S lepší kondicí a bez nervozity vstupuje do olympijské sezony snowboardcrossařka Eva Samková. O víkendu v rakouském Montafonu v prvních závodech Světového poháru chce ukázat své ambice pro olympijské Soči.

"Vstup do sezony je důležitý, ale neřeším, jak to dopadne. Spíš mě zajímá, jak se budu cítit," komentuje první start Samková. Ze všech stran slýchá, že je česká olympijská naděje. "Nervózní ale kvůli tomu nejsem. Je to jen další sezona s olympiádou navíc. Možná až přijde olympiáda, tak to bude jiné, ale teď se těším na první svěťák."

Eva Samková

Narozena: 28.4. 1993, Vrchlabí
Národnost: česká
Výška a váha: 170 cm, 55 kg
Klub: Dukla Liberec
Disciplína: snowboardcross
Úspěchy: 3x juniorská mistryně světa (2010, 2011, 2013)

Ráda hraje na saxofon a na bicí, jezdí na koni nebo surfuje.

Trojnásobná juniorská mistryně světa v uplynulé sezoně poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, v celkovém hodnocení byla čtvrtá. Na svém webu má aktuální cíle uvedené v tomto pořadí: 1. Medaile na olympiádě v Soči 2014. 2. Pravidelná umístění mezi Top 3 v závodech Světového poháru. 3. Celkové umístění mezi Top 3 ve Světovém poháru. "Nemůžu mít nižší nároky," řekla Samková sebevědomě.

Rodačka z Vrchlabí už s nedočkavostí vyhlížela konec přípravného období. "Jsem strašně ráda, že už se začne závodit. Trénink je super, ale závody jsou lepší," řekla a těšila se na jízdy i strkanice se soupeřkami na trati plné klopených zatáček a skoků.

V přípravě strávila šest týdnů v létě na sněhu na Novém Zélandu, pak odpočívala při surfování v Indonésii. Před sezonou se s reprezentací rozjížděla ve švýcarském Saas Fee a naposledy u polárního kruhu ve Finsku. "Bylo to náročné na hlavu. Světlo bylo jen tři hodiny denně, jezdili jsme, jedli a spali. Bylo to monotónní," popsala.

Hodně opět pracovala na fyzické kondici. Díky tomu má silnější nohy, na trati si proto může víc dovolit. "Když se chci odrazit, tak se opravdu odrazím a samotnou mě to až překvapí. Věci jsou díky síle jednodušší," pochvaluje si Samková. "Ani ta fyzička nebolela, jen to bylo zdlouhavé, ale i zábavné, tedy občas," řekla.

Póza pro fotografaEva Samková na pláži

Na sezonu má šest nových prken, na nichž na sněhu ladila maličkosti, které ale mohou rozhodovat. "Jsou to jemné pohyby, které jsou nejtěžší a pomalu se učí," řekla. Mimo jiné se snaží ideálně srovnat do aerodynamické polohy, aby byla rychlejší. "Je nepřirozená, zvláštní, ale funguje, tak se to snažím všude dávat."

Po SP v Montafonu zamíří Samková na univerziádu do italského Monte Bondone, pak se přesune na SP do Lake Louise v Kanadě. "Neznamená to nic jiného, než že do Prahy přiletím akorát pod stromeček na bramborový salát," doplnila.

I v této sezoně bude mít Samková své poznávací znamení. Fixou si na každý závod namaluje pod nos knírek, který si dělá od MS v La Molině 2011. "Nosí mi štěstí a mě to baví. Doufám, že mi v každém závodu vydrží co nejdéle," řekla. Speciální prý bude mít na olympiádě. "To vymýšlí Jakub Flejšar (trenér), jeden prý už měl, ale ten zapomněl, tak teď vymýšlí druhý. Tak uvidíme, s čím přijde," řekla.

Už dlouho si Samková nezahrála na saxofon, alespoň se na podzim dvakrát svezla na koni. "To mě baví, ale i snowboardcross je můj koníček," usmála se.

Trénink v ItáliiEva Samková trénuje v Itálii