale vyrazil na další tréninkový dril v rámci tokijského kempu, kde je od začátku minulého týdne. "Kemp jsem tady chtěl odmakat, proto jsem trénink nechtěl vynechat. Ale je fakt, že dneska jsem na tréninku hodně prohrával. Lidi se na mě asi po té neděli chtěli vytáhnout a dát mi na budku. Je fakt, že mě celou dobu všichni docela sledují a dívají se, jak se peru. Takže i proto zatím žádné nové věci moc nezařazuju, budu na nich dělat až po návratu do Prahy," podotkl Krpálek.

V Tokiu bude do středy, pak společně s dalším reprezentantem Alexandrem Jurečkou (do 90 kg) přeletí na další tréninkový kemp do Jižní Koreje. Krpálek se ale rozhodl, že vynechá závod Grand Prix v Čedžu. "Závodů už letos bylo dost, radši všechno energii věnuju tréninku. V tuhle chvíli to pro mě bude lepší řešení," řekl Krpálek.